Müzisyen ve ressam Oğuz Büyükberber yeni çalışmalarından oluşan sergi açtı

Müzisyen ve ressam Oğuz Büyükberber yeni çalışmalarından oluşan sergi açtı

Oğuz Büyükberber'in müziğiyle resmi paralel giden yaratıcı uğraşlar. Gerçi biz caz dünyası olarak onu daha çok müziğiyle tanısak da görsel yaratıcı yanı en az müziği kadar etkileyicidir.

 

Büyükberber bu kez bir albümle değil sergi haberiyle gündemde. BE Contemporary'de 22 Ocak ile 2 Mart arası gerçekleşecek sergi Processing adını taşıyor.

 

Processing, Büyükberber'in müziğinin görsel ifadesi gibi de tarif edilebilir, soyut dışavurumcu yanlarını açığa vurması olarak da izah edilebilir.

 

Bir önemli bilgi daha; Sergide yer alan eserler dijital tablolardan oluşan çalışmalar. Tıpkı notalar gibi çizgiler ve formlar Büyükberber'in elinde çarpıcı kompozisyonlara dönüşüyor.

 

22 Ocakta açılan sergiye dair yaptığı açıklamada resimle müziğin kendisi için nasıl bir arada yürüyen bir uğraşı olduğunu açıklayan Büyükberber resim yapma isteğinin çocukluğun ilk yıllarına kadar giden uzun bir süreç olduğunu söylüyor. Doğuştan görme bozukluğu olan Büyükberber yaşıtları sokakta oynarken saatlerce resim yaptığını hatırlıyor.

 

Yurtiçi ve dışında yaptığı resimlerle zamanla bir çok ödül kazanan sanatçı dünyayı dolaşan sergilere katıldı ve 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne en yüksek puanla kabul edildi. Kendi deyimiyle, ressam olmasında onu etkileyen şey sınırlı görme yeteneği idi.

 

Görsel sanatla ilgili çalışmaktan bir gün bile vazgeçmediğini söyleyen Büyükberber zamanla müziğin de kendisi için çok güçlü bir ifade aracına dönüştüğünü söylüyor.

 

Resmi üzerine çalışmaya ara vermeden profesyonel müzisyen olan sanatçı yirmi yıldır yaşadığı Amsterdam'a yerleştikten sonra Amsterdam Konservatuvarı'nda okumaya başlar ve hem müziğini hem resmini aynı düzlemde yaşadığı profesyonel bir hayata yönelir.

 

 

be-contemporary.com.tr adresinde sergiyle beraber oldukça ayrıntılı bir sayfa oluşturulmuş

 

 

Oğuz Büyükberber'in resimleri yanında video sanatına yönelik çalışmaları ve bu haberde yer alan bilgilerin çok daha fazlası bizzat kendi açıklamalarından oluşan kapsamlı bir söyleşiyle birlikte web sitesinde sanatseverleri bekliyor.

 

Sanatçının sergisini gezip çalışmalarını izledikten sonra müzikal diskografisini incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 26 Ocak 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.