Sıradışı piyano virtüözü Ayşedeniz Gökçin'den Cumhuriyetimizin 100. yılına özel konser

Sıradışı piyano virtüözü Ayşedeniz Gökçin'den Cumhuriyetimizin 100. yılına özel konser

 

Tarz ve stillerin üzerinde bir piyano virtüözitesi

 

 

13 Ekim akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi'nde özel konser verecek olan piyanist Ayşe Deniz Gökçin müzik dinleyicisinin dikkatini 2016 yılında Andante dergisinden Yılın Piyanisti ödülünü alınca çekmişti.

 

Piyanoya beş yaşında başlayan sanatçı ilk konçerto icrasını 9 yaşında Gordion Oda Orkestrası eşliğinde J.S Bach’ın 5. Klavye Konçertosu ile yaptı, yetmedi, Türkiye dışında Avrupa'nın bir çok ülkesinde konserler verdi, Classic FM, BBC News, CNN Türk, NTV, TRT, Voice of Russia, International Piano Magazine, Opus, Prog Rock Magazini ve Vogue gibi önde gelen basın organlarında yer aldı.

 

Klasik eğitimli olmasına rağmen icra alanını sınırlamayıp caz, çağdaş ve popüler müzik türlerinde piyanist olarak virtüözitesini sayısız kez dinleyiciyle paylaştı. Bu çalışmalardan biri, 2013 yılında yayınladığı "Alla Turca Jazz" isimli Mozart bestesi üzerine düzenlemesini Fazıl Say'ın yaptığı enerjik yorumdu.

 

"Alla Turca Jazz" çarpıcı bir yorumda evet ama daha etkileyici yorum aynı sene Pink Floyd'un ünlü "Another Brick in the Wall" oldu. Bu müziğin yayınlanmasının ardından 'klasik müzik dünyasında hayal gücünü uyandırdı' benzeri yorumlar yayınlanmaya başlandı. Pink Floyd bu yoruma kendi resmi sayfasında yer verdi.

 

Bu ilginin yarattığı anafor sonucu Ayşedeniz'in popüler müzikler üzerine yaptığı etkileyici yeni aranjmanlar aynı sene "Pink Floyd Classical Concept" isimli albüme dönüştü. Albüm kapağındaki sanatsal fotoğraf da dikkat çekiyordu. Ayşedeniz Gökçin'in Liszt tarzı yorumları öyle ilgi uyandırdı ki, dijital patformlarda dinleyici rekorları kırıldı.

 

 

Ayşedeniz Gökçin'in klasik müziğe getirdiği yeni yaklaşımı progressive rock olarak tanımlandı.

 

Ayşedeniz Gökçin'in Pink Floyd üzerinden açtığı yeni kulvar sanatçının önünde yeni bir yol açtı ve iki sene sonra bu kez "Nirvana Classical" projesini hayata geçirdi genç sanatçı.

 

Popüler müziklerin progressive/classic yorumlarını sürdürürken, bir yandan, 2016 yılında yayınladığı "Piano Playlist" albümü gibi Bach, Schumann, Chopin, Satie gibi bestecilerin eserlerini yine progressive bir perspektifle yorumlayarak ilgi çekmeye devam etti.

 

Ayşedeniz Gökçin'in sahip olduğu benzersiz piyano tekniği önündeki nota kümelerini bambaşka bir anlatıma dönüştürmeye muktedirdi. O da öyle yaptı ve zaman içinde benzersiz müziklere bambaşka yeni bakış yorumlar getirmeyi tercih etti.

 

 

 

Piyanosunun götürdüğü yere gidiyor

 

 

2018 yılında bir tango uyarlaması olan "Milonga del Angel"i dinledik mesela. Yine aynı sene Coldplay'in romantik versiyonunu yayınladı. Gökçin'in hazine sandığı genişliyordu... Aynı sene, John Lennon'ın "Imagine" yorumunu yayınladı, yine Beatles'tan "Hey Jude" geldi iki sene sonra. Metallica'dan "Nothing Else Matters" takip etti onları, 2020 yılında yayınladığı "Hey World" albümünde her biri farklı popüler parçaların yeni klasik yorumlarına yer verdi.

 

 

 

Bu sene "Patterns" isimli albümünü yayınladı

 

 

Başarılı genç sanatçının bu yıl yayınladığı albüm "Patterns", sanatçının,  zaman içinde piyano üzerinden kurguladığı tekniğinin seçkin virtüözitesine dönüşmüş görünüyor.

 

Önceki müziklerin çoğu önceki yıllarda yayınlanmış popüler müzikal malzemenin üzerinde yapılmış yenileme çalışmaları iken "Patterns" albümü sanatçının kendi müzikal malzemesini işlemeye yönelmesini anlatıyor bize.

 

Ve bu albümde, daha minimalist/yeni klasik bir müzikal söyleme yönelmiş. Israrlı nota tekrarları, müzikal dokuların birbirini tamamlayarak oluşturduğu zemin birbirini tamamlayarak ilerliyor.

 

 

 

Ayşedeniz Gökçin'den Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel konser

 

 

Bu sene Cumhuriyetimizin 100. yılı olması nedeniyle 13 Ekim akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi'nde konser verecek sanatçı 100. yıl kutlamalarının parçası olacak.

 

Sanatçı, bu özel gecede, yukarda analizini yayınlamaya çalıştığımız beste serüveni yanında "Çökertme", "Katibim", "Uzun İnce Bir Yoldayım" gibi çok sevilen halk müziği örneklerinin yeni yorumlarını seslendirecek.

 

Ayşedeniz Gökçin, bu konseri, kendisini ve kuşağını yetiştiren Cumhuriyete bir Türk kadını olarak teşekkür edecek.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 09 Ekim 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.