Vokal cazın efsane isimlerinden Lena Horne 9 Mayıs’ta hayatını kaybetti!

Vokal cazın efsane isimlerinden Lena Horne 9 Mayıs’ta hayatını kaybetti!

Caz basınında dahi her nedense bu haber kendine fazla yer bulmadı. Acaba ölüm haberi ile ilgili gelen karışık bilgilerden dolayı mı böyle bir tereddüt yaşandı bilmiyoruz. Bir yerde de "Lena Horne öldü mü?" tarzında bir haber vardı. Eğer öyleyse bu nereden kaynaklandı bilgimiz yok ama bildiğimiz kadın caz vokalin ünlü seslerinden Lena Horne’nin 9 Mayıs’ta öldüğüdür.

Sevgili cazseverler Lena Horne deyince yerimizde şöyle bir saygıyla toparlanmamız gerek, 1917 yılında dünyaya gelen ve 1933 yılından 2000 yılına kadar cazın içinde tam 67 yıl boyunca yaşayan, şarkıcı, oyuncu, sivil haklar hareket aktivisti, dansçı birinden söz ediyoruz.

Lena Mary Calhoun Horne ismiyle Afrikalı Amerikalı ve Amerikan yerlisi kökenlerini de bünyesinde taşıyan bir ailenin kızı olarak 30 Haziran 1917 yılında dünyaya geldi. Yalnızca şarkıcı değil, yukarda saydığımız gibi oyuncu, aktivist, dansçı gibi hayatın bir çok alanında kendi kuşağının kadınlarına göre çok daha önde olan bir isimdi. Tarzı klasik cazdan ziyade Broadway tipi geleneksel pop & vokal caz tadında olan Horne siyah nüfusun orta üst kesiminden gelen biri olarak Pensilvanya’da doğdu. Annesi gezici tiyatroda oyuncu ve muhtelif keşifleri, yaratıcılıkları olan değişik bir kadındı, babası ise yaşadıkları yörenin siyah toplumun önde gelen isimlerinden biriydi. Horne müzikte başlangıç yılı sayabileceğimiz 1933’de Cotton Club’ın korosunda kendine iş bularak ’entertainment’ dünyasına adım atmış oldu. İlk rolünü 1934’de aldı. Bir kaç yıl sonra Noble Sissle’s Orchestra’ya katıldı. Bu arada ilk evliliğini yaptı ve boşandı. 1940-41’li yıllarda Charlie Barnett’in grubunda turnelere katıldı. NBC’nin dönemin popüler caz serisi The Chamber Music Society Of Lower Basin Street’te Dinah Shore’un vokal rolünü üstlendi. Showun getirdiği ünle 1941 yılında RCA Victor firması için kayıtlar yaptı. Klüplerde söyledi, roller aldı, filmlerde oynamaya başladı, Broadway showlarında dansçı olarak yer aldı, siyah haklar hareketinin içinde kendine geniş bir yer edindi ve silah toplumun önde gelen isimlerinden biri oldu. Ve bu uzun, pek çok değişik alanda başarıyla geçen hayat 9 Mayısta sona erdi. Bir insan bunca uzun bir hayatın içinde daha başka ne yapabilir ki?

Cazkolik.com / 26 Mayıs 2010, ÇarşambaBU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.