Sony Music'ten Türk market raflarına derleme bir Monk CD'si geldi...

Sony Music'ten Türk market raflarına derleme bir Monk CD'si geldi...

Ülkemizde müzik mağzalarının raflarına yeni bir albüm geldi mi bunu mutlaka duyurmayı istiyoruz çünkü albümler satılsın istiyoruz. Belki bir faydamız da oluyordur.

Sony Music tek tük de olsa caz albümlerine kataloglarında yer vermeye devam ediyor. Bu albümler de çoğunlukla daha çok satıldığını düşündükleri büyük isimlerin sevilen parçalarından yapılan derleme-koleksiyon albümler oluyor. Şu anda bahsettiğimiz de böylesi bir albüm. Albümü dinlemedik ama parçaları biliyoruz elbet, yani neyle karşı karşıya olduğumuz konusunda bir fikrimiz var hiç değilse.

Monk'un 1944 yılında yaptığı ve caz tarihine damgasını vurmuş bir "Round Midnight", Monk'un yine aynı yıldan gelen bir başka bestesi "Well You Needn't", yine Monk'un ama bu kez Denzil Best ile birlikte ortak yaptığı bir beste olan "Bemsha Swing", yine Monk'un ilk kez 1947 yılında Blue Note için ilk kez kaydettiği bir parça olan "Ruby My Dear", Monk'un aynı zamanda 1967 tarihli bir albümünün de adı olan bestesi "Straight No Cheaser" ve buradaki diğer besteleri gibi; "Blue Monk", "Rhythm A-Ning", "Monk's Dream", "Mysterioso", "Epistrophy" ve "Just You, Just Me" albümün listesi...

Monk'un en önemli parçalarından yapılan bir derleme olması açısından dikkat çekici bir çalışma. Özelikle cazla yeni tanışan ve bu müziği yakından tanımak isteyenlerin Monk gibi bir isme duydukları merak karşısında raflarda bir albüm bulacak olmaları kuşkusuz güzel bir haber.

Cazkolik.com / 10 Mart 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.