O silahı elinden al / Çünkü her şey yoluna girecek... Nick Cave'den yeni şarkı

O silahı elinden al / Çünkü her şey yoluna girecek... Nick Cave'den yeni şarkı

 

Nick Cave, Ağustosta çıkaracağı "Wild God" albümü öncesi ikinci single "Froggs"u yayınladı

 

 

"Froggs" aslında albüm için yazılan ilk şarkı imiş. Cave şarkıda kendine özgü kaotik lirik tarzıyla kutsal kitaplardan bildiğimiz Habil ile Kabil'in hikâyesine göndermeler yapıyor.

 

Vahşi punk'lar olarak adlandırılan Nick Cave and the Bad Seeds eski yıllardaki hallerinden uzaklar ve "Murder Ballads" albümündeki gibi şiddet ve küfür dolu ya da "The Mercy Seat" gibi yüksek oktanlı parçalara pek imza atmıyorlar.

 

Son dönem daha ziyade "Froggs"daki gibi hikâye anlatımlı yüksek metaforlar ve görseller tasvir ediliyor. Müzikal olarak kuvvetli rock sesleri yerine sinematik ve 'environmental', "Wild God" parçasındaki gibi koral yoğunluklu dramatik seslere yöneliyorlar.

 

Oh Tanrım, oh Tanrım
Cennetteki çocuklar
Sevinçten zıplayarak, aşktan zıplayarak
Ve gökyüzünü açarak
O silahı elinden al.
Çünkü her şey yoluna girecek
Bugün pazar sabahı ve ben senin elini tutuyorum.

 

İnsanlık tarihinin ilk cinayeti denen Adem ile Havva'nın iki oğlu olan Kabil'in kardeşi Habil'i kıskançlık yüzünden öldürmesi insanlığın varoluşuna dair bir tespit gibidir. Bugün artık insanlar birbirlerini çok daha vahşi yöntemlerle öldürmekten çekinmiyor. Gazze'de yaşananlar, küçücük bebeklerin uykularından bombalarla yok edilmesi Nick Cave'in şarkısını yazmasında etkili olmuş mudur bilinmez ama geniş bir metafor olarak söz etse de şarkıda dediği gibi 'o silahı elinden al' demesi dahi yeterli bir müdahale gibi görünebilir.

 

"Wild God" albümü 30 Ağustos'ta çıkacak. Albüm, Nick Cave the Bad Seeds'in Ghosteen albümünü takip ediyor.

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.