Yeni bir albüm değil yeni bir dünya tanıyacağız

Yeni bir albüm değil yeni bir dünya tanıyacağız

Herkes Kübalı caz müzisyenlerine hayrandır ama Etiyopya'dan çıkan önemli isimleri az tanırız. Küba gerçekten verimli bir küçük ülke ve zamanla dünya çapında etkin bir diyaspora oluşturdu, Afrika'da Mali gibi az sayıda ülke hariç bu etkiyi oluşturamadı, Etiyopya son derece zengin bir müzikal geçmişe sahip olmasına rağmen bu ülkelerin başında geliyor.


Şimdi yeni albümü nedeniyle anacağımız Haliu Mergia çoğumuzun tanımadığı için utanacağı bir sanatçı. Geçen sene Washington Post'a verdiği demeçte 20 yıl boyunca havaalanında taksi şöförlüğü yapan sanatçının işe ara verdiğinde bir kenara çekip müzik yaptığı ama çoğu kimsenin onu duymadığını, dönüp bakmadığını hatırlatır, Mergia nazik adamdır, 'kendim için çalıyordum, bunu söylemenin en iyi yolu bu' der. Elbette hobi olsun diye çalan bir taksi şoförü değildi, son derece başarılı bir caz müzisyeni, klavyeci, akordiyonist ve besteciydi.


Yetmişlerde ABD'ye taşındı ve tek kişilik bir orkestraya dönüştü. Fender Rhodes, piyano, akordiyon ve moog sentezleri konusunda kendine has bir sanatçıydı. 1985 yılında kaydettiği "Hailu Mergia & His Classical Instrument" albümü biraz tanınmasını sağladı.


İşin ilginç yanı bir yapımcı onu ABD'de değil de Etiyopya'da iken bulduğu kasetlerden keşfetti ve iki albümünün yayınlanmasını sağladı. Her iki kayıt son derece kendine özgü müziğe sahip African caz ve funk karışımı bir sounda sahipti. Mergia bu dönemi 'ben aslında şarkıcı olarak başladım ama sonra akordiyon çalmaya başladım, 1960'ların başında akordiyon Etiyopya'da çok popülerdi, o zaman org yoktu, sonra tabii akordiyon unutuldu, ben onu yeniden yaşatıyorum' diye anlatıyor. Özellikle moog ile beraber ürettiği sesler merak etmeye değer.


Haligu Mergia'nın müziği uzun yıllar sonra belli çevrelerde yeniden keşfedildi, 2017 yılında Lincoln Theater'da verdiği konser ününü ve merakı pekiştirdi. Devamında müziğini biraz daha modern bir caza doğru yönlendirdi. Hipnotik bir akordiyonu vardı ama taksi şoförü olarak çalışmayı ancak 2018 yılında bıraktı. "Artık daha fazla konser teklifi geliyor, müzik için daha fazla zaman ayırabiliyorum" diyordu.


Mergia'nın 27 Mart günü yeni bir albümü çıktı. Adı "Yene Mircha". Bir çoğumuz bu albüm sayesinde yeni müzikler değil yeni bir dünya tanıyacağız aslında.


Cazkolik.com / 28 Mart 2020, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.