Sisli bir Ocak günü hayattan ayrıldı Sadun Aksüt

Sisli bir Ocak günü hayattan ayrıldı Sadun Aksüt

Çocukluğumuzun değişmez simalarından biriydi Sadun Aksüt, bembeyaz top sakalı ve bıyığıyla tanburunun ardından gülümseyen bir çift zeki göz idi.

 

Bir zamanların köklü müzik okulu, sadece okul olmakla kalmayıp bir kültürün, hatta, bir hayat tarzının merkezi Üsküdar Musiki Cemiyeti'nden yetişme bir müzik ve ferâset ustasıydı Sadun Aksüt.

 

Son zamanlarda ekranlarda, konserlerde göremez olmuştuk, doksanlı yaşlarını geçerken nasıl hâlâ eskisi gibi sahnelerde olabilsin ki. 92 yaşında iken yattığı hastanede hayatını kaybetti.

 

Sadun Aksüt'ün Türk müziğine dair ölümsüz katkılarını değerlendirmek burada bize düşmez belki ama geleneksel alanı dışında yaptığı bir çalışmayla büyük üstâdı anmak iyi olur diye düşündük.

 

2004 yılında kaydettiği "Sisli Bir Eylül Gecesi" albümü büyük ustanın kendi alanının dışında yaptığı bir çalışma olarak dikkat çekmişti. Hem tanburunu çaldığı ama esasen şarkı söylediği, esas tarzına göre daha günümüze ait bir müzik dilini trompetçi Şenova Ülker ile beraber denemişti.

 

Sadun Aksüt'ün "Sisli Bir Eylül Gecesi" albümü Orson Welles'in yaşlılık yıllarında seslendirdiği "I Know What is to Be Young" şarkısını hatırlatıyor. Bilge yaşına gelmesine karşın hayatındaki soruların tümünün cevabını bulamadığını söyleyen davudi ses ile Sadun Aksüt'ün yaşlılık karakteristiğine sahip sesi sanki aynı şeyi söyler gibiydi. Orson Welles uzun zamandır hayatta değil, artık Sadun Aksüt de yok.

 

Cazkolik.com / 04 Ocak 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.