Snarky Puppy imparatorluk merkezi bir geceliğine Zorlu PSM'ye taşınıyor

Snarky Puppy imparatorluk merkezi bir geceliğine Zorlu PSM'ye taşınıyor

Snarky Puppy'nin 14. stüdyo albümü "Empire Central" görkemli bir albüm ismine sahip; "İmparatorluk Merkezi".

 

Sanki müzikal galaktik bir imparatorluk merkezi gibi.

 

Bu tabir onlara uzak bir tarif değil, topluluk 19 kişilik kadrosuyla bir dünya orkestrası aynı zamanda.

 

Snarky Puppy baştan beri büyük bir sound üretti. Yetmişlerin Wheather Report'u gibi büyük bir sound. Aynı tarz değil ama onlarınki gibi büyük.

 

Snarky Puppy tarzı imparatorluğun merkezi ise Dallas şehri.

 

Albümün kapak çiziminde Dallas'ın 561 metre yüksekliğinde Reunion Tower gözlem kulesinin silüetini merkeze almışlar.

 

Topluluk, Michael League öncülüğündeki grubun ilk çıkış noktası olan şehre karşı saygı duruşunda bulunmak istemiş. Dallas Deep Ellum Art Company'de sekiz gece üstüste canlı kaydedilen albümde 16 yeni müzik var. Alkışlar, kaydın konser havasını pekiştiriyor.

 

5 Kasım gecesi Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde izleyeceğimiz konser Snarky Puppy'nin "Empire Central" albüm turnesinin ayağı olarak gerçekleşecek.

 

Ama, bizim bu grupla, bu grubun da bizimle, özellikle Michael League ile ilgimiz yeni değil. 2019'da arkadaşımız Ümit Baykara grubun kurucusu League ile güzel bir söyleşi yapmıştı.

 

Bu arada, bilmeyenlere ve unutmuş olanlara hatırlatalım. Snarky Puppy'nin 2019 albümü "Immigrance"ın kapağında bizden bir sanatçı Zeydan Alkış'ın çizimi vardı ve League o dönem altı hafta İstanbul'da kalmış, Türk müziği geleneklerini ve buradaki hayatı yakından gözlemiş, yaşamımızı takip altına almıştı.

 

 

 

Snarky Puppy'nin müzikal türleri harç yaparak karıştıran bir doğası var

 

 

Müzikal türleri birbirinin içine geçirmek müzisyenlerin uzun zamandır hevesle yaptığı bir şey. Snarky'nın farkı bunu çok sesli ve katmanlı bir soundla yapması. Kolay değil, 19 kişilik bir orkestra var arkada.

 

Biz yine de ortaya çıkan bu sese caz merkezli bir türev demeyi tercih ediyor çünkü tüm müziklerin mayasını tutan bağlayıcı ham madde aslında caz.

 

Ama ortaya çıkan ses kümesi çok-sesli, çok-kültürlü, çoklu-enerjiye sahip bir ses.

 

Ya da şöyle düşünün,

 

Elinizde biraz funk var, biraz klasik müzik riff'leri, nu-soul, diğerlerinden biraz daha fazla rock, ritmik sesler Afro-genetik soundları çağrıştırıyor. Tüm bunları ancak caz hamurunda biraraya getirebilirsiniz. Michael League de zaten bunu yapıyor.

 

Ama iyi yaptığı şey bu hamurun içindeki malzemeleri birbirine iyi bağlaması.

 

 

Bu yeni albümü baştan sona dinleyince hemen şu müzikal çizginin işleyişini farkediyorsunuz;

 

Perküsif ritmler enstrümanları bağlayan komponentler gibi hareket ederken bas tüm parçaların dibindeki hattı sağlamlaştırıyor. Üstüne, çoğu nefesli enstrümanların solistik dokuları girip çıkıyor. Bu sesler bazen klavyenin çağrışımlı sesi oluyor ama en çok da nefesli ve telli çalgıların etkileyici bütünlemeleri.

 

Müziklerdeki çağrışımlar da dikkat çekmiyor değil.

 

Çağrışımlar arasında hardbop'tan yetmişlerin senfonik rock ve seksenlerin kozmik füzyon seslerine kadar karmaşık ama hepsi birbirine teğellenmiş sesler bunlar.

 

Ve bu seslerden anlıyoruz ki Michael League'in iyi yaptığı esas şey melodiler/riff'ler/karmaşık tonlamalar/ritmik çapraşıklıklar vs derken melodik tabanlı bir müzikal dikiş tutturuyor yeni nesil kompozisyon ustası genç sanatçı Michael League.

 

Müziğin dizilişindeki bu yaklaşımı kendi içinde analiz edince çalanı takip etmek nisbeten kolaylaşıyor. Neyi niçin yaptığını anlamak da bu kolaylığın içine dahil.

 

Ne ilginçtir ki bu devasa topluluğun içinde hiç kadın yok!

 

Röportaj imkanımız olsaydı da sorsaydık neden diye. Acaba neden? Grubun önceki üyeleri arasında da yok muydu acaba?

 

Doksanların Benetton reklamları gibi çok-kimlikli, çok-kültürlü, çok-renkli görünen bu devasa müzikal topluluk günümüzde zor bir işe soyunmuş durumda. League bir şekilde bu dinamik grubu bir arada tutmayı başarıyor. Yaklaşık yirmi yıl geçtiğine göre hâlâ üniversite arkadaşlarıymış gibi duran bu müzisyenler güçlü insanî bağlar, müzikal birliktelik ve ümit veren bir pozitivim aşılıyor hepimize.

 

Ümit Baykara'nın 23 Haziran 2019 tarihinde Michael League ile yaptığı "Snarky Puppy ne kadar caz?" Cazkolik röportajını bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 31 Ekim 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.