Bodrum Caz Festivali başlıyor

Bodrum Caz Festivali başlıyor

Bodrum son yıllarda yaz ayları adeta festival çılgınlığı yaşadı. Geçen yaz en az altı festival gerçekleşti bu gözde yarımadada. Hepsi caz festivali değildi elbette ama klasik/opera/caz üçgeninde gerçekleşen etkinlikler olarak kayda geçti. Bu festivaller arasında Bodrum Caz Festivali'nin ayrı yeri var.

 

Caz Derneği'nin düzenlediği Bodrum Caz Festivali 1-9 Eylül 2020 tarihleri arasında dördüncü kez gerçekleşecek. Covid-19 salgını dolayısıyla gerçekleşecek konserlerde T.C.Kültür Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların genelgelerine uygun tüm önlemlerin alınacağı belirtiliyor. Sahnede ve seyirci alanlarında mesafe ve hijyen kurallarına uygun yönelik düzenlemeler yapılıyor.

 

Festivalin teması; Duo/İkili Projeler

 

Festivalin teması sosyal mesafeye dikkat çekmek için Duo/İkili Projeler olarak belirlendi. Festivalde Bodrum Kalesi, Dibeklihan ve Erkan Oğur Müzik Okulu gibi mekânlarda festivale özel projeler yer alacak. 25 TL. ile 75 TL. arasında değişen biletler Biletix'ten alınabilecek.

 


 

Festival programı şöyle;

 

1 Eylül 2020 Salı 21:00- Açılış Konseri - Bodrum Kalesi:

 

Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası Şef: Münir Akalın |
Solist: Şenay Lambaoğlu

 

4. Bodrum Caz Festivali Açılış Konseri’nde Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası, solist olarak ülkemizin güçlü seslerinden Şenay Lambaoğlu’na eşlik edecek. Konser 1 Eylül 2020 tarihinde Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası, Muğla’nın 13 ilçesinde konserler vererek birçok müzik türünü dinleyicilerle buluşturuyor. 4 yıldır Bodrum Caz Festivali’nde bir çok sanatçı ile ortak projeler yürüten orkestranın şefliğini Münir Akalın yürütüyor. Konserde orkestra ve Şenay Lambaoğlu’na cazın önemli isimleri eşlik edecek. Düzenlemeler ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlu'nın yer alacağı ekibe saksofonda Batuhan Şallıel, kontrbasta Enver Muhammedi ve davulda Ekin Cengizkan festival açılışı konserini gerçekleştirecekler.

 


 

3 Eylül 2020 Perşembe Dibeklihan’da Sergi Açılışı

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü | Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışması Sergisi. Festivalde her yıl olduğu gibi Caz Derneği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü ile festival kapsamında ortak bir çalışmaya imza attı. 4 Bodrum Caz Festivali için hazırlanan çalışmalara katılan eserleri 3-8 Eylül arasında Dibeklihan’da gezilebilecek.

 


 

3 Eylül 2020 Perşembe 21:00

 

Bora Çeliker Barış Ertürk Duo | Tahterevalli

 

2003 yılından beri birlikte çalan Bora Çeliker ve Barış Ertürk ikilisinin zaman içerisinde genişleyen yüzlerce parçalık repertuvarlarını, kimi zaman rock, pop ve klasik seçkilerle harmanladıkları konserleri, maceralı yolculuklara benziyor. Esas odağı müzik ve estetiğe hizmet olan bu ikili tahterevalliye binen iki çocuk gibi, ağırlık ve dengeyi korumak, ortak keyfi üst düzeyde tutmak için 3 Eylül 2020 tarihinde Dibeklihan’da sahne alıyorlar. Konser TURMAKS sponsorluğunda gerçekleşiyor.

 


 

Bir Bilet 2 Konser:

 

4 Eylül 2020 Cuma 18.3 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

 

Hülya Sezgün Murat Arkan

 

Cazın en güzel şarkılarını birlikte seslendirecek Ankaralı müzisyen Murat Arkan ve mimar/müzisyen Hülya Sezgün 4 Eylül 2020 tarihinde sahne alacak. Dibeklihan’ın eşsiz atmosferi ile uyumlu caz esintileri il keyifli bir akşamüstü dinletisi bizleri bekliyor.

 


 

4 Eylül 2020 Cuma 21 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

 

Barbaros Tuluğ Tırpan: A Touch of Jazz

 

Barbaros Tuluğ Tırpan ikilisi Bodrum Caz Festivali için hazırladıkları özel program ‘A Touch of Jazz’ projesi ile 4 Eylül Cuma günü sahne alacaklar. Barbaros, günümüz cazının en önemli piyanistlerinden Sabri Tuluğ Tırpan eşliğinde caz klasiklerinden popa uzana yelpazede şarkılar seslendirecek.

