Son dönem Avrupa cazının önemli isimlerinden Adam Baldych ve Yaron Herman ilk defa Ankara`ya geliyor.

Son dönem Avrupa cazının önemli isimlerinden Adam Baldych ve Yaron Herman ilk defa Ankara`ya geliyor.

Son aylarda gerçekleştirdiği konserlerle Ankara caz ortamına hareket getiren Altus Kültür Sanat, geçtiğimiz ay düzenlediği Nordic Jazz günlerinden sonra şimdi yeni bir konserle başkentli cazseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Son dönem Avrupa cazının önemli temsilcilerinden Adam Baldych ve Yaron Herman yeni albüm tanıtım konserleri kapsamında ilk kez Ankaraya geliyor.

Keman sanatçısı Adam Baldych ve piyanist Yaron Herman müzikal kimliklerini sürekli yeni yollar deneyen, yeni nesil caz müzisyenleri olarak tanımlıyorlar. Her ikisi de Almanya’nın saygın plak şirketi ACT’den albüm yayınlamakta ve konserlerle dünyayı gezmekte. Son duo çalışmaları, ortaçağdan çağdaş döneme kadar bir çok dönemden etkilenerek kendi kişilik ve anlayışlarını ortaya döktükleri özgün, tutarlı ve iyi tasarlanmış bir çalışma. İkili bu birliktelikle bize adeta klasik görünen piyano ve keman düosunun aslında nasıl olasılıklarla dolu keşfedilmemiş topraklara ait olabileceğini anlatır gibi. Virtüöz müzisyenlerin sezgisel güçleri, çok zarif ve ilginç sanatsal diyaloglar ortaya çıkardığı gibi, çekingenliğin yer almadığı doğaçlamalar da sunuyor. İkilinin yeni kaydettikleri `New Tradition` adlı albüm 2014 Mayıs ayının sonunda ACT firmasından piyasaya sürülecek.

* * *

Organizasyonunu Altus Kültür-Sanat`ın üslendiği konser Radyo ODTÜ`nün basın sponsorluğunda gerçekleşecek. Konserin biletlerini bu satıra tıklayarak Biletix`ten satın alabilirsiniz.

Adam Baldych kimdir?

1986 doğumlu Adam Baldych uluslararası icralarına 16 yaşında başladı. Baldych’in ACT’deki ilk albümü “Imaginary Room” 2012’de çıktı. Albümün yapımcılığı ACT’in kurucusu Siggi Loch ve firmanın en önemli müzisyenlerinden trombonist Nils Landgren tarafından gerçekleştirildi. Albümde Adam Baldych’e Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund ve Marius Neset gibi İskandinavya’nın en önemli caz müzisyenlerinden oluşan bir ekip eşlik etti. Adam Baldych albümün ardından Montrö ve Londra gibi Avrupa’nın en önemli caz festivallerinden davetler alır. Alman gazetelerinden bazıları Adam Baldych’in tekniğine dikkat çekici övgüler yapar. Genç kemancı başta 2013 yılında en iyi keman sanatçısı dalında aldığı Alman Caz Endüstrisi’nin en önemli ödülü ECHO Jazz olmak üzere Avrupa’dan çok önemli ödüller alır. Bir “dahi çocuk” olarak başladığı müzik kariyerinde şu an Avrupa’nın en ilgi çekici caz keman sanatçılarından biri olarak devam etmektedir. Adam Baldych’i Finlandiyalı piyanist Iiro Rantala’nın ACT’den çıkan ikinci albümü My History of Jazz’da olduğu kadar ACT firmasından Şubat 2014 sonunda yeni albümlerini çıkaracak olan Iiro Rantala String Trio’nun da bir üyesi olarak görüyoruz.

Yaron Herman kimdir?

Yaron Herman 1981’de Tel Aviv’de doğar ve piyano kariyeri 16 yaşında bacağında yaşadığı ciddi sakatlık sonucu biten basketbol hayatından sonra başlar. Azmi ve yeteneği kısa zamanda kendinden söz ettiren bir müzisyen olmasını sağlar. 2005’teki ilk solo çalışma Variations’ın ardından Avrupa’da, Güney Amerika’da ve Çin’de solo konserler vermeye başlar. İlk trio albüm “A Time For Everything” ile “Victoires du Jazz” tarafından en iyi enstrümentalist ödülünü alır. 2010 yılında ACT’den çıkan ilk albümü “Follow the White Rabbit” kariyerinde önemli sıçramalardan biri olur. Ardından yine ACT’den 2012’de gelen, saksafonda Emile Parisien ve Logan Richardson’ın kendisine eşlik ettiği “Alter Ego” ile sanatsal yeteneğinin tüm yönlerini ortaya koyar. Bu albüm şüphesiz Yahudi müzikal geleneklerine ve Yaron Herman’ın köklerine bir saygı niteliğinde değerlendirilebilir. Yaron Herman şu an yaşadığı ülke Fransa’da çağdaş caz sahnesinin en önemli gelecek vadeden müzisyenlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Cazkolik.com / 13 Şubat 2014, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.