Nessi Gomes'in sesi ve müziğinin ritmi sanki bir tür şifa terapisi

Nessi Gomes'in sesi ve müziğinin ritmi sanki bir tür şifa terapisi

11 Kasım akşamı Zorlu PSM'de izleyeceğimiz Nessi Gomes, sahnede mikrofon başında elinde gitarıyla tek başına duran Joan Baez'den bu yana 60 yıldır ışığı sönmeyen kadın/ozan şarkıcılar dünyasının son kahramanı.

 

Çoğu iyi birer öykü anlatıcısı olan şarkıcıların sayısı zaman içinde o kadar çoğaldı ve farklı tarzlara tanık olduk ki yeni bir genç sesin kendine aralayacağı açık bir kapı bulmak artık nerdeyse imkansızlaşmıştı.

 

 

Portekizli Nessi Gomes böyle bir dönemde ortaya çıkmaya cesaret etti

 

 

Belli belirsiz vibratolu sesi, mikrofon başında gitarıyla dik duruşuyla geçen bir kaç nesile ait sembolik sahne görüntüsünün bu yeni yıldızı neler yapabileceği konusunda merak ettiriyordu.

 

İlk albümden önce bir süre akustik kavır versiyonlar söyleyerek yola çıktı, ardından, 2016 yılında kendi müziğine odaklanmaya karar verdi ve ilk albümünü başarılı bir kitle fonlaması sayesinde yayınladı; "Diamonds and Demons", yani, "Elmaslar ve Şeytanlar"... Herhalde herkes kabul eder ki bir ilk albüm için yeterince çekici ve tahrik edici bir isim.

 

Öncelikle bazı konser sahnelerinde ve Sark Folk Festival gibi yerlerde konserler verdi.

 

Sesi ve şarkılarında hem kökeninden ruh izleri vardı, hem folk ve dünya müziği karışımı orijinal sesler dinleyicinin kulağında yankılanıyordu. Bazı dinleyiciler onda Sigur Ros'un yarattığı ses manzaralarının benzerini buldu.

 

Nessi Gomes'in bir diğer özelliği ise, sözlerindeki düşünceli ruh halinin 21. yüzyıla ait şarkı türü için uygun oluşu, ya da sektör tabiriyle, alıcısı olan bir anlatıydı.

 

 

Basit ama kulağı saran gitar akorları, temiz ve anlamlı bir ses, düşünceli ve anlaşılır modern cümleler, bedeni saran ritmik bir salınım

 

 

Nessi Gomes bu sene podcast/müzik albümü karışımı 41 dakikalık ilginç bir kayıt yayınladı; "Darkness to Light - Breathwork Experience" adını verdiği bu kayıt bir erkek anlatıcı ses eşliğinde kesintisiz 40 dakikanın üzerinde gidiyor ama kaydın dinleyiciyi bırakmayan yanı şeffaf bir ritm duygusuna sahip olması. Ritm hayatın özüdür denir ya öyle. Sanki ritm endeksli bir nefes çalışması. Her nefes alışveriş ile sözler ve ritm vücutla birlikte hareketleniyor.

 

Yeni nesil pop/folk bu singer/song writer şarkıcı Nessi Gomes 11 Kasımda Zorlu PSM'de konser verecek. Türkiye'de şarkıcı/söz yazarı kadın ozanların müziğine on yıllardır büyük ilgi var, kendi içimizden de çok sayıda iyi sanatçı yetiştirdiğimiz bu alanda böyle yeni bir sesi dinlemek iyi bir terapi olacaktır.

 

Konser öncesi Gökçe Es'in ön açılışına ayrıca dikkat etmenizi öneriyoruz.

 

Biletler passo.com.tr'de satışta.

 

 

Cazkolik.com / 02 Kasım 2023, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.