Tanıdığım bütün iyi insanlar ne zaman bu kadar kötü oldular? Bir takım yeni albümler, yeni müzikler geldi!

Tanıdığım bütün iyi insanlar ne zaman bu kadar kötü oldular? Bir takım yeni albümler, yeni müzikler geldi!

Film ve dizi müziği albümleri yayınlamasıyla tanıdığımız Gloss Müzik son dönem yayınladığı farklı albümlerle de dikkat çekiyor.


Dark ambient çekiciliğinin "Sonu Yok"


Bu albümlerin içinde en yenilerden biri Norrda’nın yeni çalışması “Sonu Yok”. Gitarda Deniz Cuylan, vurmalılarda Hakan Vreskala ve vokalde Selin Hünerli’den oluşan üçlünün müziği vokalle beslenen down tempo elektronik unsurların 9/8’lik kıvrak Türk ritmleriyle etkileyici harmanından oluşuyor. Sekiz şarkının yeraldığı çalışma toplamda otuz dakikayı bulmayan süresiyle uzun formatla hafiften dalgasını geçen modern bir havaya sahip. Darbukanın her daim keşfe açık sonsuz `beat` çeşitliliği albümde renkli ifadelerle dinleyiciye göz kırpıyor.Merhaba ben insan!


Firmadan çıkan yeni işler arasında dikkatimizi çekenlerden biri reggae rock grubu Zeytin oldu. Grubun “Merhaba Ben İnsan” albümündeki “Fight for Yourself” şarkısının iki yeni versiyonu EP olarak dijital platformlarda yerini aldı. Albümün dikkat çeken esas yanı ise bir dönem Türkiye’de fırtına estiren Brooklyn Funk Essentials’ın “Istanbul Twilight” parçasına yaptıkları yorum. Sarhoş edici reggae ritmleriyle ilerleyen şarkının bir anda Türk ritmlerine dönmesinin hoşluğu dinleyeni cezbedecek türden. Ayrıca, kayıtlara misafir olan Sattas grubundan Mert Fehmi Atakan’ın trompeti, Seçkin Özmutlu’nun trombonu, Kemal Gider’in darbukası ve Ümit Ateş’in bağlaması ile vokal ve gitarlarda Melissa Lara Clissold ile Yunus Kart, klarnet, flüt ve tenor saksofonda Ozan Orhan Keskin, davulda Güçlü Başarır, bas gitarda Alper Çakıroğlu, klavyelerde Emre Yusufi’den oluşan topluluğun müzikal açıdan renkli ve zengin “Fight For Yourself” versiyonlarını dinledikten sonra geri dönüp 2017 tarihli albümde İstanbul sokak sesleriyle başlayan “İsyan”la albümü yeniden hatırlamanın keyfi ayrı güzel.Ve geldik Hakan Vreskala’ya


Doksanlar müziğinin sembollerinden Manu Chao’nun sosyo-politik ve müzikal referanslarının günümüzdeki yansımalarından birine imza atan Hakan Vreskala haberin başlığındaki cümlelerinden oluşan dokuz şarkıyla dikkatimizi altı çizilmesi gereken konulara yönlendiriyor. “İstanbul sefanın değil kavganın kenti artık” benzeri cümlelerle hâleti ruhiyemizin çarpıcı ifadelerine imza atıyor. Gitar/vokal eksenindeki müziğinde kelimeler rap tavırlı sivri birer cıvalı oka dönüşürken bazen yaylı, bazen perküsif desteklerle müzikal alt yapı sözleri öne çıkaracak biçimde destekleniyor.


Cazkolik.com / 05 Nisan 2019, Cuma
BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.