John Coltrane coverları albüm oldu

John Coltrane coverları albüm oldu

 

Derlemenin böylesi başımın üstüne

 

 

Albüm 2013`de yayınlanmış. Ben yeni gördüm. Normal CD baskı mı yoksa digital mi çıktı emin değilim ama emin olduğum bu derlemeyi sevdim. Zaman içinde John Coltrane bestelerine dair yapılmış/yayınlanmış `cover`ların biraraya gelmesi gibi iyi bir fikri başarılı bir koleksiyona dönüştürmüş. Benim gibi caz tarihini kazımayı sevenler için buyrun, fevkaladenin fevkinde malzemeler var. Karıştırın durun.

 

Albümün ilk sırasında Elvin Jones`un 1965 yılında yayınlanan "Dear John C." var. Coltrane`in hayatta olduğu zaman diliminden. "Dear John C." albüme adını veren parça aynı zamanda. Saksofonda Charlie Mariano, piyanoda Hank Jones ve Roland Hanna gibi gözalıcı bir kadro hareketi. Saksofonda Mariano`yu dinlemek için dahi bulunca hemen alınacak bir albüm. Elli yıl öncesinden taptaze kayıtlar, usta işi sololar.

 

Bu tip derlemeler çok albüm keşfettirir. Benim için albümdeki en güzel sürprizlerden biri Joe Lovano`nun 1992 albümü "From the Soul"dan "Central Park West" oldu. Albümü hatırlıyorum ama demek bu baladı kaçırmışım ya da unutmuşum. Piyanoda Michel Petrucciani`in olması büyük olay! Basta Dave Holland, davulda Joe Blackwell yani enfes bir kadro, aynı güzellikte icralar, bilhassa altı dakikalık "Central Park West" nadir güzellikte. Bayıldım.

 

Albümün üçüncü sırasında efsanevi The Jazz Crusaders`ın 1968 yılından gelen bir canlı kaydı var, ismi "Lighthouse `68" (aynı isimli klüpte kaydedilmiş olmalı. 62, 66 yıllarından olanları da var!). Albümden altı dakikalık "Impressions" müthiş tempoya sahip. Tenor saksofonda az tanıdığım Wilton Felder`ı az tanıdığım için utandım. Piyanoda daha yeni ölen Joe Sample`ı hemen hatırlatayım ve parçadaki piyano solo 4 yıldız. Wayne Henderson trombonda, Buster Williams basta, Stix Hooper davulda. Eleştirmenler albümden özellikle Beatles`ın "Eleanor Rigby"yi önermiş.

 

Albümde toplam 18 parça var. Hepsini burada yazmak zor ama "Naima"yı geçmek olmaz. "Naima"nın kaydının alındığı "Four for Trane" 1964 ya da 65 kaydı olmalı. Saksofonda Archie Shepp, basta Reginald Workman, trombonda Roswel Rudd gibi büyükler var. Tipik bir erken dönem Coltrane Tribute gibi dursa da toplam 5 parçalık albümün sound paleti çok iyi. Çok çok iyi. Mesela "Naima" dönemin Free Jazz + Blues duygusunu böyle kült parçanın içinde büyük başarıyla çözümlemiş.

 

Coltrane`in efsanevi "Blue Train" Big Band kaydı olarak belki de en güzel GRP All Star Big Band`in (sanıyorum) doksanların başındaki konserinde kaydedildi. Ama orkestra da orkestra hani! Lee Ritenour, Tom Scott, Randy Brecker, Bob Mintzer, Arturo Sandoval, Eric Marienthal. Konserde Coltrane dahil bop dönemin önemli standartları çalınmış. "Naima"da bunlardan biri ama daha 11 tane daha var! Böyle önemli konserlerin içinden bu güzel diyerek ayırmak olmaz, konser başlı başına fevkalade zaten.

 

Albüm toplamda 18 parçadan oluşuyor ve toplam süre 120 dakika civarında. Yani, ya çift CD ya da ilk başta dediğim gibi dijital. Siz hangisini bulursanız alın, kaçırmayın!

 

En baştaki notu yineleyerek tamamlamakda fayda var. John Coltrane hakkında `Best Of`lar çok, iyisi, kötüsü her çeşidi var ama `cover` derleme önemli, bu nedenle üstünde durmakta fayda var.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 14 Nisan 2016, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.