Montreaux Jazz Festivali’nin kapanışı Prince’ten...

Montreaux Jazz Festivali’nin kapanışı Prince’ten...

National Post isimli internet sitesi geçtiği haberde Avrupanın köklü ve sayılı festivallerinden Montreaux Caz Festivali’nin bu yıl kapanış konserini 2 set halinde ünlü pop müzisyeni Prince ile yapacağını duyurdu.

Prince’in kendisine bir itiramızımız yok, popun dahi müzisyenlerinden biridir ama kardeşim söyler misiniz allahaşkına bir caz festivalinin kapanışını pop müzik starına yaptırmak da ne demek? Aylardır bu siteye bu tarz tartışmaların her iki tarafınıda taşıyan görüşleri aktarmaya çalıştık, işin bir yanından bakınca o yandan haklı görüyorsunuz, diğer yanından bakınca da tersi. Peki herkes kendi tarafından baksın sadece, yıllardır bu festivali ayakta tutan onbinlerce cazsevere ayıp değil midir bu yapılan, Prince’in kapanışını yapacağı festival mi yok! Atılan her adım sadece geriye mi olacak!

Caz dokunulmaz bir müzik değildir, varolan türler içinde farklı müziklerle işbirliğine en açık olan türdür belki de, zaten üretilen çeşitliliğe baktığınızda bunu görmeniz çok kolay, sorun bu da değil, sorun festival yöneticilerinin deyişiyle %50-60’lara çekilen caz festivalleri içindeki caz konserleri oranının giderek daha da gerilemesi! Koskoca bir müzik türü yalnızca festival yönetimlerinin yıl sonu bilanço hesaplarında kar ya da başabaş bütçeler denk getirme korkularıyla yönetilecekse bu oran korkarız ki en geç 5 senede %30’lara gerileyecektir.

Bir yerde bir yanlış var ama ne olduğuna kimse kafa yormak istemiyor anlaşılan...

Cazkolik.com / 4 Temmuz 2009, Cumartesi
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.