Amina Figarova Ağustos’ta Amerika’da...

Amina Figarova Ağustos’ta Amerika’da...

JazzTimes dergisinden Thomas Conrad’ın “şaşırtıcı, taptaze ve derinlikli yeteneğiyle Azerbaycan doğumlu Hollandalı piyanist, besteci ve aranjör Amina Figarova günümüz caz sahnesinin yeni yeteneklerinden biridir” sözleriyle tanımladığı Figarova hayli ünlü olduğu Avrupa caz ortamlarındaki kişisel sınırlarını cazın anavatanı Amerikaya kadar taşımaya karar vermişe benziyor.

Azerbaycan’da dünyaya gelen, Azeri bir ailenin kızı olarak klasik piyano ve müzik eğitimini Azerbaycan da alan Figarova aynı zamanda müzisyen bir ailenin kızı. Babası da müzisyen olan Figarova’nın müziğe başlamasında babasının çok önemli etkisi olmuş. Gerek piyanist olarak gerekse de bestelerinde Amerikan swingi ile bop geleneğini sahip olduğu Avrupa mirası ile başarıyla buluşturan ve ortaya albümlerinde heyecan verici armoniler, zengin caz lezzetleri çıkaran ünlü ve güzel piyanist sahibi olduğu ilgi çekici füzyonu şimdi de Amerikalı cazseverlerle paylaşıyor. Amina Figarova Sextet olarak dün (8 Ağustos) Newport Jazz Festivali’nde sahne alan piyanist ardından bugün (9 Ağustos) New York’un ünlü Dizzy’s Club’ında sahne alacak.

Bakü’de aldığı klasik eğitimden sonra Rotterdam’da cazla geleceğini şekillendirmeye karar veren Figarova ilk albümü “Attraction”ı 1994 yılında yayınladı. Albümündeki bestelerin tümü kendisine aitti. İlk albümünü takiben bir kaç yıl sonra Thelonoious Monk Jazz Colony in Aspen’da atölye çalışmasına davet edilen genç piyanist o yıl San Francisco’da uzun bir dönem sahne almayı başardı. 2005 yılında yayınladığı ve Cazkolik’te de dinlettiğimiz “Escape With Me” ile ve ardından 2008 tarihli “Above The Clouds” ile ikibinli yılları hayli verimli ve gözönünde geçirdi.

Ağustos ayının ortalarına kadar Amerika da sahne almayı sürdürecek olan Azeri güzel piyanist Avrupa caz sahnesini aşarak dünya caz sahnelerinde dikkat çeken bir isim olmaya devam ediyor.

Cazkolik.com / 09 Ağustos 2010, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.