Salon`un yeni sezon konserlerine dair ilk notlar, ilk izlenimler...

Salon`un yeni sezon konserlerine dair ilk notlar, ilk izlenimler...

İKSV Salon 22 eylülde başlayacak yeni sezonun ilk isimlerini açıkladı. Modern ve iyi müziğin her türünü dinleyenleri memnun edecek isimlere yer vereceği görülen Salon`un programına baktığımızda hemen dikkati çeken isimleri ve konserleri hızla sıralayalım, konserlerin zamanı geldiğinde bu isimlerle ilgili daha ayrıntılı yazıları nasılsa yayınlayacağız.

* * *

Yıllardır altını çizmeye çalıştığımız konu müzik artık belli türlerin/isimlerin park alanında durmuyor, hep hareket halinde. Bugün, klasik ya da rock ya da caz dediğiniz müzikler sınırları belirsiz şekilde içiçe geçmiş durumda. Dinlediğiniz müziğin müzikal niteliği, kalitesi, icrası, virtüözitesi, cümlesi, havası, suyu, tadı, tuzu vs. vs. önemli. Aynı müzik parçası içinde caz da, klasik de, beyond tavırlarda, aşkın haller de... hepsi var.

Çağdaş müzik ve çello deyince...

İşte, Salon`da sezonun ilk konseri Zoe Keating`i ele alalım. "Sun Will Set" isimli hiti tam 3 milyon kez dinlenen Kanadalı çellistin müziği tam bir çağdaş müzik. Çağdaş deyince atın içine ne varsa değil. Dinlemek lazım. Kariyeri boyunca çok sayıda isimle çalışan Keating özgün besteleri ve albümleri yanında baleden tiyatroya, sinemadan televizyon dizilerine, festivallerden fuarlara kadar hayatın her alanı için müzik tasarlayan bir sanatçı. Müziğin tanımlanamaz yakın geleceğinde kendine şimdiden yer edinenlerden biri.

Matematiğin ve kimyanın elektroniği ya da tersi

Sanki Keating ile bıraktığımız yerden devam eder gibi bir diğer sanatçı 29 eylül akşamı izleyeceğimiz Flunk. Chill Out`tan trip hop`a her tür için adını listeye yazabileceğiniz Flunk bu yıl çıktı ya da çıkacak "Petrified" albümüyle adını hatırlatıyor. Geçen sene de cover`lardan oluşan bir albüm yayınlamışlardı. Elektronik müziğin metamatiğine olduğu kadar kimyasına da hakim bir grup Flunk.

Uzaktaki bizden isimler; Minor Empire

Salon`da yeni sezonun buralara ait ilk ismi yine aslında yurtdışından ama Türkler; Minor Empire üç yıl önce "Second Nature" ile epey ses getirmişlerdi. Hem Cazkolik`te hem başka yerlerde isimlerinden sık söz edilen gitarist ve prodüktör Ozan Boz ve vokalde Özgü Özman dünya müziğinde ödül kazanmıştı. İkili 30 eylül cumartesi akşamı hem son albümlerinden hem varsa yeni müziklerinden bize yeni şeyler söyleyecek. Not alın, kenara yazın deriz.

Klasik caz vokalin yeni nesil tadı

Eylül ayını bu üç konserle tamamladıktan sonra daha karmaşık sıralamayla devam edersek eğer ilk kez İstanbul Caz Festivali açılışında izlediğimiz klasik caz vokal tadının sevdiğimiz ismi Anthony Strong yeniden Salon sahnesine gelecek.

Mammal Hands`in iyi bir hayran grubu var

Sonbaharın en öne çıkan isim ya da grupları arasında kuşkusuz Mammal Hands görünüyor. Cazın envai tür eklektik halini takip edenler bu grubun ismine aşinadır, dahası bayılırlar. Grubun albüm görsellerinden müziğine kadar her şeyi bir stil, bir tavır, bir tarza sahip. Plak şirketi de öyle, tasarımcısı da öyle. Onlar da katiyetle kenara not edilmeli.

Projeler elektronik ağırlıklı mı?

İşte, buzzz gibi bir elektronik müzik sanatçısı daha, Nathan Fake temmuzda yayınladığı son albümü "Bosky" ile Salon`un konuklarından olacak.

