Temmuz`da Viyana!

Temmuz`da Viyana!

Caz üzerine düşünen, araştıran ve yazan bir "cazkolik" olan sevgili Leyla Diana Gücük Temmuz’da Viyana’da, özelikle ünlü Porgy & Bess isimli caz klübünde sahne alan müzisyenler ve konserler hakkında  değerlendirmesini bizlerle paylaşıyor... 

Cazkolik.com


Viyana’nın en tanınmış caz klüplerinden olan Porgy & Bess’in tarihsel kökenleri 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan, Avusturya tarzı cabaret müziğinin doğuş yerlerinden biri sayılan ve adını da bu yüzden Gershwin’in ünlü eseri "Porgy and Bess"ten alan klüp çok sonraları, yani doksanlı yıllarda caz klübüne dönüşmüştür. Caz dünyasında kısaca P&B olarak tanınan klübün caz içinde kendini kabul ettirmesi o kadar da kolay ve başarılı bir süreç olmadı. Kurucusu Christoph Huber açıldıkları zaman ilk konserlerine ücret ödeyerek bilet alan 7 kişi olduğundan söz eder. Halbuki oturacak 100 sandelyesi vardır klübün. Hayatta her şeyde olduğu gibi caz klübü işletmeciliği de emek, sabır ve iyi müzikten vazgeçmemeyi isteyen bir iştir. Bugün Viyana’nın uluslararası caz sahnesinde ismi geçen saygın yerlerinden biri olarak kabul edilen P&B tüm bu süreçleri en zorlu kısımlarından başlayarak bugüne kadar getirmesini bilmiş bir seçkin caz mabedidir.

Bu mabedin geçen Temmuz ayında sahnesinde yer verdiği birbirinden farklı müzisyenleri sizler için mini değerlendirmeler eşliğinde spotlar olarak aktarmaya çalıştım. Gelin birlikte bakalım...

 


Magic Sax Quartet de Santiago de Cuba feat. Cristine Jones

Juan Chacón Gonzalez: Soprano Saxophone

Julio Cesar González Simón: Alto Saxophone

Rey Amaury Burgos Delís: Tenor Saxophone

Osnel Carbonell Neyra: Baritone Saxophone

Ernesto Burgos Osorio: Bass Clarinet

Special Guest: Christine Jones: Vocals

Cristine Jones icin grupla birlikte şarkı söylemesi çok da alışılmamış bir durum değil. Gençlik yıllarında Barselona’da bulunan ve afro-latin amerikan şarkıcının bu müziğe karşı ilgisi bu yıllarda doğmuş. Küba’ya bağlılığı sadece ana dili gibi ispanyolca konuşmasından başka, bir cok konserler vermis olması, halkına ve müziklerine karşı olan sevgisinden de kaynaklanmaktadır Jones, Porgy & Bess’te birlikte sahne aldığı gruba konuk olarak katıldı.

Magic Sax Quartet de Santiago de Cuba, 1995 yılında kurulmus, caz ile Küba müziği arasında bir bağ kurmaya çalışmış ve çeşitli armonik bileşimleri de bünyesinde barındıran grup olmayı başarmıştır. Bunlardan biri olan Viyana’nın geleneksel müziği "Schrammelmusik“in yansımalarını grup icinde görmek mümkün. Ekip ayrıca sahne aldıkları gece ilk albümleri olan "Saxo Son – Schrammel Ton – Christine Jone" tanıtımlarını da yapmış oldular.


Jon Sass & Wolfgang Puscning & Insingizi

Jon Sass: Tuba

Wolfgang Pusching: Alto Saxophone, Flüt

Vusa Mkhaya Ndlovu, Dumisani: “Ramadu“

Moyo, Blessing „Nqo“ Nkomo: Vokal

"Kendimi hiç bir zaman caz müsisyeni ya da klasik müzik müzisyeni olarak adlandırmak istemedim. Ben öncelikle  bir sanatçıyım. Her sey Tanrı tarafindan bize verildi ve müziğin gücüyle, iyileştirici ve pozitif güçlerle mutluluğu yakalarsak, bunu evrene yayabiliriz“ diyen Sass kendine göre bir stil oluşturmuş, bunu  da dinamik ve funky görüyor.

16 yaşındayken "Laguardia School of Performing Arts“ta öğrenime başlamış. Aynı zamanda klasik Tuba eğitimi da almıştır. Eğitimini bitirdikten sonra "Vienna Art Orchestra“dan Avrupa turnesi icin davet edilmiştir.  Viyana’da klamaya karar veren Sass, kısa bir süre sonra Hollandalı blues gitarist Hans Theessing’in  ile çalışmaya başladı ve bakır nefesliler Quintet "Art of Brass “ta çaldı. Zaman içerisinde uluslararası müzisyenlerle çalıştı. Bunlardan bazıları, Ray Anderson, Boston Symphony Brass, Butch Morris, David Murray, Erika Stucky, Michelle Rosewoman, Leon Thomas, Gidon Kremer, Boby Shew, Jamaladden Tacuma vs. sayabiliriz.


