4 günlük bayram tatili için 4 caz albümü önerisi

4 günlük bayram tatili için 4 caz albümü önerisi

 

4 tatil günü için 4 albüm önerisi

 

 

Bu sene Ramazan bayramı kısa, Cumadan Pazartesiye, hafta sonu tatili gibi. Geçen yıllarda bayram tatilleri nedeniyle hazırladığımız albüm dinleme önerileri hep ilgi görmüştü, bu kez de göreceğine olan inançla sayıca az ama ortak tema olarak caz tarihini ve sanatçıyı kutsayan, kimi yeni ama retro havalı, kimi eski 4 tatil gününe 4 albüm önerisinde bulunuyoruz. Severek dinleyeceğinizi umuyoruz.

 

 


 

 

Vic Dickinson; "Gentleman of the Trombone"

 

 

Caz tarihinin erken dönem tromboncularındandır Vic Dickinson. 1906'da Ohio'da dünyaya geldi. Bir kaç isim hariç Türkiye'de fazla tanınmaz bu ilk nesil isimler. Dickenson, tromboncu olarak dönemin önde gelen orkestralarında çalıştı. 1984 yılında öldüğünde 78 yaşındaydı. Erken dönem caz orkestralarında trombondan istenen fantazi sesler çıkarmaktan tutun şık sololara kadar tüm nefesli bas seslerinin üstesinden gelirdi. Az tanınan bu önemli ustayı 1975 yılında Fransa'da kaydettiği ve kendisine piyanoda Johnny Guarnieri, kontrbasta Bill Pemberton ile davulda Oliver Jackson gibi isimlerin eşlik ettiği "Gentleman of the Trombone" albümüyle dinlemenizi öneriyoruz. Dickinson için geç bir dönem olsa da ustalığının tüm numaraları albümde mevcut. Bu albümü dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 


 

 

Jérôme Etcheberry; "Satchmocracie"

 

 

Fransız trompetçi Jérôme Etcheberry müzikal yaklaşımını erken dönem cazın dinamik, eğlenceli ve renkli ruhuna adamış Avrupalı bir sanatçı. Fransa, ABD'den sonra cazın en erken işitildiği yer malum. Bu sebeple, Fransız müzisyenler üzerinden Armstrong, Bechet gibi ilk nesil müzisyenlerin çok büyük etkisi var ve bu etki günümüzde devam ediyor. Etcheberry yeni albümün adını Satchmocracie koymuş. Eğlenceli ve saygılı bir yaklaşım olmuş. Armstrong'un sempatik portresinin üzerine çizimle yerleştirilen taç ile olmuş Satchmocracie! Sadece siz dinlerken değil, açın sesi, çevrede bulunan herkes güzel vakit geçirsin. Albümde Malo Mazurié trompet, César Poirier tenor saksofon ve klarnet, Benjamin Dousteyssier bariton ve alto saksofon, Ludovic Allainmat piyano, Félix Hunot gitar ve banjo, Sébastien Girardot kontrbas, David Grébil davul çalmış. Camille Productions adıyla yayınlanan albüm dijital platformlarda yok ama Bandcamp üzerinden satın alabilir veya dinleyebilirsiniz.

 


 

 

Dexter Gordon; "Montmartre 1964 (Live)"

 

 

Amerikan caz yıldızlarının Avrupa'da caz adına neler yaptıkların dair bilgilerimiz hâlâ sınırlıdır. Avrupa ülkelerinin radyo-tv'lerince o dönemlerde yapılan yayınların kayıtları, Avrupa şehirlerinde verilen konserler ve klüp kayıtları ortaya çıktıkça caz tarihini yeniden yazdıracak denli derin bir külliyat oluştuğunu görebiliyoruz. Dexter Gordon da bu isimlerden biri. Hayatının önemli bölümü Avrupa'da geçti, çalmadığı belli başlı şehir yok. Bu gecelerin bir çoğu kaydedilerek zamanla yayınlandı ama hâlâ ortaya çıktığı oluyor. Daha önce de yayınlanmış olan ünlü Montmartre 1964 canlı klüp kaydı bunlardan biri. Daha ilk notayı duyduğunuz anda keşke o gece orda olsaydım dediğiniz bir albüm. Basta Niels-Henning Orsted Pedersen, piyanoda Tete Montoliu, davulda Alex Riel gibi önemli isimlerin eşlik ettiği gece Gordon'ın tenoruyla gerçek bir efsaneye dönüşmüş. Allahtan o gecenin kaydı yapılmış da gelen seslerden dinleyicinin heyecanını farkedebiliyoruz. Bayram tatilinde kesinlikle dinlemenizi önerdiğimiz bir albüm. Storyville firmasında çıkan albüm dijital platformlarda var.

 


 

 

Michel Petrucciani; "The Montreux Years"

 

 

Fransız caz efsanesi Michel Petrucciani kaderden intikamını cazla alan adamdır. Petrucciani engelli biriydi, doğuştan gelen sağlık sorunları nedeniyle 36 yaşında, çok genç yaşta hayata veda etti. Ama bunca bedensel sorunları ve genç yaşına rağmen kısacık ömründen bir caz devi yaratmayı başardı. Sadece kuşağının değil, caz tarihinin ABD'li olmayan efsanelerinden biri oldu. Petrucciani'nin en etkili yanı piyanoyla kurduğu tutkulu ilişkisiydi. Onu diğer müzisyenlerden ayıran en belirgin özellik hâlâ yayınlanan albümlerde önemini koruyor. Montreux Jazz Festival'de verdiği konserlerden seçilen canlı kayıtları albüm halinde yayınlandı. Petrucciani'nin dijital platformlarda yayında olan albümün ilk parçadan itibaren dinleyiciyi saran enerjisi ancak Petrucciani'nin piyanosuna ve caza olan tutkusuyla açıklanabilir. Montreux Sounds adıyla festivalin kurumsalı olan firmadan çıkan albüm dijital platformlarda yayında.

 

2021 yılı bayram tatili önerdiğimiz albüm listesini buradan görebilirsiniz. Bayram tatiliyle ilgili olmasa da bahara doğru adıyla yayınladığımız on albümlük listeyi buradan görebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 20 Nisan 2023, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.