Şişirilmiş bir caz balonu; Esperanza Spalding

Şişirilmiş bir caz balonu; Esperanza Spalding

Esperanza Spalding'in müziğinde kendisine ayırdığımız kredinin sonuna mı geldik? Soru işaretli sorduğuma bakmayın, bence sona geldik, uzatmalar oynanıyor.

 

Oysa ne güzel başlamıştı.

 

Wayne Shorter gibi bir dev elinden tutmuştu, Chucho Valdes gibi efsanelerle aynı sahneleri paylaşıyordu, Herbie Hancock'ın gözdesiydi. Başta Grammy, ödüller gözü kapalı veriliyordu. İşin bu yanında, yani, caz ustalarıyla çıktığı konserlerinde sorun yok, oralarda iyi ama iş kendi müziğine gelince o müzik gidiyor başka bir şey geliyor. Elbette kendi müziğini yapmak da hakkı ama sorun orda başlıyor işte.

 

Son albümü Songwrights Apothecary Lab'i ilk dinlediğimde, iyi günümde değilim sonra bakarım deyip kaldırdım, sonra yine denedim, yok, yine denedim, yok olmuyor, bir kere, sonra bir kere daha... Yok yok yok...

 

 

Esperanza Spalding bir şey deniyor

 

 

Albümlere Songwrights Apothecary Lab gibi havalı isimler koymak iyi güzel de ya içindeki müzik?

 

Netflix'in izleyiciye gazladığı (tabirin kusuruna bakmayın ama öyle) neresinden tutsan elinde kalan neo-liberalizmi göklere çıkaran dizilerin soundtracki gibi müzikler yapıyor. Son yıllarda 'müziğin iyileştirici gücü' gibi (eleştirsem dahi bazen benim de kalemimden sızıyor bu cümle!) safsata laflarla müziğe olmadık işlevler yüklemeye başladık. Spalding de yeni albümünde böyle bir şey denemek istemiş. İstemiş deyince ilk kez yaptığını sanmayın, ta Radio Music Society albümlerinden beri adım adım bu müziği işliyor aslında.

 

Wayne Shorter'ın ödüllü son albümü caz operası Iphigenia üzerine çalışırken Shorter'ın o sıra bozuk olan sağlığında iyileşme görülünce Spalding bunu müziğe yormuş, şifa olsun demiş ve her biri belirli duygulara yönelik streslere hitap eden 12 şarkı hazırlamış. Bunu yaparken sinirbilimcilere ve terapistlere danışmış.

 

Halbuki bu müzikleri dinleyince benim nerdeyse sinirim bozulacak. Amerikalılara farklı, bize farklı mı işliyor bu müzik anlamadım. Sözlere kulak kesildim, onlar da metafor mudur nedir pek de anlaşılmaz şeyler... Yani, albümü neresinden tutacağımı bilemedim, buradan size şikayet edeyim dedim. Alın sizin olsun, ben başedemedim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 23 Mayıs 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.