Jazzanova feat. Paul Randolph

Paul Randolph: Vokal, Bas

Sebastian Borkowski: Woodwinds

Stefan Ulrich: Trombon, Vokal

Christoph Adams: Keyboards

Kalle Kalima: Gitar

Paul Kleber: Bass

Jan-Henddrik Burkamp: Perküsyon

Axel Reinemer: Decks, Perküsyon

Stefan Leisering: Conga

Yaklaşık 10 yıldır var olan grup bünyesinde 6 farklı müzisyeni barındırmaktadır. Çokluğun olduğu yerden iyi bir şeyin çıkamayacağı inancını yıkan grup, yeni soul albümlerinde bir yandan 70’lerin etkisini gösteren diğer yandan da bazı parçalarında çağdaş çalışmalara yer vermiştir.


Klaus Gesing & Jarrod Cagwin "Loopspool“

Klaus Gessing: Sax

Jarrod Cagwin: Peküsyon

Klaus Gesing ve Jattod Cawin yeni projeleri olan "Loops“ ile gelenekselliği ve yeni zamanı (modern zaman) bir araya getirmişlerdir. Doğu Avrupa ve orienti sentezleyip ritm ve melodilerini kullanmışlardır. Müziklerinin bir özelliği de, teknik bir arac yardımıyla canlı bir döngüye girmeleri. Gesing söyle açıkliyor: "Bu aracı da tıpkı diğer enstrümanlar gibi kullanyıorum. Kendisi yeni imkanlar sağlayıp belirli sınırları olan ama kesfedilebilme imkanı sunuyor.“ Bu döngü ile yeni parçalar olusturuldugunu ve dinleyicilere başta kolay anlaşılan melodiler verip kompleks ses dünyasına açıldıklarını ifade ediyorlar. Dinleyicileri "duyduklarımı sadece ikisi mi çalıyor?" dedirten ikili, ritmi ön planda tutuyor.


Bill Evans Soulgrass feat. Robben Ford

Bill Evans: Tenor, Soprano Sax

Robben Ford: Gitar

Ryan Cavanaugh: Bonjo

Ettiene Bappe: Bas

Toss Panos: Drum

Evet, tabii ki de bildigimiz piyanist Bill Evans değil ama seksenli yılların genç, bugünün ise tecrübeli isimlerinden, Miles Davis ile bir çok kez aynı sahneyi paylaşmış bildiğimiz o etkileyici saksofon ustasından bahsediyoruz. Dünyaca ünlü müzisyenin muhtesem bir karışım yaparak Jazz, Bluegrass, Funk ve Soul bir araya getirdiği albümü "Soulgass“ Grammy ödüllerine aday gösterilmişti. Bir sonraki albümü olan "The Other side of Something“ ile aynı tarzda ilerlemeye devam etmiştir. Daha sonra ise WDR (West Deutsche Runfunk) ortaklığı ile  "Vans Joint“ albümünü piyasaya sürdü ve ardından Avrupa turnesine çıktı. Avrupa konserlerinde, tıpkı Viyana, Porgy & Bess Club’ta olduğu gibi ünlü blues gitaristi Roben Ford’da Evans’ın yanında sahnedeydi.


Makoto Ozone feat. No Name Horses

Makato Ozone: Piyano

Kazuhiko Kondo, Atsushi Ikeda, Toshio Miki, Masanori Okazaki, Yoshihiro Iwamochi: Sax
Ericc Miyashiro, Mitsukuni Kohata, Yoshiro Okazaki, Sho Okumura, Eijiro Nakagava, Yuzo Kataoka, Junko

Yakashiro: Korno

Kengo Nakamura:Bass

Shinnosuke Takahashi: davul

1961 yilinda Kore’de dogan sanatci babasinin etkisiyle kücük yasta org calarak bugünün caz piyanisti olmustur. 6 yasindayken orguyla televizyon programina cikmis ve  12 yasinda da jcaz piyanoya gecmistir. Boston’daki Berklee College of Musik’i bitirdikten sonra Carnegie Hall’de ilk defa sahneye cikmistir. 1984 yilind da ilk albümü olan „Makoto Ozone “ yi cikartti. Ünlü vibrafon sanatcisi Gary Burton ile dünya turnelerine cikti. Daha sonraki yillarda besteciligini ortaya koyde ve Gary Burton basta olmak üzere bircok müzisyene besteler yapti. 2003 yilinda „Virtiosi“ isimli albümünü Gary Burton ile birlikte cikartmistir. 2007 yilidna Universal’den bir solo albüm cikartt “Falling in love again“ . Piyanist, besteci kimligi disinda televizyon programlarinin yapimciliginda „Oz meet Jazz“ ve egitim alaninda calismistir. Düet calismalarinin yani sira No Name Horses isimli isimli big bandi ile turnelere katilan Ozone sahneye isimsiz atli kahramanlariyla cikti.

Leyla Diana Gücük

leyladianagucuk@cazkolik.com

10 Ağustos 2010, Salı

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.