Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler...

Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler...

Dinlemekte olduğunuz müzik Regina Carter`ın son albümü "Journey"den "Bei Mir Bist Du Schön"dür.


Cazkolik`in yeni bölümlerinden birindeyiz ve istiyoruz ki burada dünya caz sahnesinden haberlere ağırlıklı olarak yer verelim. Kendi caz kubbemiz aslında gündemi gerçekten yeterince dolduruyor ama dışarda çok daha büyük bir dünya var ve bu büyük dünyada caz adına pek çok şey olup bitiyor. Bir yandan bunları takip etmek, neler olup bittiği hakkında bir şeyler öğrenmek istemez misiniz? Elbette istenir... Gelin, o halde ilk olarak 2011`in ikinci ayı da artık yavaş yavaş bitmeye yüz tutarken dünya caz sahnesinde son sıralarda neler oluyor, neler konuşuluyor hep beraber gözden geçirelim.

Grammy ödüllerinde cazın zaferi.

Geçtiğimiz hafta başı sahiplerini bulan Grammy`lerde alışık olduğumuz üzere caz kategorisindeki ödüller sahiplerini buldu, haberin detaylarını ve kazananları güncel haberlerde okumuşsunuzdur, halen de okuyabilirsiniz ama bu yılı özel kılan şey ise Brezilyanın, hatta dünya cazının son dönemde yetiştirdiği en dikkat çeken genç müzisyenlerden Esperanza Spalding`in başarısı. Ödüllerin caz kategorileri malumdur ama genel kategorideki en önemli ödüllerden biri olan ve ağırlıklı olarak pop, rock türevi müzisyenlerin yarıştığı kategoride ödül almasını herhalde pek kimse beklemiyordu. Karşısında sektörün önem verdiği mesela Justin Bieber gibi isimler vardı ve bu isimler genç bir caz müzisyenine karşı tutunamadılar. 2011`in en müthiş haberlerinden biri olacaktır kuşkusuz.

John Coltrane`in yeni parçaları bulundu...

İşte bomba bir haber daha... Haber Downbeat`ten, cazın efsane dergisi haberinde Coltrane`in daha önce duyulmamış ve basılmamış 3 parçasının bulunduğunu müjdeliyor ve parçaların Nisan ayında yayınlanacak olan "First Impulse: The Creed Taylor Collection" (Impulse / Universal) albümde yer alacağını belirtiyor. Albümün özellliği ise ünlü Impulse Records`un 50. yılını kutlamak amacıyla hazırlanan 4 CD`lik özel bir paket olması. Coltrane`in üç parçasının albümü ne kadar özel bir çalışma haline getirdiğini tahmin etmek zor değil.

Bu arada, Coltrane`in bulunan kayıtları büyük müzisyenin 1961 yılında yine Impulse firması için yaptığı "Africa / Brass" albümü kayıtlarında bulunmuş ve demo kayıtlarmış. Bize kalırsa aslında galiba o kadar da kayıp değillermiş ama nasıl bir özel anlamı olsun da orada kullanalım diye sanki beklenmiş mi acaba? Her ne olursa olsun, önemli olan kayıtların kendisi, şimdiden meraklanmaya başladık bile.

Downbeat demişken, derginin son sayısının kapağını günümüzün en önemli caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun süslediğini belirtelim.

Charlie Haden Quartet West 25. yılını kutluyor.

Haden`ın harika albümü "Sophisticated Ladies"in haberi daha soğumamışken şimdi de 25. yıl haberi geldi. Bu haberde Downbeat`in. Aslında, "Sophisticated Ladies"i boşuna zikretmedik zira Quartet West`in 25. yılı nedeniyle EmArcy / Decca grubu albümün sınırla sayıda basılan gümüş bir diskini yayınlayacakmış. Mutlaka bir konser düzenlenir, haberi gelince onu da paylaşırız ama şunu merak ettik, çıkacak albümden buraya da gelir mi acaba? Kimbilir, koleksiyonerlere not olarak duyurmuş olalım.

Hollanda`lı ünlü plak firması Challenge Records`tan yeni albümler...

Haberlerin hepsi Amerika kaynaklı değil, aklınıza gelmişse peşinen söyleyelim, Avrupa kökenli haberlere de sıkça yer vermek istiyoruz, işte ilki, Hollanda`nın ünlü müzik firması Challenge Records çıkardığı albümlerle sıkça dikkat çeken bir firmadır. Bir gözümüzle düzenli olarak takip ettiğimiz firma yeni albüm haberleriyle sık sık kendini hatırlatıyor.

İlk albüm haberi en son çıkandan olsun; Çin`de ve Japonya`da aslında Lang Lang kadar ünlü olmakla birlikte bizim buralarda adını fazla bilmediğimiz görme özürlü piyanist Nobuyuki Tsujii yeni albümünü çıkarmış. Tahmin edeceğiniz gibi klasik bir piyanist olan Tsujii pop ve caz da çalıyormuş. Henüz 21 yaşında olan genç müzisyen geçen yaz Van Cliburn piyano yarışmasını kazanmış.

İlk haber klasik kökenli oldu, firma ile ilgili gelelim caza, geçen İstanbul Caz Festivali`nde izlediğimiz Tineke Postma`da firmadan albüm yayınlayanlar arasında. 15 Mart`ta piyasaya verilecek olan albümün adı "The Dawn Of Light". Albümün sürpriz ismi ise taze Grammy`li Esperanza Spalding, bu isim albüme daha da ciddi iş yaptırır hiç kuşkusuz.

