Şenay Lambaoğlu'ndan hayat defterimize dair altı çizili satırlarla dolu şarkılar

Şenay Lambaoğlu'ndan hayat defterimize dair altı çizili satırlarla dolu şarkılar

2010 sonrası müziğe albümleriyle damga vuran Şenay Lamboğlu ilk çalışması "İçimde Aşk Var"dan bu yana türler üstü müziği ve şarkılarıyla dinleyicisini dinamik tutmaya devam ediyor.

 

Sözlerini kendisinin kaleme aldığı şarkılarıyla geçen on yıla 4 albüm yanında çok sayıda single sığdıran sanatçı salgın günlerini yeni şarkılarla besleyerek yeni müziklere imza atmayı sürdürdü.

 

Covid-19 salgınından bir müzisyen olarak en fazla etkilenenlerden biri olan Lambaoğlu bu zor dönemden kendine dair notlar ve sonuçlar çıkardığı şarkılarını "Hayat Defteri" isimli albümünde biraraya getirerek sözleriyle tarihe not düşüyor.

 

 

Kusursuz bir cinayetti, aşkının ihaneti

 

 

Her albümüne farklı bir yaklaşım getirmeye özen gösteren Lambaoğlu yeni albümü "Hayat Defteri"ne ait ilk dört şarkısını 30 Nisanda yayınladı. Açılış parçasına Devin Usta'nın objektifinden video kliple hayat veren sanatçı albümün tamamını 21 Mayısta dinleyicisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

 

Söz ve bestelerini kendisinin şazdığı şarkıların düzenlemesi Hakan Kurşun'a ait. Kurşun şarkılardaki gitarın da sahibi. Yanısıra, basta Eylem Pelit ile davulda Volkan Öktem gibi oldukça tecrübeli bir kadro eşlik etmiş.

 

Bu dönem ortaya çıkan kayıtların çoğunda olduğu gibi bu albümde yeralan şarkılar da müzisyenlerin biraraya gelmeden kaydettiği müziklerden oluşuyor.

 

 

Kurtulmalı bu yalnızlıktan

 

 

Şarkı sözleri, yazılma amacı kadar dinleyicinin çağrışımlarına da açıktır. Şenay Lambaoğlu'nun salgın günlerinde kaleme aldığı notlar yaşadıklarımızın ortak ruh haline ait ipuçlarını da içeriyor. Örneğin, "Kalk Uyan" şarkısının sözleri...

 

Kalk uyan
Gün doğuyor bak ufuklardan
Kurtulmalı bu yalnızlıktan
Bir yol olmalı
Yeni şeyler anlatmalı

 

Lambaoğlu'nun sesi, sözleri ve içe dönük yorumları Hakan Kurşun'un kısık ateşteki nevrotik gitarıyla iyi bir uyum yakalamış. Öktem'in ritmik vuruşlarının dinleyiciyi kolay bırakmadığı şarkılar Lambaoğlu'nun sesi ve sözleriyle şarkıların tansiyon değerlerini baskı altında tutarak savrulmalarını önlüyor. Ve bu yaklaşım da, kelimelerin anlamlarının altını çizerken yoğunluğunu artırıyor.

 

Yaşanan salgın ve karantina döneminin artistik hasadı yeni ortaya çıkmaya başladı. Şimdiye kadar yayınlanan müziklerin çoğu salgın öncesine ait iken esas bu dönem yazılan müziklerin bize ne anlattığı/anlatacağı bugünden itibaren daha iyi anlaşılacak. İşler yoluna girip herkes normal hayatına kavuşsa dahi bu katastrofik dönemin ruh hali ta 1918 İspanyol Gribi salgınındaki kimi Blues şarkıları gibi yarına ve geleceğe dair deftere yazılmış notlar gibi miras kalacak.

 

Şenay Lambaoğlu'nun "Hayat Defteri" isimli bu yeni albümünü kendi hayat defterimizdeki önemli sayfalardan, altı kırmızı çizili satırlardan biri olarak görmek mümkün.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 14 Mayıs 2021, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.