Marcus Roberts'ın Top 5 albümü

Marcus Roberts'ın Top 5 albümü

Kariyerinde 20’ye yakın albüm bulunan, 46 yaşındaki ünlü caz piyanisti Marcus Roberts yeni albümü "New Orleans Meets Harlem, Vol.1" isimli albümünü Mart sonunda piyasaya çıkarıyor. Yeni albümü öncesi Top40-charts.com isimli ünlü site Marcus’un cazda en beğendi Top5 sıralamasını merak etmiş ve kendisine sormuş, işte o liste;

 

1. sıraya Thelonious Monk’un dörtlüsüyle 1962 yılında kaydettiği "Monk’s Dream" albümünü yerleştirmiş Roberts. Piyanist, Monk’un bu albümünü hayal gücünü ve doğaçlama yeteneğini en iyi kullandığı ve en iyi çaldığı albümlerden biri, neşeli ve iyimser olarak tanımlıyor.

 

2. sıraya Ahmad Jamal’in trio olarak kaydettiği "Cross Country Tour: 1958-1961" albümünü almış. Marcus Roberts, bu albümü caz tarihindeki en iyi çalınmış trio albümlerinden biri olarak tanımlıyor.

 

3. sırada Miles Davis Quintet’in "The Complete Concert 1964" isimli albümü var. Bu albümü Davis’in en iyi albümlerinden biri olarak selamlıyor ve onun niye bu kadar efsane, büyük ve güçü olduğunu anlamak istiyorsanız bu albüme bakın diye de ekliyor.

 

4. sırada John Coltrane’in "Crescent" albümü var. Coltrane aynı yıl efsanevi "A Love Supreme"i de kaydetmişti. 1964 tarihli albümü en keyifle dinlediği albümlerden biri olarak nitelendiren Roberts, siz de keyfini çıkarın diye de eklemeyi unutmuyor.

 

5. ve son sırada ise Ella Fitzgerald ve Louis Armstrong’un ünlü "Ella ve Louis"i var. Bu albüm için caz tarihinin belki de en ünlü iki ismine yakışan bir albüm olarak niteleyen Roberts bu albümlere ayrıca "Ella and Louis Again" ve "Porgy and Bess"i de eklemeyi unutmamış.

 

Cazkolik.com / 16 Şubat 2009, Pazartesi
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.