Nerede kalmıştık! Gümüşlük Festivali başlıyor

Nerede kalmıştık! Gümüşlük Festivali başlıyor

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl da dolu bir programla 24 Temmuz - 29 Ağustos tarihleri arası müzikseverlerle buluşacak

 

 

Kovid-19 salgın önlemlerinin eksiksiz uygulanacağı ortamda bu yıl 18. kez gerçekleşecek Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 24 Temmuz Cumartesi akşamı Antik Taş Ocağı’nda başlayacak. Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble’ın birlikte sahne alacağı açılış konserini şef Nisan Ak yönetecek.

 

 

Nerede kalmıştık!

 

 

Salgın yaraları müzikle sarılıyor, festival geçen sene kaldığı yerden devam ediyor.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, her yıl ‘Suda’, ‘Kumda’ ve ‘Taşta’ konseptiyle düzenlenen festivalde bu yıl 17 konser, 2 ustalık sınıfı öğrenci konseri ve 2 DJ performansı gerçekleşecek.

 

2 bin 500 yıllık tarihi taş ocağı, Zefirya Kültür Merkezi, Gümüşlük Sahili’ndeki festival merkezi ve Toprak Ev’de gerçekleşecek konserlere ek olarak, festivalin en önemli oluşumlarından Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde piyano ve çello masterclassları düzenlenecek.

 

 

Gümüşlük’e yıldız yağacak

 

 

Yoğun tempoda geçecek 5 haftalık programda dünyanın dört yanından sanatçılar Gümüşlük’te buluşacak. Ancyra Ensemble açılış konserinin ardından Hollanda’dan North Sea String Quartet, Güney Kore’den genç piyanist Kisuk Kwon, müzik yaşamını Hollanda’da sürdüren Meral Polat Caz Trio, İspanyol piyanist Pablo Galdo, Gürcistan’dan piyanist Valerian Shiukashvili, keman, çello ve piyanodan oluşan Nova Trio, piyanist Barış Büyükyıldırım, Hakan Başar Caz Trio, keman, çello ve piyanodan oluşan Trio Likya, Sırp piyanist Zoran İmsirovic, Elif Çağlar Caz Quartet, Fransız çelist Henri Demarquette ve piyanist Özgür Ünaldı, Hollanda'dan Trio Reijseger Fraanje Sylla birer konser verecek.

 

Festival, İsrail'den çelist Maya Belsitzman perküsyoncu Matan Ephrat ile devam edecek. Ayrıca DJ performanslarıyla Mx. Sür Q-BRA (Kübra Uzun) ve Almanya'dan DJ Lakuti de 13-14 Ağustosta festival sahnesinde olacak. 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 29 Ağustos akşamı, El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, piyanist İlyun Burkev ve kemancı Naz İrem Türkmen’in Antik Taş Ocağı’nda verecekleri konserle son bulacak.

 

 

Genç müzisyenlere fırsat

 

 

Festivalde bu yıl, çok genç üç müzisyen yer alacak. 16 yaşındaki Hakan Başar, 12 yaşındaki İlyun Burkev ve 15 yaşındaki Naz İrem Türkmen gösterdikleri üstün başarılarla dikkat çekmişlerdi. Pandemi, genç sanatçılar için zor bir dönem oldu. Kariyerlerinin başında olan üstün yetenekli gençler için festival onlara bir fırsat sunuyor.

 

28 Haziranda başlayan Barış Büyükyıldırım eğitmenliğindeki masterclass, özellikle pandemi dönemi yüzyüze eğitimden, toplu icralar ve konserlerden uzak kalan öğrencilere alan açmak, onları yeniden bir araya getirerek profesyonel anlamda uzun zamandır eksik kaldıkları deneyimi yeniden yaşamalarına fırsat tanımak amacıyla düzenlendi.

 

 

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali konser programı:

 

 

24 Temmuz: Gülsin Onay (Piyano) Ancyra Ensemble Nisan Ak (Şef) / Türkiye - Antik Taş Ocağı - TAŞTA
26 Temmuz: North Sea String Quartet / Hollanda - Antik Taş Ocağı - TAŞTA
29 Temmuz: Kisuk Kwon (Piyano) / Kore - Zefirya Kültür Merkezi
1 Ağustos: Meral Polat Caz Trio / Hollanda - Gümüşlük Festival Merkezi - SUDA
4 Ağustos: Pablo Galdo - (Piyano) / İspanya- Antik Taş Ocağı -  TAŞTA
5 Ağustos: Nova Trio Türkiye - Zefirya Kültür Merkezi

 

Cazkolik.com / 05 Temmuz 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.