Bu albüm doksanlara dönmek isteyenler için

Bu albüm doksanlara dönmek isteyenler için

 

Bebel Gilberto "João" albümüyle eski günleri arıyor

 

 

Doksanların unutulmaz sesi, down tempo low fi bossa nova şarkıcılığın anne-babadan miras şarkıcısı Bebel Gilberto doksanları arayanlar için yeni albüm yayınladı.

 

 

Bebel Gilberto'nun 1996 tarihli "Tanto Tempo" albümü dünya çapında etki yaratmıştı

 

 

Bebel'in "Tanto Tempo" albümü doksanlarda çok sevilmişti. Herhangi bir kulübe ya da kafeye gittiğinizde, bir sahil restoranında olsun, otellerde olsun her yerde bu müzikler karşılardı müdavimleri. Bu yıl 57 yaşına basan şarkıcı Bebel yıllarca "Tanto Tempo" albümünün etkisi üzerinde salınarak yaşadı. Remikslerini yaptı, zamanla farklı EP'ler yayınladı ama "Tanto Tempo" albümüyle hep zirve dolaylarında kalmayı başardı.

 

Kurduğu yaşama döngüsü 2019 yılında çok yakın olduğu Bossa Nova'nın kurucu nesil efsanesi babası João Gilberto'nun ölmesiyle değişti.

 

Bebel, babasının kendisi için çok önemli olduğunun altını ısrarla çiziyor. Henüz hayatta iken yapmak istediği şeyler listesinin başında babasının şarkılarını kaydetmek vardı ama babası ölene kadar bu albüme odaklanamadı. Ölümünün ardından ise kendine verdiği bir söze dönüştü ve nihayet 25 Ağustosta yayınlandı.

 

Albüme babasının adını verdi. Kapak fotosunda küçüklüğünde babasıyla çekilmiş fotoğrafını kullandı. João'nun şarkıları bu kez tersine bir kişisel sevgi koleksiyonuna dönüştü.

 

Bebel Gilberto 'bu şarkıları küçükken babamla beraber söylerdik, onlardan ilham aldım ama şimdiye kadar babamın hiç bir şarkısını kendi albümde coverlamamıştım, şimdi bu şarkıları babamın hatırasına uygun şekilde yayınlamamın zamanı geldi' diyordu.

 

Bebel'in albümü kendisi için babasıyla sevgi ilişkisinin hatırası olabilir ama bizler için doksanlara yeniden geri dönmemizin kapısını aralıyor.

 

Albüm: João
Müzisyenler:
Bebel Gilberto vokal
Guilherme Monteio gitar ve düzenlemeler
PIAS Records, 25 Ağustos 2023

 

Cazkolik.com / 26 Ağustos 2023, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.