Şarkılarında vazgeçmeyen kadınları anlatan Göksenin'in "Women's Blues” albümü çıktı

Şarkılarında vazgeçmeyen kadınları anlatan Göksenin'in "Women's Blues” albümü çıktı

9 Mart 2021 tarihli güncelleme: Göksenin'in "Women's Blues" albümü için Mert Gider yönetmenliğinde çekilen "The Dream" isimli klip 'Kadınların Özgürlüğü Uluslararası Şarkı Yarışması Müzik Klibi' kategorisinde dünya ikincisi oldu. Ödül alan klibi haberin altında izleyebilirsiniz.

 

♦ ♦ ♦

 

Yılın son günlerinde müzik dünyasından dikkat çeken bir albüm haberi geldi. Türkiye'deki ilk ve tek Blues Derneği'nin kurucularından Göksenin ve ekibi tamamı kadınlar tarafından yazılıp yorumlanmış ve kadınların hikâyelerini anlattıkları blues şarkılarını “Women's Blues” adı altında albüm olarak yayınladı.

 

Dijital platformlarda yerini alan albüm blues tarihinin mihenk taşı kadınlarından Ma Rainey, Memphis Minnie, Koko Taylor ve Etta James’ten birer şarkı yanında, Türkiye'de kına gecelerinoe çok söylenen türkü Çayda Çıra üzerine yapılmış bir blues düzenlemesini yorumluyor.

 

Blues her ne kadar BB King’in deyimiyle hüzünlüyken sizi artık hüzünlü olmayan bir ruh haline taşısa da bluesun annesi Ma Rainey’e göre blues söylemek daha iyi hissetmek için değil, hayatı anlamak için başvurduğunuz bir yoldur diyor Göksenin.

 

Her iki yolu da benimseyerek yola çıktığını belirten sanatçı, albüm için yorumladığı ve yazdığı şarkıların sözlerinde hüzünlerini yemiş yutmuş kadınları, seven ve aldatılmaya tahammülü olmayan kadınları, hayat kadınlarını, şiddete uğrayan ve şiddete karşı ayağa kalkabilmiş kadınları, aile baskısıyla sevdiğine kavuşamayan kadınları, gizlenmek zorunda kalan gay kadınları, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmamış kadınları (rüyalarda), “beni arada bir anlıyor ve mutlu ediyorsun; o zaman arada bir benimsin” diyen kadınları, hep bir şekilde hapsolmuş kadınları ve hâlâ vazgeçmeyen kadınları anlamaya ve anlatmaya çalışırken, bunu, hüznü giderici bir yolla yapmaya da özen gösterdiğini belirtiyor.

 

Albümde yer alan müzisyenler, Göksenin’in uzun yıllardır birlikte sahne aldığı arkadaşları Gitarda Gürkan Özbek, bas gitarda Ozan Yeşildal ve davulda Soner Doğanca ile “Hâlâ Vazgeçmedim” ve “Çayda Çıra” şarkılarında ise Sahte Rakı grubundan Dinçer Tuğmaner mızıkasıyla eşlik ediyor.

 

Albümde yer alan dokuz şarkının yedisi İTÜ MİAM stüdyolarında grup tarafından canlı çalınarak; ikisi Göksenin’in evi ile Soner Doğanca’nın davul stüdyosunda kaydedildi.

 

İTÜ MİAM’da kaydedilen şarkıların kayıtlarını Kıvılcım Konca, mix ve masteringi Serdar Öztop; diğer şarkıların kayıtlarını Göksenin, mix ve mastering’ini Ozan Yuvarlak gerçekleştirdi.

 

Cazkolik.com / 23 Aralık 2020, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.