 


 

5 Eylül 2020, Cumartesi 21 Bodrum Kalesi

 

Anjelika Akbar Hakan Aysev | Mutlu Aşk Şarkıları

 

Bodrum Caz Festivali bu sene Duo projeler kapsamında dünyaca ünlü iki ismi ağırlıyor; besteci ve piyanist Anjelika Akbar ile tenor Hakan Aysev'in uzun yıllar süren iş birliği, sahne performans ve albüm çalışmaları ile devam ediyor. Sanatçılar "Mutlu Aşk Şarkıları" projesinde hazırladıkları repertuvarla 5 Eylül 2020 tarihinde Bodrum Caz Festivalinde yer alacak. Dinleyiciler Anjelika Akbar'ın düzenlemeleri ve besteleri ile Hakan Aysev'i, dünya müziklerinin en iyi örnekleriyle dinleme fırsatı bulacaklar. Konsere Renault MAIS destek oluyor.

 


 

Bir Bilet 2 Konser:

 

6 Eylül 2020, 18:30 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

 

Dila Bahar Uraz Kıvaner

 

Bodrum Caz Festivali'nde yeni bir ikili doğuyor. Usta Uraz Kıvaner ile genç yetenek Dila Bahar buluşuyor. Daha önce çesitli gruplarda ayrı ayrı veya daha büyük bir orkestrayla beraber dinlediğimiz dallarında usta bu iki değerli muzisyeni aynı sahnede buluşuyor. Bu büyülü gecede herkes tarafından aşina olunan caz standartlarının duo formatında yorumlanmasının yanısıra sevilen eserlerin de caz ve RB tınılarıyla harmanlanmış hallerini duyma fırsatı bulacağız.

 


 

6 Eylül 2020, 21:00 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

 

Sine-Kabare - Nostaljik Divalarla Bir Gece

 

Sahneleyen: Handan Ergiydiren, Performans: Gözde Erten

 

Festivalde bu gece Hollywood’un 1930’lardan 70’lere uzanan döneminden, eşi bulunmaz yıldızlarla nostaljik bir buluşma gecesi yaşayacağız. Muhteşem oyunculukları yanında şarkı söyleyip dans eden 5 olağanüstü aktristin unutulmaz sahneleri, Dibeklihan’da yeniden canlanıyor.

 


 

Bir Bilet 3 Konser:

 

8 Eylül 2020 Salı 18.3 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

 

İlgen Küçükseller Murat Arkan

 

Uzun zamandır Bodrum’da caz denilince akla gelen isimlerden gitarist Murat Arkan, yine Bodrum’u seçen bir genç vokalist ve kemancı ile birlikte Dibeklihan’da sahne alacak. İkili, festival için özel hazırladıkları bir performans sunacaklar.

 


 

8 Eylül 2020, Salı 19.30 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

 

Buket Bengisu Doğan Kospançalı

 

Güçlü yorumcu Buket Bengisu ile deneyimli müzisyen Doğan Kospançalı festivale özel hazırladıkları caz coverlarıyla sahnemizde olacaklar. Müzik kariyerlerinde Bodrum’un çok özel bir yeri olan iki önemli müzisyen, iki güçlü ses festivalin Duo temasına uygun muhteşem bir
performans sunacaklar. İkilinin uzun yıllardır birlikte sahne almaları, sahne üzerindeki rahatlıkları ve seslerini ustaca kullanmaları ile dinleyicileri kendilerine hayran bırakacaklar.

 


 

8 Eylül 2020, Salı 21 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

 

Maya Belsitzman Matan Ephrat | Dijital Konser

 

Maya Belsitzman ve Matan Ephrat çello, ses ve davul ile hem yaşamda hem de müzikte kendi benzersiz seslerini sergiliyorlar. 2012'de Maya ve Matan, seyircileri adeta hipnotize eden performanslarıyla sahne almaya başladılar. Maya’nın Çello ve sesinin ruhani kombinasyonu ile
Matan’ın davullardan oluşan orkestrası ile benzersiz bir deneyim bu sefer beyaz perdeden birlikte izleyeceğimiz bir gösterim ile sizleri bekliyor. Konser İsrail Büyükelçiliği desteği ile gerçekleşiyor.

 

Cazkolik.com / 17 Ağustos 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X