İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta!

İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta!

Dinlediğiniz parça Sonny Rollins`in kariyerinin en önemli albümlerinden sayılan Saxophone Colossus`tan aldığımız First St. Thomas isimli parçasıdır.


Eylül ayı İstanbul konser salonlarının birbiri ardına sezon programlarını açıkladığı yoğun bir ay oluyor. Geçen hafta açıklanan Akbank Caz Festivali`nin ardında dün de İş Sanat verdiği davetle yeni sezon programını basına duyurdu. Bildiğiniz gibi İş Sanat sahnesinde cazın her zaman özel bir yeri olmakla birlikte sanatın diğer türleri de programlar içinde kendine ayrılan yerleri dikkat çeken isimlerle dolduruyor. Bu durum caz için de öyle. Yıllardır cazın hep önemli isimlerine yer veren İş Sanat geleneği bu yıl da bozmuyor, hatta bozmamak ne kelime, yaşayan en önemli bir kaç isimden biri olan, yaşından ötürü artık buralarda göremeyiz diye hayıflandığımız, 82 yaşında olması nedeniyle sıklıkla sağlık sorunları yaşayan, yaşadığı şehir New York`da dahi sınırlı sayıda sahne alabilen bir büyük usta Sonny Rollins`i Kasım başında İstanbul`a getiriyor.

Yıldızlar ve ilkler 12. sezonunda yine İş Sanat`ta...

Geçen yılların aksine yeni sezonunu 25 Ekim günü açacak olan İş Sanat, yeni sezonda klasikten caza, danstan çocuk oyunlarına, dünya müziğinden şiir dinletilerine uzanan kırk sekiz etkinlikle sanatseverleri buluşturacak. Almanların tanınmış klasik kemancısı Julia Fischer, Norveç`lilerin gözdesi, klasik kemancı, güzelliği ve Sibelius yorumlarıyla ünlü Vilde Frang, yine son yılların gözde klasik piyanistlerinden, Arjantin-Venezuella kökenli Sergio Tiempo ve yine Cezayir asıllı şarkıcı ve gitarist kadın, müzikleri yüzünden ülkesinde barınamayıp Fransa`da yaşamına devam eden Souad Massi gibi önemli isimler Türk sanatseverlerle ilk kez İş Sanat’ta buluşacak.

Buraya kadar güzel, niye, çünkü bu isimlerin hepsi harika isimler olsa da caz müzisyenleri değiller, biz iyisi mi gelelim İş Sanat`ın yeni sezonunda caza. Daha doğrusu yıllardır dillendirilen adıyla "Cazın Ustaları"na...

Cazda yeni sezon Sonny Rollins konseriyle başlayacak...

İş Sanat, "Cazın Ustaları" deyince olabilen en iyisini getirerek bu sezon da caz konserlerindeki iddiasını sürdürerek açıkçası şık bir rol çalıyor... İki Grammy ödüllü, ABD Başkanı Barrack Obama tarafından kendisine “Medal of Arts” takdim edilmiş cazın 82 yaşındaki efsanesi kendine has tonu duyulduğunda tanınan ender müzisyenlerden biri.

Peki, kimdir bu Sonny Rollins...

1930 yılında New York’ta doğan Sony Rollins kariyerine onlu yaşların başında piyanoyla başladı. 1946 yılında alto saksafonu bir kenara atıp tenora geçtiğinde adından söz ettirmeye başladı ve yeteneği büyük ustalarla kıyaslanan bir müzisyen haline geldi.

Sonny Rollins, Charlie Parker’ın izinden gitmeye başladıktan sonra kısa zamanda müzikal anlamda bir nevi koçu ve gurusu olan Thelonious Monk’un kanatları altına girdi. Sugar Hill’de yaşarken komşuları ve müzikal anlamda akranları, Jackie Mclean, Kenny Drew ve Art Taylor gibi isimlerdi. Ancak yirmi yaşına geldiğinde Rollins, çalışmalarını ve kayıtlarını Baby Gonzales, J.J. Johnson, Bud Powell ve Miles Davis gibi isimlerle gerçekleştirmeye başladı.

Ünlü saksafoncu arkadaşları ve akıl hocaları için “şu anda burada olmadıklarından kendimi hepsini temsil ediyormuş gibi hissediyorum […] Sürekli aralarında son kalan olduğum söyleniyor bana, bu nedenle onları hatırlatmak benim için kutsal bir sorumluluk.” diyor.

