Özel Haber: TRT, radyo yayınlarını ve arşivini TRT Dinle adıyla online platforma taşıdı

Özel Haber: TRT, radyo yayınlarını ve arşivini TRT Dinle adıyla online platforma taşıdı

TRT, görsel ve işitsel iki büyük çevrimiçi mobil platformu hayata geçirdi.

 

Son dönem mobil ve internet platformlara ağırlık veren TRT önce TRT İzle isimli filmler, diziler, çocuk, EBA, uzaktan eğitim gibi Türkiye'nin tamamını kapsayan bir izleme platformunu tamamladıktan sonra şimdilerde TRT Dinle adını verdiği radyo ve podcast yayınlarını tek bir platformda çevrimiçi olarak hizmete sundu. Beta sürümü dinleyiciye sunulan TRT Dinle şu an Türkiye'nin bugünü ve geçmişi kapsayan en kapsamlı müzik platformu konumunda.

 

TRT'nin müzik yayınlarına dair herşey TRT Dinle'de

 

Kullanıcı dostu işlevsel bir platform olan TRT Dinle, TRT radyolarının geçmişten bugüne bütün arşivini kapsamayı hedefliyor.

 

TRT FM, TRT Türkü, TRT Radyo 1, TRT Nağme, TRT Radyo-3, TRT Radyo Haber, TRT Kürdî, TRT World, TRT Müzik ve bölgesel yayınlar gibi tüm radyoları tek bir platformda bulabileceğiniz TRT Dinle ayrıca oluşturduğu farklı dinleme listeleriyle de yıllara ve türlere göre zengin seçenekler oluşturmuş.

 

Farklı dinleme seçenekleri

 

Dijital platformların sevdiği 'mood'una göre dinle kavramı TRT Dinle uygulamasında da mevcut. 'Mutlu', 'Sakin', 'Hüzünlü', 'Odaklan', 'Kitap Tadında' gibi başlıklar altında oluşturulan listelerdeki müzikleri incelemekte fayda var.

 

Birkaç neslin anılarıyla büyüdüğü Radyo Tiyatrosu TRT Dinle uygulamasında

 

Belli bir yaş üstünün çok yakından bildiği Arkası Yarın'lar hafızalarda hâlâ canlı. Aslında TRT'nin bu yayınları hiç kesmedi, hâlâ devam ediyor. Artık radyo tiyatrolarını da TRT Dinle uygulamasından dinlemek radyo tutkunları için güzel bir keyif olacak. Sabah ve akşam saatleri işe/okula gidip gelirken yolda radyo tiyatrosu dinlemek büyük bir alışkanlık olacak.

 

Türk Sanat Müziği tutkunlarına ayrı bir bölüm

 

Her biri farklı duygu dünyasına seslenen makamlarıyla Türk Sanat Müziği TRT Dinle uygulamasının en sevilen bölümlerinden biri olarak öne çıkıyor.

 

Türkiye'nin her yöresinden geniş türkü arşivi TRT Dinle'de

 

İç Anadolu'dan Karadeniz'e, Ege'den Doğu Anadolu'ya, geçmişten bugüne ülkemizin en güzel türküleri en güzel seslerden TRT Dinle uygulamasında keşfetmenizi bekliyor.

 

Poptan arabeske, rocktan caza tüm türler

 

Dijital platformların playlist zenginliği Türkiye'nin ve dünyanın müzikal renkleri dinleme listeleriyle TRT Dinle'de kendine yer bulmuş. Geçmişten bugüne, Türkiye'den dünyaya keşfedecek çok müzik var.

 

TRT Radyo-3 programları TRT Dinle'de

 

TRT Radyo-3 çok sesli müzikte ülkenin en köklü radyosu. Radyo yayıncılığının tüm aşamalarını yaşayan TRT Radyo-3 müzikleri, programları ve programcılarıyla TRT Dinle uygulamasında özel yere sahip. Artık bu programlara denk gelemedim, saatini kaçırdım yok, ister anlık ister yayından sonra ne zaman isterseniz TRT Dinle ile dilediğiniz zaman dinleyebileceksiniz.

 

Klasik müzik bestecilerine ayrı başlık

 

TRT Dinle, Beethoven, Mozart, Bach, Chopin ve Tchaikovsky gibi klasik müziğin büyük bestecilerini ayrı playlistler halinde ele almış. Bu güzel uygulama büyük müzisyenleri derinlemesine keşfetmek için önemli fırsat sunuyor. Aynı uygulamanın cazla ilgili olanını da TRT Dinle platformundan beklediğimizi belirtelim.

 

Cazkolik.com / 28 Eylül 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement