Rotterdam'dan Berlin'e caz treni

Rotterdam'dan Berlin'e caz treni

Gemiyle yapılan caz seyahatlerini biliyoruz ama trenle olanı duymamıştık, aslında, duyunca neden olmasın dedik, hatta, gemiden daha keyifli olabilir diye aklımızdan geçti.


Jazz Cruise tarzı deniz, caz ve tatil yolculukları ucuz olmadığı gibi en az bir hafta ayırmak gerek, ilk kez denenen caz treni ise öyle değil, hem keyifli, hem kısa hem daha ekonomik bir eğlence.


Haberi The Telegraph’ın yazarı Florence Derrick’in kaleminden okuduk, yazar haber olarak değil bir tecrübe olarak yazmış ve şiirsel bir yolculuk olarak anlatmış, haliyle insanın orada olası geliyor.


Gün batımında Rotterdam’dan yola çıkan Jazz Night Express isimli nostaljik tren Berlin’e yol alan bir nevi seyahat eden caz oteli gibi.


Fikrin sahibi mühendis Chris Engelsman. Böyle renkli ve yaratıcı fikirleri olan biri olarak anlatılıyor. Tren iki canlı müzik vagonu, kitap okuma, sohbet ve restoran bölümlerinden oluşuyor. Fikrin sahibi ‘gece treniyle caz festivali’ adını takmış bu keyifli tecrübeye. Engelsman trenin raylar üzerindeki ritmini kastederek ‘cazla trenin ritmi birlikte iyi gidiyor’ diyor.


Gerek çevreci oluşu, gerek güvenlik ve konforuyla dünyada trenlere ilgi artıyor. Malum, bizde de Doğu Anadolu'ya turistik tren güzergâhlarında patlama yaşanıyor, aynı eğilim dünyada da var, Avrupa’da daha fazla var, biz bu haberi caz merkezli ele aldık ama kültürel anlamda çok sayıda sefer hayata geçmeye başladı. Bir de böyle girişimciler devreye girince renkli fikirler hayata geçme şansı yakalıyor. Bizim ülkede bir caz treni olur mu zor ama belki varolan turistik tren seyahatlerine böyle güzel müzik yapan grupları dahil ederler. Belki yetkililere buradan ilham vermiş oluruz.


Cazkolik.com / 01 Mart 2020, PazarBU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.