1956 yılında caz tarihinin en önemli kayıtları arasında kabul edilen Saxophone Colossus’u piyasaya sunduğunda Rollins efsanesinin yükselişi dur durak bilmeden zirveye çıktı. Gününün en iyi saksafoncusu olarak gösterilmeye başlanan sanatçı, 1959 - 1962 yılları arasında kendi isteğiyle kariyerine ara verdi. 1962’de muhteşem The Bridge albümüyle caz sahnesine dönen Sonny Rollins, kariyerine bir kez daha ara vererek 1969 - 1972 yılları arasındaki bu molayı Hindistan`da yoga öğrenerek değerlendirdi.

Sonny Rollins ilk Grammy ödülünü This is What I Do ile 2000 yılında kazanırken, ikinci Grammy ödülünü Without a Song (The 9/11 Concert) ile (ki bu albüm de kariyeri bakımından önemlidir, varoluşunun doğasında barış ve huzur olan bir insan için evinin bir kaç sokak ötesinde gerçekleşene 11 Eylül saldırıları usta müzisyenin ruhunda derin yaralar açmıştır. Bu sorun nedeniyle uzun süre kendine gelemeyen Rollins bir müzisyenin yapacağı en iyi şeyi yaparak müzikleriyle kendini ifade etmeyi tercih etmiştir.) “En iyi Solo Enstrümantal Caz” kategorisinde 2004 yılında kazandı. 2004 yılında National Academy of Recording Arts and Sciences tarafından “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görülen Sonny Rollins, 2009’da da sadece seçkin başarılar gösteren kişilere verilen ve daha önce Frank Sinatra ve Jessye Norman’ın aldığı Avusturya’nın en prestijli ödülü olan Austrian Cross of Honor for Science and Art birincilik ödülüne layık görüldü.

Doğumunun 80. yılı olan 2010 yılında American Academy of Arts and Sciences’ın; kendi alanlarında lider bilim insanları, iş insanları, kanaat önderleri ve sanatçıların da yer aldığı 229 kişilik listede yer aldı. 2010 yılının Ağustos ayında Sonny Rollins, 1960 yılından bu yana, kendi alanında olağanüstü katkıda bulunduğuna inanılan kişiler için verilen “Edward MacDowell Madalyası” ile ödüllerilen ilk caz kompozitörü oldu.

Son olarak, 2011 Mart ayında ABD Başkanı Barrack Obama tarafından Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir tören ile Rollins’e “Medal of Arts” takdim edildi ve Rollins bu ödülü “müziğin tanrıları adına” diyerek kabul etti.

Caz piyanosunun Küba`lı dahi çocuğu Gonzalo Rubalcaba`da İş Sanat`ta...

İş Sanat’a konuk olacak bir başka usta isim cazın dahi olarak nitelendirilen piyanisti Gonzola Rubalcaba. Sanatçı neredeyse tüm Kübalılar gibi doğuştan müzisyen denilebilecek isimlerden. 12 yıllık klasik müzik eğitiminin ardından adım attığı caz dünyasında “Yılın En İyi Caz Albümü” dalındaki dört Grammy ödülü ve sekiz Grammy adaylığı da hiç şüphesiz modern caz dünyasında onun ne denli etkili bir isim olduğunun kanıtı.

En son Ağustos ayında ünlü Marciac Caz Festivali dolaylarında görünen Rubalcaba ülkemize de bir çok kez gelmiş ve her seferinde kendine hayran bıraktıran konserler vermiş bir isimdir.

Flamenko gitarın yaşayan en önemli ismi Paco De Lucia`da İş Sanat Sahesinde...

İş Sanat bu sezon programında cazla paralel giden dünya müziğinin kıvrak ve eğlenceli melodilerine ev sahipliği yapacak. Dünya müziği programı kapsamında Paco De Lucia İstanbullu müzikseverler ile bir araya gelecek. Flamenkonun yaşayan efsanesi haline gelen sanatçı, Joaquin Rodrigo`nun aynı isimli gitar konçertosunu oldukça ritmik ve kendine has stiliyle yorumladı ve klasik müzikle flamenko arasında köprüler kurmayı başardı.

Ege`nin öte yakasından yeni bir ses Imam Baildi`de İş Sanat`ta...

Dünya müziği programının ilgi çekecek ve hafızalarda yer bırakacak gruplarından biri elektronik Balkan müziği performansları ile beğeni toplayan Imam Baildi. Altı müzisyen ve bir solist, toplam yedi kişiden oluşan Imam Baildi, büyüdükleri toprakların eski ezgilerini modern kulüp tonunda yorumlaması ve sahne performanslarında hep farklı bir vokalistle çalışması ile dikkat çeken bir grup.

