Üç hakkın var deseler; Ya futbol, ya suça karışacaksın ya da müzik! Hangisini seçersin?

Üç hakkın var deseler; Ya futbol, ya suça karışacaksın ya da müzik! Hangisini seçersin?

Alfa Mist ne zaman yeni albüm yapsa 'tamam sonra dinlerim' der ama bazen de unuturum. Böyle dedim çünkü önceliği verdiğim müzikler arasında değildi. Hâlâ öyle ama 'yeni albümü çıktı' haberini görünce bu sefer tıklayasım geldi ve akan müzik kontrolsüz bir dinlemeye yöneldi. Hayırdır inşallah.

 

Alfa Sekitoleko, nam-ı diğer Alfa Mist Londra'nın doğusundaki yoksul semtlerde dünyaya gelmiş bir müzisyen. 'Bizim oralarda' diyor, 'çocuklara üç seçenek verirler, ya futbolcu olacaksın, ya suça yöneleceksin ya da müzik yapacaksın. Sekitoleko önce futbola yönelmiş, sıkı bir futbol fanı ama top peşinde pek bir yere varamamış, suça yönelmek de istemiyor belli ki, müziğe yönelmiş.

 

Ama müzikte dikişi tutturmuş belli ki bizler ta buralardan hakkında yazıyoruz, konserlere geliyor, izliyoruz vs.

 

Alfa Mist tipik caz müzisyeni değil ama cazla haşır neşir tarafları var. Yeni albüm "Variables" mesela, ilk parça "Foreword" kontrbaslı, nefesli şık bir girişle başlıyor. Benim müziğin devamına takılıp kalmamamın nedeni bu 'önsöz'.

 

Alfa Mist'e bazen smooth caz diyesim geliyor ama Amerikan usulü bir smooth caz değil yaptığı. Yumuşak geçişli iyimser melodiler, hip hop jazzy soul bir anlatım ve kesinlikle enstrümantal bir dil.

 

Yeni albümde iki şarkıda liriklere yer vermiş Alfa Mist. İşbirliği yaptığı Kaya Thomas-Dyke ve Güney Afrikalı Bongeziwe Mabandla sesleriyle başka renkler katmış.

 

Detaylar arasındaki farklı renkler diyebileceğimiz bu unsurları ayıklayınca müzik yine bildiğimiz Alfa Mist aslında. İlk baştaki cazibesi kayboluyor mu? Belki tam öyle değil ama bir süre sonra ilginin dağıldığını farkediyorsun, öyle diyelim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2023, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.