Hem iyi caz, hem elektronik ritmler, hem dans aynı sahnede

Hem iyi caz, hem elektronik ritmler, hem dans aynı sahnede

 

Norveçli klavyeci ve besteci Bugge Wesseltoft çok yetenekli, çok yönlü, 'multi' kelimesinin hakkını veren bir müzisyen

 

 

Bu ünlü sanatçının diskografik ağacı cazın dallarının nerelere uzandığının haritası gibidir. Bu kez habere konu olmasının nedeni yaklaşık 15 yıldır işbirliği içinde olduğu Alman elektronik müzik sanatçısı Henrik Schwarz ile bir performanslık gösteri için 19 Kasım Pazar akşamı Zorlu PSM Studio sahnesine gelecek olması.

 

Pazar akşamı ikiliye, setleriyle Murat Uncuoğlu ile DJ Yakuza da eşlik edecek.

 

Cazkolik'te yıllardır Wesseltoft hakkında türlü işbirlikleri ve canlı performansları nedeniyle haber yaparız. Son çalışma, Avrupa caz sahnesinin vazgeçilmez üçlülerinden birine dönüşen Rymden ile çıkardıkları albüm hakkında olmuştu. Berglund ve Öström ile farklı bir trio müziği yapan Wesseltoft Alman elektronikçi Schwarz ile beri yanda paralel bir takım müzikal huzursuzluklar üretmeye devam ediyordu, üstelik yeni değil 2009 yılından beri.

 

 

Piyano ve bilgisayarın ilişkisini tartışılmaz hale getiren ikili

 

 

Biri akustik gelenek, yani piyano, diğeri fütürizmin sembolü; Computer. Wesseltoft ve Schwarz 2009 civarlarında başladığı DUO projesinin ilk müzikal mamülünü kendi adlarıyla yayınlamıştı. Sapsarı zeminde gülerek birbirlerini gösteren iki adam karikatürü. Bu sempatik çizim albüme dinlemeden dahi sempatiyi artırıyordu. Albüm, elektronik müzik deyince akla ilk gelen performanslar gibi değil, piyanonun akustik anlatısı dramatik tansiyonu baştan sona örgülerken elektronik ritmler nabzı dengeliyor.

 

İkili ilk projenin ardından DUO II'yi yayınladığını duyurdu. Zorlu PSM konseri zaten ikinci projenin müzikleriyle dolu olacak. Cazın ritmik esnekliği ile bilgisayarın sıfır sıfır bir bir'lerden oluşan matematik sertliği ikilinin müziğinde çarpışan değil uyumu gözeten nitelikli bir doku üretiyor.

 

Yanısıra, bu müzik dinleyici üzerinde caz, çağdaş müzikler ve dans müziği gibi üçlü etki yaratıyor.

 

Yani, salınmak serbest.

 

İkinci DUO albümünde bir parçada vokal üçlüsüyle iki parçada yaylı dörtlüsü olduğunu duyduk, konsere bu eklemeler dahil olmayacak galiba ama müziğin akustik yönünde iyice esnettiklerini görmek mümkün.

 

Wesseltoft Schwarz DUO dans ederken iyi bir çağdaş caz müziği dinlemenin ikili avantajını aynı anda sunabiliyor. Konserde buna şahit olmak isterseniz bu konseri not alın deriz.

 

Cazkolik.com / 15 Kasım 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.