Imam Baildi konusunda size bir başka güzel haberimiz var, çıkardıkları yeni albümleri nedeniyle sevgili Cenk Erdem bu grupla çarpıcı bir söyleşi yapmıştı. bu söyleşiyi okuyarak bu ilginç grup hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Röportajı okumak için lütfen BURAYA tıklayınız.

Bu yıl özel bir proje İş Sanat sahnesinde sizi bekliyor olacak...

Bu yıl İş Sanat’ın caz programında ünlü soul müzik efsanesi Ray Charles’a methiye niteliği taşıyan muhteşem bir proje var. Kendi jenerasyonunun en dikkat çeken şancılarından biri olarak tanınan Alman bas-bariton Thomas Quasthoff, Zülfü Livaneli’nin şarkılarına getirdiği yorumlarıyla Türk müzikseverlerin yakından tanıdığı ünlü New York’lu caz divası Jocelyn B. Smith, uluslararası çaptaki göz alıcı kalitesiyle günümüzün eşsiz oda topluluklarından biri olan Mahler Oda Orkestrası ve şef Michael Abene yönetimindeki iki Grammy ödüllü WDR Köln Radyosu Big Band`in Ray Charles için bir araya geleceği gece, müzikseverlerin hafızalarında ayrı bir yer edinecek.


Paris ve Portekiz dolaylarından çarpıcı isimler, güzel konserler...


Monica Molina yeniden İstanbul`da...

Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip olan ünlü İspanyol şarkıcı Monica Molina, kariyerinin en özel şarkıları ve 2012 yılında çıkacak yeni albümünden sürprizlerle İş Sanat’ta yerini alacak.

Dünya müziği grubu Paris Combo performansı oldukça renkli topluluklardan biri...

Paris’te kurulan ve kendini dünya müziği grubu olarak tanımlayan Paris Combo’nun performansı dünya müziği programında kaçırılmaması gerekenlerden biri olacak. Geleneksel Fransız şansonlarından Amerikan caz ve swingine, İtalyan müziğinden Kuzey Afrika müziğine çok geniş bir yelpazede müzik icra eden Paris Combo, oldukça eğlenceli ve renkli bir topluluk.

Stüdyo ve sahnelerin aranılan grubu Cinema Ensemble`da İstanbul izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor...

İş Sanat’ın bu sezon Portekiz’den iki konuğu var: 2004 senesinde çıkardığı Cinema albümüyle Portekiz müzik listelerinde uzun süre bir numarada kalan, neredeyse sihirli olan müziği ile kendi hikayesini yazmaya devam eden Rodrigo Leão, stüdyo ve sahnelerin aranılan grubu Cinema Ensemble ile izleyicilere unutulmaz bir konser sunacak. Sıla hasreti, huzursuzluk ve arzuyla bezenmiş saudade şarkılarının yorumcusu olarak değerlendirilen, sahne performanslarıyla izleyicilerin büyük beğenisini toplayan Madredues İş Sanat’a Portekiz’den konuk olacak bir diğer grup.


İş Sanat öneriyor; Kendi paketleriniz oluşturun, indirimlerden yararlanın...

İş Sanat’ın Ekim-Kasım ayı etkinlikleri ve “Klasik, Caz, Dans” broşüründe yer alan toplam 21 etkinliğin biletleri öncelikli olarak 22 Eylül’de satışa çıkıyor. İş Sanat, bu sene de geçtiğimiz sene olduğu gibi sezonun tüm klasik müzik, caz konserleri ve dans gösterilerini indirimli olarak satışa sunuyor, ayrıca izleyicilerin paketlerini kendilerinin oluşturmalarına imkân sağlıyor. 5 etkinliğe bilet alan izleyiciler için %10, 10 etkinliğe bilet alan izleyiciler için %15, 15 etkinliğe bilet alan izleyiciler için %20 indirim imkânı sağlanıyor.

Öğrenciler unutulmuş mu, elbette hayır!

İş Sanat bir yenilik olarak bu sezon öğrenciler için her konserde konserin fiyatı ne olursa olsun değişmeyecek olan bir öğrenci bileti kategorisi yarattı. Öğrenciler için sınırlı sayıda indirimli bilet İş Sanat Ana Gişe`de satışa sunulacak. Her bir öğrenci, öğrenci kimliği göstermek şartıyla her etkinlik için bir adet bilet satın alabilecek.


Evet, İş Sanat sahnesinde bu sezon durum böyle... Geriye bize kalan ise bu konserler ile ilgili size en doğru ve nitelikli bilgiyi Cazkolik`ten size sunmak. Bu konuda referans göstereceğiniz yazılar konser önceleri her zaman olduğu gibi Cazkolik`te sizi bekliyor olacak.

Cazkolik.com / 16 Eylül 2011, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.