Yeni Albüm Yazısı: Tenor saksofon ve caz gitarı aynı ahenkte. (Albüm yayında)

<strong>Yeni Albüm Yazısı:</strong> Tenor saksofon ve caz gitarı aynı ahenkte. (Albüm yayında)

Türkiyede az tanınan ama tanımayan kaybeder diyeceğim New Yorklu tenor saksofoncu Jimmy Halperin ile İsveçli caz gitaristi Pal Nyberg`ün 2015`de yayınlanan "Snow Tiger" albümünü dinlerken çok sevmiştim, ayrıca gururlanmıştım çünkü albümü yayınlayan bizim sevgili Mehmet İkiz`in firması Stockholm Records`du. Albümü bir süre zevkle dinledim, sağ sola önerdim filan ama baktım benden başka ilgi gösteren pek yok ben de yeni heyecanlar aramak üzere ikilinin peşini bıraktım. Taa ki geçen güne kadar, yine karşıma çıktılar, iki yeni albümle birden hem de. İlki, bir klüp kaydı. Jimmy Halperin with Pal Nyberg Trio "Live at A-Trane: Berlin" albümü Almanların ve Avrupanın önde gelen Berlinli caz klübündeki gecenin kaydı. Diğeriyse tümüyle doğaçlama bir `session`; "New York Improvisations". İkinci albümün kadrosu ilkiyle farklı. Piyanoda Kjetil Jerve, basta Drew Gress var. İlkinde Halperin dışındakiler Avrupalı. Basta Robert Erlandsson, davulda Andreas Fryland.

* * *

Halperin ile Nyberg ilk dinlediğim albümde de müthiş ikili performans insanıydı. Birlikte çalma konusunda oldukça mesafe katetmiş, ahenkli (unison) ikili çalım estetikleri çok güçlüydü. Bu albümde daha da gelişmiş buldum. Cümleler ve tutulan nefesler daha uzun. Gitar ve saksofonun içiçe geçmişliği kolay anlaşılmadan sağlam ritmik arka planda ikili provokasyonsuz ilerliyor. Albümde özellikle Lee Konitz`in "Subconscious-Lee" yorumu parçayı bilenler için hoş bir jest gibi gelebilir.

* * *

New York Improvisations albümü adı üstünde ama işin kötüsü ben onu henüz dinlemedim. Bilgilerim kulaktan dolma. İcra esnasında spontan davranışların dengesi (bu kez gitar yok piyano var) ölçülü ve dikkat çekici, doğaçlamaların doğası gereği çapanın olduğu yere geri dönmek vardır, evet, albümü dinlemedim ama söylenenleri tahmin edebiliyorum. Gerisi ilk fırsatta (bulursam eğer) dinlemeye kalıyor. Siz de araştırın. Bulan diğerine haber versin.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 30 Mayıs 2017, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.