Okay Temiz, yeni topluluğu NU Music 4 ile üç konserlik Avrupa turnesine çıkıyor

Okay Temiz, yeni topluluğu NU Music 4 ile üç konserlik Avrupa turnesine çıkıyor

Deneysel müzik, performans ve ses sanatı gibi disiplinler arası sanat uygulamalarına destek veren Blank Forms isimli organizasyon 8 Nisan-16 Temmuz arası New York'ta "Organic Music Societies: Don and Moki Cherry" adını verdiği bir sergi gerçekleştirdi.

 

Bu sergi kapsamında, İskandinav Kültür Fonu, Andy Warhol Vakfı ve Fransızların ünlü Bours de Commerce isimli merkezin desteğiyle İsveçli saksofoncu Mats Gustafson, trompetçi Goran Kajfeš'e yıllar önce Don Cherry ile aynı sahnede çalan müzisyen dostları Okay Temiz ve İsveçli nefesli ustası Christer Bothén'in de katılımıyla oluşan NU Music 4 isimli yeni dörtlüyle özel konserler vermeye hazırlanıyor.

 

NU Music 4 isimli bu yeni topluluk Don Cherry'nin küresel kültürleri ve stilleri sentezleyen kolaj müziğinden ilham alarak Cherry'nin müzikleri yanında kendi müziklerini de seslendirecek ve ilk konser 4 Eylül akşamı Bellahöj Amphiteather'da gerçekleşirken ikinci konser 10 Eylül akşamı Bours de Commerce'de ve son konser ise 23 Ekim akşamı Üsküp'te gerçekleşecek.

 

 

Okay Temiz ile Don Cherry'nin dostluğu uzun yıllar öncesine dayanıyor

 

 

Okay Temiz 1960'ların ortalarında yerleştiği İsveç'te Don Cherry ve kimi zaman Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani'nin de ikiliye katıldığı konserler verdi.

 

Yıllar sonra Türkiye'ye dönerek Oriental Wind isimli kendi grubunu kuran Temiz kaydettiği albümler ve gerçekleştirdiği atölye çalışmalarıyla müziğin küresel seslerini şekillendirmeye devam ediyor. Temiz ile aynı kuşağın müzisyeni Christer Bothén de özgür caz, folk ve deneysel müzik sahnesinde çalışmaya devam ediyor.

 

NU Music 4 iki kurucusu ve Temiz ile Bothén'e göre daha genç neslin iki önde gelen müzisyeni Mats Gustafsson "The Thing, Fire!"ın öncü üyesi olarak tanınırken Goran Kajfeš de Oddjob, Nacka Forum ve Tropiques isimli caz gruplarındaki çalışmalarıyla tanınıyor.

 

Cazkolik.com / 22 Ağustos 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X