Yeniden Messengers ama bunlar onlar değil

Yeniden Messengers ama bunlar onlar değil

Hard Bop Messengers albüm kapağını görünce hemen eskiye gidiyor insan. Bu bariz bir gönderme elbette ama bu müzisyenler başka, günümüzün Messenger'ları.

 

Tromboncu John Covelli kapağıyla, müziğiyle, stiliyle dikkat çeken bu yeni albümün hikâyesini Downbeat'ten Terry Perkins'e anlatmış, biz de ondan nakledelim.

 

 

Hard Bop Messengers; "Live at the Last Hotel"

 

 

Hard Bop Messengers, yani, Covelli ve arkadaşları Covid pandemi yasakları gelene kadar uzun süre St. Louis şehir merkezindeki The Last Hotel'in lobisinde her Cuma akşam program yapmışlar. Zamanla, hem kadro iyi oturmuş, hem şehrin cazsever sakinleri Cuma gecesi etkinliklerine öyle alışmış ki ünü giderek yayılmış. Covelli, başarımızı otelin cazsever müdürüne borçluyuz diye altını çiziyor. Bu cazsever otel müdürü şehrin geçmişiteki gibi caz kimliğini geri kazanmasını istiyormuş, bu yüzden, konserlerde ısrarcı olmuş ve haklı çıkmış. Covelli ve arkadaşları Horace Silver, Clifford Brown, Hank Mobley, Lee Morgan gibi dönemin efsane isimlerinin repertuvarından çalıyormuş. Gel zaman git zaman her Cuma istikrarlı şekilde devam etmişler ta ki Covid başa bela olana kadar.

 

Önceleri pek aldırmamışlar fakat bakmışlar durum iyiye gitmiyor, kapanma kararlarının ardından son Cuma gecesinden sonra karantinaya girmişler. Covelli, o akşamı hatırlarken hepimiz çok üzgündük diyor.

 

 

Covelli, bu duruma nasıl çözüm bulacağını düşünürken albüm fikri aklına gelmiş, arkadaşlarını ikna etmiş ama ismi geçen efsanelerin klasikleri yerine yeni besteler yazmaya başlamış, hatıra olması için de yazdığı aldığı ilk beste albümün açılışında lobi için yazdığı beste The Lobby olmuş.

 

Parça isimlerine bakınca o günleri hatırlatan seçimler yaptıkları belli oluyor.

 

Pandemi bitti, orkestra oteldeki Cuma buluşmalarına geri döndü mü bilmiyoruz ama Covelli grubu bir arada tutmayı başarmış. Yeni besteler yazma fikri de güzel aslında ve geçmişe atıf yapmıyor, kendi hikâyelerini klasik hard bop albümlerin müziğini hatırlatıarak yapıyor. Covelli bazı şarkılarda vokalist de kullanmış, sözleri yine kendisi yazmış.

 

Covelli ve arkadaşları -isimleri altta yazılı- ABD dışı caz dünyasının yakından tanıdığı isimler sayılmaz, hatta, Avrupa turnesine çıksalar ne kadar rağbet görürler emin olması zor ama samimi müzisyenler ve yaptıkları iş cana yakın bir çalışma.

 

Albüm kapağına Live at the Last Hotel diye yazmışlar ama kayıtlar stüdyo kaydı, otelden canlı kayıt değil, Covelli 'umarım bir gün yine oteldeki yerimizde böyle bir kaydı canlı gerçekleştirebiliriz' diyor.

 

Grubun ilk kaydı değil bu. 2021'de Wayne Shorter, geçen sene Horace Silver için tribute kayıtlar yapmışlar, grubun müziğini sevdiyseniz bu iki albümü de dinleyin.

 

Albüm: Hard Bop Messengers
Müzisyenler:
John Covelli: Trombon ve Şef
Ben Shafer: Tenor ve alto saksofon
Luke Sailor: Piyano
Chris Meschede: Kontrbas
Nick Savage: Davul
Tüm beste ve sözler: John Covelli
Düzenlemeler: Hard Bop Messengers
Albüm, 20 ile 22 Temmuz 2021 tarihleri arasında kaydedilmiş.
Vokal: Matt Krieg

 

Cazkolik.com / 11 Nisan 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • John Covelli
  12 Mayıs 2023 Çarşamba 01:15

  Thank you so much for posting this! I am curious as to how you came to know about the music, and I appreciate the support! Sincerely, John

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Cazkolik com
  12 Mayıs 2023 Çarşamba 02:03

  Dear John, we discovered your album on Bandcamp, listened to it, liked it very much and wanted to share it with our readers. 👋 Cazkolik.com

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.