Ölümsüz şarkı Besame Mucho'da Küba ve Türk imzası

Ölümsüz şarkı Besame Mucho'da Küba ve Türk imzası

 

Küba ve Türk işbirliği “Besame Mucho” şarkısına yeni bir yorum kazandırdı

 

 

Türk Halk Müziği ile caz eğitimini harmanladığı tarzıyla Anadolu-Azerbaycan coğrafyasından İspanyolca şarkılara kadar kendine has yorumuyla tanıdığımız vokalist Elif Sánchez, kendi adını taşıyan 2021 tarihli ilk albümün ardından Küba cazının önde gelen genç yıldızı, Türkiye'de verdiği konserlerle tanıdığımız, albümleri Grammy’e aday gösterilen piyanist ve besteci Alfredo Rodriguez ile birlikte kaydettiği “Besame Mucho” yorumunu 7 Temmuzda Mack Avenue Records etiketiyle yayınlayacak ama dijital platformlar ve Youtube'da şimdiden dinlenebiliyor.

 

İspanya’da kaydedilen, kayıt, mix ve masteringi Shayan Fathi tarafından yapılan şarkıda piyanoda Alfredo Rodríguez, vokalde Elif Sánchez, davulda Michael Olivera, basta Yarel Hernandez yer alıyor.

 

Elif Sánchez şarkıyla ilgili “Alfredo’yla Bésame Mucho’yu ilk defa canlı olarak geçen sene onun Madrid konserinde çalmıştık. Alfredo ve diğer müzisyenlerle sahne kimyamız o kadar uyuştu ki, birlikte daha fazla müzik yapmak istedik ve birkaç aya kalmadan stüdyoya girip Bésame Mucho’yu kaydettik. Alfredo ile çalışmak harika. Disiplinli ve çalışkan ama çocuk ruhunu kaybetmemiş, yeni fikirlere açık bir müzisyen. Bésame Mucho ikimiz için de önemli bir şarkı. Alfredo Kübalı ve latin klasikleriyle büyümüş. Ben de dünyanın öbür ucunda yine aynı şarkılarla büyüdüm. Türkiye’de de latin klasiklerinin çoğu Türkçeye çevirilmiş; Historia de un amor, quizás quizás quizás gibi… O yüzden, bu şarkı ikimizin farklı ülkelerden gelsek de bağ kurabileceğimiz bir şarkı. Umarım dinleyiciler de o bağı bizimle hissederler” açıklamasında bulunuyor.

 

 

 

Besame Mucho’nun klibi Diego García imzası taşıyor

 

 

Alfredo Rodriguez şarkıyla ilgili; “Bésame Mucho” bir şarkıdan çok daha fazlası; beni çocukluğuma ve vatanıma bağlayan bir köprü. Elif Sánchez'in etkileyici vokali de dahil farklı geçmişlerden gelen müzisyenlerle bu şarkıyı kaydetmek, müziğin sınırların ötesinde kalpleri birleştiren evrensel gücünün bir örneği” diyor.

 

 

Elif Sánchez'den flamenko nefesli Besame Mucho yorumu

 

 

Elif Sánchez'in klasik latin vokalin dışında Flamenko vibratolu farklı bir sesi ve yorumu var. Besame Mucho'nun alışılmış yorumlarından olmaması, Sánchez'in sesinin karakteristik özelliğini ve yorum derinliğini katması bakımından farklı bir tavır olmuş, dinleyicilerin şarkının bu özelliğine dikkat etmesi önemli. Rodriguez'in, videoda belirgin izlenebilen akustik takibindeki ustalığını ayrıca övmek gerek.

 

Besame Mucho sıradışı bir şarkıdır. Bugüne kadar yüzbinlerce kez yorumlanmış küresel tanınmışlıkta ilham verici bir bestedir. Genel olarak sözlü versiyonu daha ünlü olsa da enstrümental versiyonları da dikkat çekmektedir. Mayısta İstanbul'da konser veren Fransız asıllı Amerikalı piyanist Jacky Terrasson'un yeni albümü "Moving on"da bu şarkıya yer vererek şarkının balad derinliğini keşfeden başarılı bir yorum imza atması caz dinleyicisinin ayrıca ilgisini çekecektir.

 

Cazkolik.com / 18 Haziran 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.