Müzikte `Gece Vardiyası` nöbetleri başlıyor...

Müzikte `Gece Vardiyası` nöbetleri başlıyor...

Caz ve müzik konserleri üzerine konsept üretme konusunda Türkiye`nin en yaratıcı ve renkli organizatörlerinden Hakan Erdoğan geçtiğimiz gün yine bir başka renkli ve dikkat çekici projesini müzik çevresine paylaştı;

Gece Vardiyası Konserleri başlıyor...

Gece Vardiyası ismi insana ilk bakışta film ismi gibi geliyor, eğer öyle düşündüyseniz haklısınız zira bu iki kelime çevresinde dönen çok sayıda film var, ilk etapta insanın aklına Keanu Reeves`in bir filmi, ayrıca Rus yönetmen Timur Bekmambetov`un filmi, daha eskilerden Ron Howard`ın seksenlerden gelen filmi hatırladıklarımız arasında ama Hakan Erdoğan`ın burada yapmayı istediği ise sanatın iki harika dalını bir etkinlik içinde buluşturmaktan ve bunu da gece vakti yapmaktan başka bir şey değil.

Gece Vardiyası konserleri 21 - 26 Aralık`ta...

Müze ziyaretiyle müzik keyfini bir araya getiren Gece Vardiyası ilk etapta Aralık sonuna doğru ama aslında önümüzdeki yıl boyunca farklı müzeleri gezerek sürecek etkinlikler olacak. Gece Vardiyası`nın ilk durağı ise Emirgan`da ki Sakıp Sabancı Müzesi`nde sergilenmekte olan ve sanatsevrelerce büyük ilgi gören Monet resimlerinden oluşan "Monet`nin Bahçesi" isimli sergisi.

Hatırlarsınız, geçen yıl "Bach, before And After" konserleri kapsamında Bach ve Itrî`yi aynı konserde buluşturan ve izleyenlerce ayakta alkışlanan Kudsi Erguner bu kez 21 ve 22 Aralık akşamları Gece Vardiyası`nın açılış konserlerine imzasını atacak. Bu iki konserde Erguner`e dünyaca ünlü ve saygın bestecilerimizden Kamran İnce`de konserlere viyolonseliyle katılacak.

25 Aralık`ta ise bu kez yine dünyaca ünlü bir başka sanatçımız, piyanist Hüseyin Sermet sahne alacak ve konserinde Musorgski`nin ünlü eseri adeti Monet sergisine nazire yaparcasına "Bir Sergiden Tablolar"ı seslendirecek. Müzikseverler için bu konseri izlemek de bir ayrıcalık, bu notu da düşmüş olalım.

Gelelim bu ilk Gece Vardiyası peridoyudunun son konserine. 26 Aralık akşamı izleyeceğimiz konser ise son yıllarda İstanbul müzik sahnesinde verdiği her konser ayrı bir olaya dönüşen, müziğiyle olduğu kadar sahne enerjisiyle de izleyiciyle çok iyi iletişim kuran viyolonselci Jiri Barta kendisine eşlik eden piyanist Cech ile birlikte Debussy, Faure, Çaykovski ve Messiaen`ın çok sevilen viyolonsel ve piyano sonatlarını seslendirecekler.

Gece Vardiyası sistemi şöyle çalışıyor...

Konserlere gelen izleyiciler aslında bir içinde konserin de olduğu bir kültürel hizmet paketi satın alıyorlar, yani, müzede "Monet`nin Bahçesi" sergisini gezip, konseri izleyip geceyi Müzede Changa lokantasında enfes bir yemekle ve yemekte esecek müzik ve Monet esintileriyle uzun yıllar hatırlayacakları bir gece yaşayabilirler. Hem boğazın emsalsiz manzarası, hem Monet gibi resimleri görsel şiirler olan bir sergi ve hem de birbirinden harika konserler, insan böyle gecelerde bu enfes şehirde yaşadığına şükretmez de ne yapar!

Son not: Gece Vardiyası konserleri Hakan Erdoğan Prodüksüyon tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın katkılarıyla gerçekleşen etkinliklerdir.

Biletleri müze gişesinden temin edebileceğiniz gibi Biletix`ten de satın alabilirsiniz. Bilgi edinmek için ise gecevardiyasikonserleri.com ya da heproductions.com veya olmadı 0 212 293 6542 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

Cazkolik.com / 11 Aralık 2012, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.