Orijinal Dixieland caz bugün The Fat Babies grubunda hayat buluyor, geçmişle bugün arasında köprü kuruyor. (Albüm yayında)

Orijinal Dixieland caz bugün The Fat Babies grubunda hayat buluyor, geçmişle bugün arasında köprü kuruyor. (Albüm yayında)

Caz zaman içinde hangi yöne, hangi derinliğe, hangi farklılıklara yönelirse yönelsin hâlâ yüzyılı aşan orijinal köklerin oralarda günümüzde de birileri vardır. Onlar, bugünle gelecekle arasında kurulan tarihi köprü gibidir. Cızırtılı kayıtlardan dinlediğimiz müziklerin icrasına ve ruhuna sahiptir.

* * *

Bugün, klasik caz denince genellikle bebop, yani, 1945 öncesini anlıyoruz, yani swing dönemi, oysa tarihçiler klasik caz dönemi tabirini swing öncesi için kullanmayı tercih eder. Down Beat dergisi de ocak ayı sayısının kapağını ilk kayıtların yapıldığı 1917 dönemi olarak bu yıllara ayırmıştı yani, 1. Dünya Savaşı`nı takip eden yıllar. Sonra köprünün altından çok sular aktı, caz mükemmel gelişti, büyüdü, değişimini sürdürdü ama o köprü orda hep durdu, üstünde devamlı birileri oldu. Bugün o köprüde önemli bir topluluk daha yerini aldı. Altı yıl önce basçı Beau Sample tarafından kurulan The Fat Babies original Dixieland caz grubu. Müzikleri de öyle, 1920`ll yılların soundunu çalan toplulukta korneti Andy Schumm, trombonu Dave Bock, klarnet ve alto saksofonu John Otto (evet, o dönemin orkestralarında klarnet mutlaka vardı), Paul Asaro piyano ve vokal, Jake Sanders banjo ve gitar (evet, bu dönem caz gruplarında bonjo da mutlaka olurdu), Beau Sample bas ve Alex Hall davul çalıyor.

* * *

Bugün topluluğun yeni albümünü dinlerken insan kendini o yıllarda hissediyor ama bu kez geçmişe açılan pencereden bakar gibi. Bir caz yazarı, zamanında sanıldığı gibi caz 1930`da, `45`de ya da `70`de sona ermedi diyordu, oysa, hep böyle laflar çıkmıştır, caz tarihe yeni bir halka eklediği zaman bu gelişimi anlamakta gecikenler cazın bittiğini düşündü, oysa bakın, kendi geçmişini yeniden yaratmakta sorun görmüyor. The Fat Babies kurulduğu yıldan itibaren büyük bir repertuvar oluşturmayı başardı. Yeteneklerini alabildiğine kullandı. Eski repertuvarı da yenilediler, yeni besteler de eklediler. Grubun yeni albümü geçen sene "Solid Gassuh" adıyla çıktı. Grup üyeleri o yıllar gibi parçalarında sık sık kısa solalarla kendini tanıttı, yaratıcıydılar. Dans ettiriyorlardı. Müziklerine vokal de eklemeyi ihmal etmediler. "Pencil Papa", "Sing Song Girl", "Parkway Stomp" gibi geleneksel parçaları da seslendirdiler ki bu parçaları günümüzde aktif olarak seslendiren pek kalmadı.

* * *

İkibinlerde Hollywood destekli Jazz Age dönemi müzikte NuJazz ismiyle yeni bir alan açmış olsa da The Fat Babies asla bu döneme ait sayılmamalı. NuJazz enerjisini o yıllardan alıyor olabilir, The Fat Babies doğrudan o dönemi aslına uygun yaratıyor-yaşatıyor. (Albümün tamamını aşağıda dinleyebilirsiniz).

Cazkolik.com / 26 Şubat 2017, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X