Spotify, sanatçıların öncülük ettiği yeni algoritmasını test ediyor

Spotify, sanatçıların öncülük ettiği yeni algoritmasını test ediyor

Peki, müzisyenlerin Spotify'ın çok şikayet edilen algoritmasını hakikaten etkileme imkanı var mı?

 

Başlıkta, sanatçıların öncülük ettiği demek yerine kullanıldığı desek sanki daha uygun olacak. Spotify kullananlar haftalık önerileri (Discover Weekly) bilir ama bu algoritmanın nasıl çalıştığını bilmeyiz. Bu konuda verilen bir örnek olayı daha iyi anlamamızı sağlıyor. Şöyle ki; siz eğer R.E.M. dinleyicisi iseniz Spotify'ın algoritması size Dinosaur Jr. veya alt-J gibi isimlerin müziklerini de öneriyor, çünkü, Spotify, R.E.M. dinleyicilerinin çoğunun arkaplan verilerinden dolayı beraberinde bu isimleri dinlediğini varsayıyor ve sizi de o kategoriye dahil ederek aynı isimleri öneriyor. Evet, sistemin çalışma mantığı böyle bir şey.

 

Bu konu çok tartışıldı, çok şikayet edildi, bu sebeple Spotify yeni bir test geliştirmiş.

 

Bu yeni deneyde, sanatçılar ve plâk şirketleri kendileri için öncelikli olan müziği belirleyebilecekmiş. Spotify'ın sistemi ise bu sinyalleri kişiselleştirilmiş dinleme oturumlarını belirleyen algoritmaya dahil edecekmiş. Bu, algoritmalar sanatçı için neyin önemli olduğunu, belki de özellikle heyecanlandıkları bir şarkıyı veya kutladıkları bir albümün yıl dönümünü açıklamalarına olanak da tanıyacak.

 

Spotify, bu uygulamadaki temel amacın dinleyici memnuniyeti olduğunda ısrar ediyor ve sürece sanatçılarla müzik şirketlerini dahil etmeye çalışıyor. Uygulama geliştikçe ilk uygulanacak alan radyo ile otomatik oynatma opsiyonları olacak. Testler sonuçlandığında haftalık öneriler de sisteme entegre edilecek.

 

Spotify, bu yeni algoritma testlerinin sanatçılara akışın içinde daha fazla yer alma imkânı sunabileceğini belirtiyor. Tabii bu durum daha fazla telif demektir. Spotify her ay 16 milyar sanatçı keşfi gerçekleştiriyormuş. Dile kolay, 16 milyar. Firma bu nedenle her ay daha sık yeni keşif amacıyla algoritmaları sürekli gelişim halinde tutmayı tercih ediyor.

 

Elbette karmaşık bir sistem ve neyi nasıl yaptığından bu izaha rağmen emin olamıyoruz. Spotify'ın sinyaller dediği bu algoritma etkileşimleri çok fazla opsiyon içeriyor. Firma, şimdi sürece müzisyenleri ve plâk şirketlerini de dahil edip demokratikleştirerek muhtemelen gelen eleştirileri savuşturmak istiyor. Bakın diyecek, siz de bu işin bir parçasısınız ve üstelik daha fazla telif imkânı da sunuyoruz. Gerçekten öyle mi?

 

Cazkolik.com / 03 Kasım 2020, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.