Roger Waters, yayınlanışının ellinci yılında "The Dark Side of The Moon" albümünü yeniden kaydetti

Roger Waters, yayınlanışının ellinci yılında "The Dark Side of The Moon" albümünü yeniden kaydetti

Ultimaticlassickrock web sitesinden Corey Irwin'in 8 Şubatta (dün) yayınlanan haberine göre Pink Floyd grubundan Roger Waters grubun 1973 tarihli "The Dark Side Of The Moon" albümünü yeniden kaydetti.

 

Irwin'in haberine göre Waters The Telegraph gazetesine verdiği röportajda tartışma yaratacak; "Tüm bu "biz" saçmalıklarından kurtulalım! Elbette gruptuk, dördümüz vardık, hepimiz katkıda bulunduk ama bu benim projemdi ve ben yazmıştım" açıklamasında bulundu.

 

1973 yılında yayınlanan albümün orijinalinde Waters'ın albümdeki parçaların sözlerini yazmakla birlikte resmî olarak üç parçayı bestelemek ve iki parçayı da ortak olarak yazılmasıyla bilinir.

 

Waters eski grup arkadaşlarından söz ederken diğer grup üyelerinin grup için kaliteli müzik üretememekle itham etti ve; ""Pekala, Nick [Mason] asla yapmacık olmadı ama [David] Gilmour ve Rick [Wright] şarkı yazamıyorlardı ve söyleyecek bir şeyleri de yoktu. Onlar sanatçı değil!" diyerek ağır ithamlarda bulundu.

 

Roger Waters, rock tarihinde tüm zamanların en popüler albümleri arasında yer alan "The Dark Side of the Moon" Mart ayında yayınlanışının 50. yılına yaklaşırken albümü yeniden kaydetme zamanının geldiğine karar verdi.

 

Telegraph yazarı Tristram Fane Saunders'a albümün ön dinlemesi verildi ve Saunders "kaydedilen bölümlerin gerçekten çok iyi" olduğunu belirtti. "Time", o günlerin genç adamının ölümlülük için yazdığı ağıt idi ve şimdi [Waters'ı kastederek] bu yaşlı adamın tınısıyla kulağa müthiş geliyor" dedi. Albümden “'Breathe' yavaş, akustik bir ritim olarak harika bir şekilde yeniden tasarlanmış derken folk dokunuşlu "Money" için ise Waters'ın karizmatik bir şekilde homurdandığı şarkı ünlü ABD'li folk şarkıcısı Johnny Cash benzeri bir şarkı olabilir" notlarını düştü.

 

Waters "Time" parçası için; "Bu şarkıyı 29 yaşında yazmıştım. Şarkıda yer alan 'Kimse bana ne zaman koşmam gerektiğini söylemedi / Start sesini kaçırdın" dediği kısımlar için 'o yaştaki halim kesinlikle 'siktir git' der gibiydi ve hayatımın ortasındaydım'" açıklamasında bulundu.

 

Yazar, Waters'ın atıfta bulunduğu 'bir şeye hazırlanma' kavramı için 'ben de dahil olmak üzere birçok insanın ilişki kurabileceği bir kavramdır' diyor. Her zaman, nihaî bir hedef için çalışıyormuşsun gibi bir hissin vardır ve sonunda nihayet hayattan zevk alabilirsin ama Pink Floyd'un hatırlattığı gibi, gerçekte hayatlarımız yaşadığımızı an'ları hatırlamaktır".

 

"Time" ilk mısrada hepimizin çocuk olarak başladığımız yeri ve dünya her an sanki sana aitmiş gibi hissettiğimizi anlatıyor. Gitarist David Gilmour şöyle söylüyordu: "Güneşte uzanıp yağmuru izlemek için evde kalmaktan bıktım / Gençsin, hayat uzun ve günü öldürmek için çok zaman vardır".

 

Bir sonraki satırda işler değişir: "Ve sonra bir gün, on yılın geride kaldığını anlarsın / Kimse sana ne zaman koşacağını söylememiştir çünkü start sesini kaçırdın”.

 

Şarkının geri kalanı ilerledikçe anlatıcı yaşlanır ve işler onun için yavaşlamaya başlar. "Time"ın sonuna geldiğimizde ise hem lirik hem müzikal olarak karışıma ciddi bir nostalji de katılır.

 

Every year is getting shorter, never seem to find the time
Plans that either come to naught or half a page of scribbled lines
Hanging on in quiet desperation is the English way
The time is gone, the song is over, thought I’d something more to say
("Time"ın sözlerinden)

 

"Time"ın son dakikaları, ölümün gerçekleştiği gerçek an olarak yorumlanabilecek "Breathe (In The Air)" ("Home Again" olarak da anılır)'ın tekrarı olarak da görülebilir. Şarkı daha sonra gayet güzel şekilde keşif amaçlı "The Great Gig in the Sky"a geçiş yapar.

 

Roger Waters'ın "The Dark Side Of The Moon" albümü için hazırladığı yeni kaydın Mart ayında yayınlanacağı söyleniyor.

 

Cazkolik.com / 09 Şubat 2023, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Devrim Dikkaya
    06 Mart 2023 Pazartesi 10:31

    Allah Roger Waters'a akıl fikir versin... Grup o gittikten sonra yine çok kaliteli albümler yaptı... David Gilmour'un solo kariyeri müthiş devam etti. Kendisi ise birbirinden farklı başarısız işler yaptı. Üretkenliği bittiği için the wall ve dark sade... sarılmaya devam ediyor.....

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.