New Orleans'lı caz davulcusu Stanton Moore yeni albümünü yayınladı.

New Orleans'lı caz davulcusu Stanton Moore yeni albümünü yayınladı.

New Orleans doğumlu ve orada yetişen davulcu Stanton Moore yaşamında ve müziğinde doğup büyüdüğü yerlerin kültürel-müzikal kesişimlerini oldukça belirgin ve başarılı kullanmasıyla tanınıyor. 1990'larda New Orleans'da kuruluşunda yer aldığı funk grubu Galactic ile oldukça önemli başarılara imza attı. 1996 yılında yayınladıkları "Coolin' Off" albümüyle yakaladıkları önemli başarı grubu yılda 200'den fazla gün konser maratonuna sürükledi. Yakaladıkları başarı dalgası gruba dünya çapında ün ve başarı getirdi.

Doksanların sonlarından itibaren solo kariyerine ağırlık veren Moore aynı yıllarda sıklıkla sekiz telli gitar virtüözü Charlie Hunter ile ortak çalışmaların içinde görülmeye başladı. Moore, Hunter ve saksofonist Skerik ile kaydettikleri albüm "All Kooked Out" müzisyeni yeni bir başarı eşiğine taşıdı. Zaten bu dönem ve bugünlere uzanan ikibinli yıllar kişisel solo kariyeri çevresinde gelişen kimi ortaklıklarla örülü olarak gelişip durdu başarılı caz davulcusunun.

2001'de solo kariyerinin ilk albümlerinden de sayabileceğimiz "Flyin' The Koop"u yayınladı. Tarzı için eleştirmenler "Bonham'ın cazla buluşmuş hali", "yeni bir ikinci hat" gibi tanımlamalarda bulundular.

İkibinli yıllarda farklı ekiplerle ama bir çoğu da New Orleans'lı olan müzisyenlerle bir araya gelerek albümler kaydetti. Şimdi ise esasen bu yazının yazılmasına neden olan yeni bir albüm var elimizde; "Groove Alchemy". Nisan ayında yayınladığı albümü 12 parçadan oluşuyor. Albüm bir multimedya projesi olarak yayınlandı yani içinde bir kitap ve aynı isimli bir de DVD var.Ortaçağda 'alchemy' yani simya bir çeşit büyücülük gibi algılanıyordu. Simya ile uğraşanların başına çok işler gelirdi ama simyadan özellikle altın elde etmek için çokça faydalanıldığı biliniyor. Peki altını yapabildiler mi? Hayır! Altın öyle üretilebilen bir şey değil elbette, peki Stanton Moore yapabildi mi? Evet, gayet güzel ve başarılı yapmış. Bu albümü yazmaya çalışırken bir yandan da tecrübeli müzisyenin 2006 tarihli III isimli albümünü bir yandan dinlioruz. O albümde gayet açık görünüyor ki yukarda bahsettiğimiz simyadan kastı sınırsız bir deneyim ve bu deneyimin bizatihi kendisinin müziğine getirdiği yeni bakış açıları. Zaten bir yerde şöyle söylüyor; "İyi bir müziksever ve dinleyicisi misiniz, o halde çaldığınız kaydı yerinden çıkarın, doğrudan müziğin içine girmeye bakın... Hiç bir şey müziğin yapı taşlarına yapılacak bir yolculuk kadar şaşırtıcı ve öğretici tecrübe vermez insana."

Bu sözleri okuyunca insan neyle karşılaşacağını daha da merak ediyor ister istemez. Bunun için albümü almanız gerek. Albümde davul çalan Moore'a gitarda Will Bernard (ki o da son albümünü 2009'da yayınlamıştı, Cazkolik'te de yayınladığımız bir albümdü) ve orgda da bir efsane Robert Walter var. Müthiş bir üçlü, kesinlikle ürettikleri simya sizi de etkisi altına alacak.

İşin güzel yanı, bu tanıtımın yayına girdiği gün (17 Haziran günü) bizim yazıyı yazarken dinlediğimiz albümü yayınlıyoruz, siz de bu yazıyı okurken dinleyin diye. Albüm sadece 24 saat yayında kalabileceği için umarız bir çok kişi faydalanır.

Cazkolik.com / 17 Harizan 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.