Salgın dönemi 14 yakınını kaybeden Harry Connick Jr.'dan bir inanç sorgulama albümü; "Alone with My Faith"

Salgın dönemi 14 yakınını kaybeden Harry Connick Jr.'dan bir inanç sorgulama albümü; "Alone with My Faith"

Müzisyen albümleri dönemlerinin belgeleri gibidir. Bu durumu en progresif, en ideolojik müzisyenden en 'entertainment', en ticari olanına kadar tümünde görmek mümkün. Buna iyi örneklerden biri Harry Connick Jr. olmalı.

 

Doksanlardan beri müziğin şov kısmında çalışan, TV dizilerinde hayran biriktiren, romantik müziklerle dinleyicisine ulaşan sanatçı nitekim salgın başlamadan hemen önce bir Broadway şovu olan "A Celebration Of Cole Porter"ın açılış gösterisini yaparak 2020 yılını büyük bir turneye dönüştürmek istiyordu ama denir ya, herkesin bir plânı varsa allahın da kendi plânı var diye, bunu hep unutuyoruz.

 

Popüler sanatçı ümitlerini bağladığı projelerini çöpe atmak zorunda kaldığı salgın döneminde ailesinden ve arkadaş çevresinden tam 14 kişiyi ardı ardına kaybetmiş.

 

Dindar bir katolik olduğunu söyleyen Connick Jr. yaşadığı salgın dönemini her şeyin tepetaklak gittiği günler olarak tanımlıyor. Devamında yoğun bir bunalım ve kayıpların yarattığı üzüntü aile merkezli bitmek bilmeyen sıkıntılar inançlarımla yüzleştiğim bir döneme dönüştü diye ekliyor.

 

Böyle dönemler sınanma günleridir. Özellikle ani kayıplar varoluşsal sorgulamalara yol açar. Anlaşılan Connick Jr. için de böyle bir sorgulama olmuş ve ardından bu dönemi en iyi müziğimle atlatırım diyerek "Alone with My Faith" isimli küresel gerçeklikten esinlendiği, inançlarıyla ilgili iyi kötü olan her şeyin muhasebesini yapmaya çalıştığı yeni albümünü kaydetmiş.

 

“Kendi içime baktığım bu anların ve inancımın başkalarında da yankılanacağını düşündüm" diyor yaptığı açıklamada.

 

Herkes gibi Harry de kargaşa içindeki dünyayı, özellikle de siyaset, ırk ve inançla olağandan fazla bölünmüş bir Amerika'yı izlerken kendi durumuyla boğuşmuş. Böyle zamanlarda inancı bulmak zor mu? diye soruyor. Ve bu sorular albümünde yer alan müziklere dönüşmüş. Üstelik bunları kapak görselinde de oldukça alegorik bir fotoğrafla tasvir etmiş. Hayli karamsar distopik bir manzaranın içinde yıkılmış, harap olmuş bir piyanonun üzerinde elinde tuttuğu tahtada 'inanç' yazan, bir yanıyla anlamlı olsa da diğer yanıyla abartılı, hatta gülünç bir trajik abartıya dönüştürmüş.

 

Bu satırların yazarı olarak Harry Connick Jr.'ın müziğine merakım olmadığını, 'music business' varlığı olarak ilgimi çekmediğini belirteyim, ilgimi çeken ve yazmama neden olan müziğinden ziyade salgın döneminde hepimiz gibi onun da içine düştüğü kargaşadan dürüst davranarak "Hayatım değişti, dünyam belirsiz, herşey tuhaf, herşey yeni ama yarının ne getireceğiyle ilgilenmiyorum, ne yapacağımı bilmediğimde bana güvence veren nedir" gibi arayış dolu sorular üretmesi oldu.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 05 Nisan 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.