Radiohead hayranları buraya

Radiohead hayranları buraya

Radiohead grubunun iki çekirdek üyesi Thom Yorke ve Jonny Greenwood'un yanlarına caz grubu Sons of Kemet'in davulcusu Tom Skinner'ı alarak kurdukları yeni üçlü The Smile'ın ikinci albümü "Wall of Eyes'ı GQ dergisinden Andy Cush kaleme aldı.

 

 

Başka bir Radiohead albümü asla olmayabilir ama yine de "That's OK"

 

 

The Smile bir pandemi projesi olarak başladı. Radiohead'in multi-enstrümanisti ve ünlü besteci Jonny Greenwood eve kapanmış, bir sürü riff yazıyordu, ünlü grup arkadaşı Thom Yorke da bu riff'leri şekillendirmek için ona yardım ediyordu. Greenwood ve Yorke, caz dünyasının güçlü davulcusu Tom Skinner (Sons of Kemet) ile bir araya geldi ve Smile'ın 2022 tarihli ilk albümü A Light For Attracting Attention'ı ortaya çıkardılar. The Smile başta, tek bir gruba hapsedilemeyecek kadar çok fikri olan bir çift müzisyen için büyüleyici dolambaçlı bir başka yol gibi görünüyordu. Yorke'un solo kataloğunun ya da Flea ile kısa ömürlü süper grubu Atoms For Peace'in yanına koyulabilecek bir albümdü ve bir yan proje statüsünü haklı çıkaracak kadar iyiydi, ancak birçok hayranı Radiohead'den bir sonraki albümü beklerken ara doldurma projesi olarak hizmet ediyordu.

 

İki yıl sonra, bu yan proje daha fazla esas olaya dönüştü ve The Smile geçen hafta Wall of Eyes adlı bir albüm daha yayınladı. Üçlü, bahar ve yaz boyu Avrupa'da turnede olacak. Radiohead ise 2016 tarihli A Moon Shaped Pool'dan beri albüm yayınlamadı, 2018'den beri canlı performans da sergilemedi. Gitarist Ed O'Brien 2022'de tekrar birlikte müzik yapıp yapmayacaklarından emin olmadığını söyledi, Nigel Godrich de başka bir Radiohead albümü olup olmayacağı konusunda belirsizlik olduğunu dile getirdi. Davulcu Phil Selway 2023 yılı başında bir gazeteciye grubun o yıl bir ara "bir araya gelmeyi" planladığını söylediğinde rock basını bu bilgi kırıntısını dahi manşet olarak kullanmıştı. Sevilen grubun mevcut durumunun ne kadar istikrarsız göründüğünün fotoğrafı gibiydi: Beş eski arkadaşın birkaç bira içerek hasret giderme ihtimali bile büyük gelişme kabul edildi.

 

Neyse ki The Smile, Radiohead'in çekirdek beyin takımı olan iki adamın bir sonraki ideal projesi oldu. Yorke ve Greenwood ne ünlü grubun güçlü yanlarını terk ediyor, ne de onları koltuk değneği olarak kullanıyor: Wall of Eyes tam da onlardan bekleyeceğiniz bir sonik macera, kompozisyon karmaşıklığına, derin duygulara sahip, ancak kendini bir Radiohead albümü olarak yutturmaya çalışmıyor. A Moon Shaped Pool albümünün modern-klasik üslubu ve The King of Limbs'in elektronik minimalizmiyle karşılaştırıldığında, The Smile kulağa çok daha fazla bir grup soundu gibi tınlıyor. Spesifik olarak, ister inanın ister inanmayın, çoğu zaman bir progresif rock grubunu andırıyor.

 

 

Belki de, Radiohead'in hariçten tek üyesi olan perküsyon ustası Skinner, diğer iki üyeye karmaşık yeni ritimler denemeleri için ilham vermiştir. Belki de, Yes ve King Crimson'ın görkemini çekinmeden yansıtan genç İngiliz grupları, Yorke ve Greenwood'un "Paranoid Android" zamanında araştırmaya başladığı çok parçalı şarkı yapısına yeniden odaklanmıştır. Durum ne olursa olsun, Thom Yorke Ocak ayında BBC Radio 6 spikerine gülerek, yaptıkları müziğin "prog olmadığını" söylerken aşırı itiraz ediyor gibiydi. Yorke'un bas gitarı paraladığı ve 11/8'lik androjen tiz notalar söylediği Wall of Eyes'ın öne çıkan parçası "Read the Room"un videosunu izleyin ve onun Rush'ın solisti Geddy Lee gibi olmadığını söyleyin.

 

Wall of Eyes'taki şarkılar bol miktarda orkestral ve dijital aksesuara sahip olsa da, Smile'ın üç enstrümancısı arasında sohbet havasındaki etkileşim müziğin temel ivmesini sağlıyor. Bu albüm ile Radiohead'in son dönem çalışmaları arasında en büyük fark bu olabilir; bu çalışmalar bazen doğrudan üyelerin beyinlerinden kasete ışınlanıyormuş gibi hissettiriyor. Akustik enstrüman çaldıklarında bile belli bir duygusal mesafeyle yapıyorlardı. Öte yandan Wall of Eyes, yaratıcılarının sadece besteci değil, müzisyen olarak sahip olduğu duyarlılığın izlerini taşıyor. Bir gitarist olarak Greenwood şimdiye kadarki en iyi sound'una sahip. Yorke hiçbir zaman enstrümanist olarak tanınmadı, bu yüzden 1970'lerin spiritüel cazının tütsülü kokusuna sahip doğaçlama giriş parçası "Bending Hectic"te bas çaldığını duymak gerçek bir zevk.

 

Eğer Smile'a şüpheyle yaklaşan bir Radiohead hayranıysanız, bu şarkıyı sekiz dakika boyunca gözlerinizi kapayarak dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim. Radiohead'in dikkatli itidali rehber edindiği yerde, Smile her şeyi göze alıyor. Bu albümde bol miktarda muhteşem nüans var. Belki gelecek yıl ya da ondan sonraki yıl yeni bir Radiohead albümü çıkabilir. En azından Phil Selway depolarında hâlâ benzin olduğunu düşünüyor ancak Smile'ın BBC 6'ya verdiği röportaja bakılırsa, bu grup daha yeni başlıyor. Wall of Eyes kadar iyi albümler yapmaya devam ederlerse, Yorke ve Greenwood bence eski grubu tekrar bir araya getirmeden önce istediği kadar bekleyebilir.

 

Andy Kush

 

Çeviri Cazkolik.com / 02 Şubat 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.