Salonda olmazsa evde konser olur

Salonda olmazsa evde konser olur

Açıldığı günden bu yana konserler, müzikaller, tiyatrolar ve etkinliklerle kültür ve sanatın merkezi olan Zorlu PSM karantina günlerinde salonda olmazsa eğer evde konser yaparız diyor ve Instagram hesabından gerçekleştireceği canlı konserlerle sanatseverleri evlerinde müzikle buluşturmaya devam ediyor.


“PSM’yle Kal” adı verilen Instagram konserlerinde; Portekiz’li müzisyen David Santos’un müzikal anlatı becerileriyle hayali hikâyeleri gerçek kılan tek kişilik orkestrası Noiserv, berrak sesi ve elektro-pop müzik tarzıyla Ghostly Kisses, çarpıcı beat’leriyle İspanya doğumlu, Arap kökenli genç DJ, besteci ve girişimci Fátima Hajji ve büyüleyici müzisyen, yetenekli besteci ve kamança ustası Mark Eliyahu müzikseverlerle buluşacak.


İlk konser NOISERV bugün saat 20:00 @zorlu_psm'de


Tek kişilik orkestra


Şarkıcı ve multi-enstrümantalist David Santos Lizbon’da, müzik aşığı bir aile içinde büyüdü ve kendi kendini yetiştirdi. 2008’de Noiserv adı altında ilk albümünü paylaştığında övgülere boğularak ülkesindeki sahnelerin tozunu atmaya başladı. Çatısı altında M83’yi de bulunduran Fransız plak şirketi Naïve etiketiyle yayınladığı ikinci albümü Almost Visible Orchestra ise Portekizli Yazarlar Derneği tarafından “Yılın Albümü” ilan edildi. Müziğini metalofon, omnikord, zil, melodika, klavye, gitar, oyuncak ve müzik kutularıyla donatan Santos, yarattığı ses öbeklerinden incelikle inşa ettiği şarkılarıyla seyirciye kendinden bir parça sunarak onları benzersiz bir yolculuğa çıkaracak.


İkinci konser Ghostly Kisses 26 Mart Perşembe saat 18:00'de


Rüya gibi melodiler


Şarkıcı ve söz yazarı Margaux Sauvé, Ghostly Kisses adıyla; yumuşak sesiyle yoğrulan rüya gibi melodilere imza atıyor. 15 yaşında keman çalmaya başlayan ve birkaç yıl içerisinde kendi bestelerini yaparak şarkıcılığa adım atan sanatçının tınıları, dinleyenlerin ruhuna dokunuyor. Margaux, mahlası ‘Ghostly Kisses’ı William Faulkner’ın ‘Une ballade des dames perdues’ şiirinden seçti, şiir sanatçının gerçek üstü sesi için çok yerinde bir tanımlama. EP’si “What You See”yi 2017 yılında çıkaran Ghostly Kisses, bu albümünün ardından 2018 yılında da “The City Holds My Heart”ı müzik severlerin beğenisine sundu. 5 parçalık bu albümdeki ilhamını 90’ların sonik dokusundan aldığını söyleyen sanatçı, yumuşacık sesini farklı ritimlerle, sentezlerle, aranjmanlarla ve piyano katmanlarıyla birleştirerek dinleyenleri hayal dünyasına taşıyacak.


Üçüncü konser Fatima Hajji 27 Mart Cuma saat 20:00'de


Evde dans var


İspanya doğumlu, Arap kökenli genç DJ, besteci ve girişimci Fátima Hajji’nin techno tutkusu her üretiminden okunuyor. Kendi etiketi SILVER M’i kuran tecrübeli DJ, İbiza, Amsterdam ve Barcelona’da aynı isimde etkinlikler düzenliyor. Elektronik müziğin analogdan klasiğe, çağdaş tınılardan dans melodilerine uzanan çeşitli alt yapısına hayranlık duyan Fátima, kendi müziğinde kökü Afrika’ya dayanan sesleri işlemek konusunda ustalaşıyor. Neredeyse yirmi yıldır sektörün içinde olan ve müziğin iyileştirici gücüne inanan bu çarpıcı beatlerin sahibi sanatçı, Instagram üzerinden tüm dinleyicilerini dans etmeye çağırıyor!


Dördüncü konser Mark Eliyahu 28 Mart cumartesi saat 22:30'da


Müzikte Doğu-Batı sentezi


Dünyanın en seçkin sahnelerinde biletleri tükenen konserlere imza atan Mark Eliyahu, “Let It Go” turnesinde kamança ve tar gibi eski enstrümanları modern ve fütüristik ögelerle birleştiriyor. Doğu ve Batı'yı sentezleyen müziğiyle dinleyeni anlamlı bir ses yolculuğuna çıkaran Eliyahu müziği yaşam tarzı olarak benimsedi ve müzikal yolculuğuna on altı yaşında başladı. Usta müzisyenlerle birlikte, 150 yıllık kamançasının benzersiz sesini uzaklara taşıdı.


Tüm bu konserler Zorlu PSM'nin instagram sayfası @zorlu_psm'ndan yayınlanacak.


Cazkolik.com / 25 Mart 2020, ÇarşambaBU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X