Günümüz Amerikasında genç bir Afro Amerikalı müzisyenin yaşam deneyimi

Günümüz Amerikasında genç bir Afro Amerikalı müzisyenin yaşam deneyimi

Blue Note Records, Don Was liderliğinde günümüz caz sanhnesine yeni yetenekler kazandırmaya devam ediyor. 22 yaşındaki alto saksofoncu Immanuel Wilkins bu isimlerden biri. İlk kaydı “Omega” 7 Ağustos’ta yayınlandı. Albümün prodüktör koltuğunda Jason Moran yer alıyor. Philedelphia’lı altocu kiliseden yetişme. Müzikle içiçe bir gençlik evresinin ardından Juillard’dan mezun olmuş. Eş zamanlı olarak pek çok müzisyenle sahne tozu solumuş, turlamış. Jason Moran, the Count Basie Orchestra, Delfeayo Marsalis, Joel Ross, Aaron Parks, Gerald Clayton, Gretchen Parlato, Lalah Hathaway, Solange Knowles, Bob Dylan ve Wynton Marsalis gibi isimlerin kayıt ve performanslarına katkı sağlamış. İlk albümü Omega’da kendisi gibi genç isimler Micah Thomas, Daryl Johns ve Kweku Sumbry ile kayıt stüdyosuna girmiş. Albümü baştan sona dinlediğimde aralarındaki etkileşimi keyif verici buldum. Hatta cazın geleceğine yön vermesi muhtemel isimler arasında konumlandırılmaları gerektiğini düşünüyorum. Wilkins’in solo partisyonlarındaki yaratıcılığı ve akıcılığı başlı başına dikkat çekici. Hatta bazı bölümlerindeki yırtıcılığı bize caz devlerinin cüretkâr icralarını ufaktan da olsa hatırlatıyor.

 

Albümün ekseni Amerika’lı bir siyahinin “yaşam deneyimi” olarak tanımlanıyor. Güzellikler ve çirkinliklerin yazım ve aranje olarak kişisel, grup performansı olarak bakıldığında ise kolektif tezahürü. Parça isimlerinin bir kısmı günümüzde dahi hâlâ süren ve utanç verici olgu “ırkçılık” kurbanlarına atfedilmiş. Bir kısım beyaz Amerikalının siyahiler üzerinde kurdukları şiddet hegemonyasının ve Amerikanın yüzündeki ırkçılık lekesinin kurbanları protestosunu müziğiyle ifade eden bir siyah Amerikalının nefesinde yaşamlarını sürdürüyorlar. 

 

Albümün oluşum süreci George Floyd olaylarının patladığı döneme gelmesi duyguların doruğa ulaşmasını sağlamış. Yöneticilerden sivil halka ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı söylemlerinin fitilini ateşlediği ırk ayrımcılığına dikkat çekmeyi amaçlamanın yanı sıra üst kalibre müzisyenlerden dinleme keyfi yüksek bir albüm olarak kayda alınmış. Sadece öylesine dinlemek, keyif almak için değil verilmeye çalışılan barış ve pozitif mesajları anlamlandırmak için güzel bir albüm.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 20 Eylül 2020, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.