Progresif rock müziğin kült ismi Jon Anderson 50. yılını kutladığı inanılmaz isimlerle dolu bir albüm yayınladı

Progresif rock müziğin kült ismi Jon Anderson 50. yılını kutladığı inanılmaz isimlerle dolu bir albüm yayınladı

Progresif rock müziğin yaşayan en önemli isimlerinden, YES grubunun kurucu üyesi, solisti ve multi enstrümantalist Jon Anderson 50 yıllık kariyerini inanılmaz bir kadronun eşlik ettiği çarpıcı bir albümle kutluyor.

 

İnanılmaz derken gerçekten öyle...

 

İsimleri yazalım abartmış mıyız kararı siz verin; Üç parçada gitarist Larry Coryell, iki parçada Chris Squire ve birer parçada Steve Howe, Ian Anderson, Carmine Appice, Rick Derringer, Jerry Goodman, Chick Corea, Billy Cobham, Jean-Luc Ponty, Tommy Calton, Rick Wakeman... Bunlar kadronun en tanınmış grubu, Orlando Senfoni Orkestarsı ve geniş bir vokal kadrosu dahil elliden epey fazla isim var ve isimler arasındaki cazcılar dikkatinizi çekmiştir.

 

Jon Anderson ve arkadaşları Yes'i 1968 yılında kurmuş, progresif rock tarihinin en yaratıcı müziklerine imza atmışlardı. Sonrasında Jon Anderson aslında hiç boş durmadı. Herkes onu YES yıllarına ait görmeyi tercih etse de solo çalışmalara devam etti. Son yıllarda yayınladığı kimi single çalışmalar da öyle.

 

İşin ilginci, yeni albümü dinlemeye başladığınızda 77 yaşındaki Anderson'ın sesinde adeta hiçbir değişiklik olmadığına şahit olmak gerçekten çok şaşırtıcı, insan dijital numaralar mı var diye düşünmeden edemior ama değil!

 

Anderson yeni albüme dair verdiği röportajda önümüzdeki 10 yıl sıraya girmiş 6 ya da 7 albümüm var diyor. Bu arada, 1980 tarihli ünlü "Song of Seven" mesela yakınlarda re-master olarak yeniden yayınlanmış. Arada böyle işler de oluyor.

 

Aslında, prodüksüyonu bilenler proje olarak albümün geçmişinin 30 yılı bulduğunu söylüyor. Yani, esasen 1990'ların başına kadar giden bir fikir. Anderson albüme "1000 Hands: Chapter One" adını vermiş, bu demek ki devamı gelecek ve başta projenin orijinal adı da "Uzlot" imiş. 2018 yılına gelinip 50. yıl kutlamaları başlayınca proje yeniden alevlenmiş, önce bir USA turu, ardından, İngiltere'de verilen bazı konserler derken nihayet kayıtlar 2019 sonu firmaya teslim edilmiş. Ve şimdi yayında. Yayında dediğimiz albüm çıkalı 7 ay kadar oldu.

 

Cazkolik.com / 01 Mart 2021, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Tamer Tekelioglu
    05 Mart 2021 Cuma 07:49

    Albumu ciktigi gunden itibaren dinliyorum, her dinledigimde farkli seyler buluyorum ve tekrar dinlemek istiyorum. Jon Anderson gercekten cok guzel bir albume imza atmis. Farkli kultur ve dinleri de irdeleyen 1000 Hands albumu ozellikle Ramalama tarzi sarkilari ile bana biraz Ian Anderson'un 1995 tarihli Divinities - 12 Dances With God albumunu andirdi. Umarim Chapter 2 kisa zamanda cikar.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.