Challenge Records ile ilgili haberleri bir başka albümle bitirmiş olalım. Yine Hollanda`nın dünyaya armağanı olan caz şarkıcısı Fay Claassen yeni albümü "Fay Claasssen Sings"i yayınladı. Bizden söylemesi, albümünde Ella Fitzgerald`dan Björk`e kadar bir çok ismin şarkısını seslendiriyormuş.

SF Jazz Spring Season 2011

Her daim caz diyebileceğimiz festival felsefesinin yaratıcılarından olan San Francisco Jazz Festivali yılda bir kez festival yapıp gelecek yılı bekleyen bir organizasyon değil. Yıl içindeki mevsimlere göre programlarını düzenli olarak oluşturan yönetim 2011 bahar aylarında "Soulful Singers" adını verdiği konserler serisine hazırlanıyor. Günümüzün önde gelen çoğunlukla kadın ve erkek caz şarkıcılarına programında yer veren konserlerde Patricia Barber, Jane Monheit, Madeleine Peyroux, Lavay Smith, Steve Tyrell ve genç isimlerden Nikki Janofsky sahne alacakmış. Konserlerin Mart sonlarında başlayıp Haziran ortalarında biteceğini belirtelim ve eğer oralardaysanız mutlaka değerlendirin diyerek bitirelim.

Daily News`a konuşan Chick Corea "müzikte yaratıcılığın merkezi halen New York" dedi...

Aslında bunu ayrı bir haber yapmayı düşünüp fırsat bulamazken burada aktarmak daha uygun oldu. Daily News`dan Greg Thomas ile oldukça hoş bir söyleşi yapan Corea New York`un cazda yaratıcılığın merkezi olduğunu söylemekle kalmayıp bir de `Big Apple`ın yaratılık konusunda her zaman fıkır fıkır kaynayan bir yer olduğunu ekliyor.

New York`a ilk kez 1959 yılında taşınan büyük müzisyen -ki tam 52 yıl olmuş- ilk geldiği zaman bir süre Brooklyn`de oturmuş bir süre sonra Manhattan 19. caddenin ilk müdavimlerinden olarak yerini belirlemiş.

Müzik devi Concord`dan yeni caz albümleri...

İlk haber Marcus Miller`dan. "A Night in Monte Carlo" isimli çalışması hem CD hem de DVD formatında yayınlayan firma albümü çok önem veriyor. Son günlerde her yerde rastladığımız kayıt Monte Carlo konserinden alınma ve konserde Miller`a Roy Hargrove, Raul Midon gibi isimlerde eşlik etmişti.

Firmanın bir diğer yeni albümü Fourplay`den geldi. Yirmi yıldan fazladır popüler cazın bu önemli vokal grubu soul & smooth tarzıyla binlerce hayrana sahip ve müthiş tecrübeliler. "Let`s Touch The Sky" adındaki albüm şimdiden listelerin üst sıralarında yerini aldı bile.

Firmadan Frank Sinatra hayranlarına güzel haber; Mr. Voice`ın "September Of My Years" isimli 1965 tarihli albümü yeniden basıldı. Aranjör dostu Gordon Jenkins ile o tarihte13 parçalık baladı kaydeden seslerin en büyüklerinden Sinatra`nın albümü aradan geçen 46 yılın ardından yeniden ve çok daha iyi bir ses kalitesiyle basılmış.

Albüm eleştirileri bölümünde bulabileceğiniz Kurt Elling`in yeni albümünün de bu firma ortaklı çıktığını belirtelim.

Chicago Tribune`dan Howard Reich günümüz kadın caz müzisyenlerinin caz formunu yeniden tanımladığını söylüyor.

Chicago Tribune`un müzik yazarlarından Howard Reich, Esperanza Spalding ve Regina Carter`ı örnek göstererek günümüzdeki kadın caz müzisyenlerinin dinlemekte olduğumuz cazı yeniden şekillendirmeye başladıklarını söylemiş. Onun 2010 sonbaharında çıkan yazısının ardından Spalding`in Grammy kazanması söylediklerini teyid ediyor. Yazısında özellikle Spalding`in son albümü "Chamber Music Society"i örnek olarak gösteren yazar şimdiye değin erkeklerin domine ettiği bir alan olan lider müzisyenliğin kadınların eline geçmeye başladığını da eklemiş.

Müzikte 40 yılı bulan hayatıyla büyük davul ustası Steve Gadd`den yeni bir albüm.

Cazdan pop ve rock`a, George Benson`dan, Chic Corea`ya, Eric Clapton ve Paul Simon`a kadar müziğin tüm büyük isimleriyle adı birlikte anılan davulun büyük ustalarından Steve Gadd davulda kırk yılı bulan meslek hayatını "Steve Gadd and Friends, Live at Voce" isimli bir konser albümüyle kutluyor. Son sıralarda birlikte çaldıkları saksofonist Ronnie Cuber, orgcu Joey DeFrancesco ve gitarist Paul Bollenback ile konserler serileri halinde yıl içinde kırkıncı yılını kutlamaya devam edecekmiş usta müzisyen.

Cazkolik.com / 20 Şubat 2011, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X