Douglas Dare`in sahne görselleri merak ettiriyor

Müziğini merak ettiğimiz bir diğer isim Douglas Dare`in müziğinde klasik şarkı formatı cezbedici. Sözlerine kulak vermeli. "Aforger" albüm kapağı ve fotoğrafları genç sanatçının basit, sade ama çarpıcı. Hem psikolojik hem kişilik kırılmalarını andıran, 20. yüzyılın büyük ressamı Francis Bacon`ı tablolarını hatırlatan fotoğraflar. Her haliyle ilginç.

Papooz`u sevmenin şartı

Eğer polaroid fotoğraf çekip birkaç saniye elinizde sallayan nesildenseniz ya da o dönemin müziğine âşinaysanız Papooz`u da seversiniz.

Hızla ilerleyelim...

Harf oyunları modası sürüyor

İkonların isimlerini harf oyunlarıyla ironikleştirmek bu dönemin modası. Com Truise de öyle. Ağustosta "Idle Withdrawal" albümünü yayınladı. İsmindeki harf oyunu kadar esprili mi görmek lazım.

Dramatik elektronik müzikler

Forest Swords mayısta çıkan albümü "Compassion"la 28 ekim akşamı Salon`da olacak. O da elektronik sanatçısı. Elektronik sanatçılarının dramatik yanları daha güçlüdür, galiba Forest Swords`un da öyle.

Komple doğaçlama bir konser olabilir

İsminin altını kalınca çizmek gerekenler arasında Makaya McCraven da var. Güçlü doğaçlama duygusu sanatçıyı caza yaklaştırıyor. Fransız davulcunun geçen sene çıkardığı "In the Moment" albümü dikkat çekmişti. caz da dahil her tür dinleyicinin merakla karşılayacağı isimler arasında geliyor.

Tıngır tıngır gitar, mırıl mırıl sözler

Kadın ozanlar tarzı nesilden nesile yeni isimlerle besleniyor. Aslında doksanlardaki havası kalmadı bu türün. Kuzeyin kızı Olaf Arnalds tıngır tıngır gitar, banjo vs. ve mırıl mırıl sözlerle örülü müzikleriyle Salon sahnesindeki isimlerden biri olacak.

* * *

Arnalds`ı sevdiyseniz Julie Byrne`ü de seversiniz. Benzer tarz. Bu yıl çıkardığı "Not Even Happiness"le bakalım salon sahnesinde nasıl bir hava estirecek.

* * *

Bir diğer akustik gitar vokal performansı projesi Siv Jakobsen bu sezon benzeri üçüncü proje olmalı. Ağustos başında "Berry & Whyte" isimli albüm yayınlamıştı, muhtemelen oradan şarkılar olacak. Albüm ismi de gönderme mi?

Sıkı cazcıların yeni işler dosyasına yeni bir aday...

Salon`un yeni sezon bülteninde Kamaal ismini görünce Yussef Kamaal sanıp heyecanlandık ama değilmiş, Henry Wu`nun yeni projesi The Kamaal Williams Ensemble olarak geçiyor. Meraklandırıcı bir proje. Mesela "Bords and Skins" sıkı bir caz parçası, yazın kenara. Şimdilik bu kadar diyoruz. Bakacağız.

Hidden Orchestra artık eski bir dost

Hedden Orchestra`yı biliyoruz, seviyoruz. Hatta Joe acheson`la yeni röportaj yapmıştık. Sezonun kaçırılmaması gerekenlerinden.

Yeni nesil caza yeni bir örnek

Davulcu Moses Boyd isminin altına müziklerine yazınca "Neptune" en baştan beri saydığımız isimlerin arasında en jazzzzz isim gibi duruyor. Tüm isimlerin arasında ilk saksofonu da bu parçada işittik, ilk caz gitarı da mesela. Ama Moses tümüyle böyle mi? 2014 albümündeki "Neptune" parçası evet öyle, ama diğer parçalar öyle değil, her halükarda ilginç. En yeni çalışması "Absolute Zero" daha elektronik mesela. Merak ediyoruz.

Bitirirken bir soru?

Salon`un açıklanan isimleri ve müzikleri her yanıyla ilginç, içinde bulunduğumuz dönemin yeni ve modern isimleri, çeşitliliği de aynı modernizmin devamı, hiçbir şikayetimiz yok. Gerek tek tek isimler, gerek isimlerin toplam izlenimi müziksevere kuvvetli bir panorama sunuyor ama bu fotoğrafta babadan kalma caz hatta EST nesli dahi eksik. Açıklanmayan isimler varsa eğer arasında umarız sürprizler olur.

Cazkolik.com / 09 Ağustos 2017, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.