Naxos'un Jazz Icons serisi muhteşem konserleri evinize getiriyor.

Naxos'un Jazz Icons serisi muhteşem konserleri evinize getiriyor.

Naxos firması böyle serileri hazırlayıp piyasaya sürmekle ünlüdür. Müzik marketlerde Naxos imzası altında caz ve klasik serilerden pek çok albümü gördüğünüzü hatırlayabilirsiniz. Aynı zamanda hediye olmaları açısındanda son derece uygun çalışmalardır bunlar. Naxos'un "Jazz Icons" adı altında hazırladığı bu seri 3 box setten oluşuyor. Lionel Hampton, Oscar Peterson, Sonny Rollins, Cannonball Adderley, Bill Evans, Nina Simone ve Rahsaan Roland Kirk'ün Avrupa televizyonlarında 1958 ile 1975 yılları arasında yayınlanan performanslarından oluşuyor.

Geleneksel caz dinleyicisi cazı dinleyerek yetişmiştir. Konserler hariç caz dinleyicisi için caz müziği izlenilen bir müzik değildir ama Bill Evans'ın klavyesinin üzerine bir çeşit kamburlaşarak / kapanarak çalışını, Oscar Peterson'ın mağrur duruşunu ya da Rahsaan Roland Kirk'ün aynı anda 3 nefesliyi çalışını izlemenin ne demek olduğunu bir düşünün lütfen!

Sonny Rollins'in kayıtları 1959 Avrupa turnesindeki konserlerden alınmış kayıtlar. Bu konserlerde kendisine basta Henry Grimes, davulda Joe Harris, Rahsaan Roland Kirk'ün 1963/1967 yılları arasında verdiği konserlerinde ise piyanoda George Gruntz, basta Guy Pedersen ve davulda Daniel Humair gibi Avrupa cazının 3 önemli müzisyeni eşlik etmiş.

Caz vokalinin büyük ismi, efsanevi Nina Simone ise Mississippi Goddamn'da verdiği konser kaydıyla yer alıyor. Albümün içinde ayrıca 12 sayfalık bir kitapçıkta da Ashley Khan, John Kruth ve Rob Bowman ilgi çekici yazıları mevcut.

Kayıtlar stereo dolby formatında, görüntüler ise siyah-beyaz olarakçekilmiş. Kayıtlar tüm video oynatıcıları için uygun formatta ve toplamkayıt süresi 628 dakika. Amazon.com'daki satış fiyatı 108 $.

cazkolik.com / 8 Ocak 2009, Perşembe


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.