The Evening Standard`ın `Taklitçilerle dolu dünyada gerçek bir caz şarkıcısı` dediği Carmen Lundy Aksanat`ta.

The Evening Standard`ın `Taklitçilerle dolu dünyada gerçek bir caz şarkıcısı` dediği Carmen Lundy Aksanat`ta.

Haberi okurken bir yandan dinlemeniz için seçtiğimiz müzik ise yazıda sözü geçen Come Home isimli albümünden seçtiğimiz Lost In San Rafael`dir.


Carmen Lundy`nin Akbank Sanat konserine bilet almak için lütfen bu satıra tıklayın...


Galiba iki sene önceydi, kimi tesadüflerin tetiklediği nedenlerle o gecenin planında başka bir konsere gitmek varken birden kendimizi Carmen Lundy`nin İş Sanat konserinde bulmuştuk. Hayatımızda bir tesadüf sonucu gideceğimiz konserden bunca etkileneceğimiz, sahnedeki harika ses ve sanatçıya hayran kalacağımızı hayal edemezdik. Gerçek böyle oldu...

Konserin çıkışında hemen sanatçının satılan Come Home albümüyle, 2005 Madrid konser DVD`sini satın alıp doya doya dinlemek için eve döndük. Hatta ayrıca imzalattık. Arşivde pırıl pırıl altın renkli yazısıyla duruyor. Sanatçının Madrid konseri büyük bir prodüksüyon, yaylılarla birlikte büyük bir orkestra, jazz band ve önde yere serilmiş şık dokuma halının üzerinde Carmen Lundy hayran bırakan bir performansa imza atıyor.

İşte bu anının üzerinden ne kadar geçti? Yaklaşık iki, iki buçuk yıl... Şimdi Carmen Lundy yeniden İstanbul da. Bu arada gelip de duymamışsak bizim ayıbımız olsun ama siz siz olun bu konseri sakın kaçırmayın. Üstelik tek konser değil, iki konser olacak. 24 ve 25 Ocak tarihlerinde Akbank Sanat konser salonunda yapılacak konserde büyük sanatçıya piyanoda usta bir piyanist Anthony Wonsey, kontrbasta Darryl Hall ve davulda Jamison Ross eşlik edecek.

Biz daha fazla tanımak istiyoruz, kimdir Carmen Lundy diyorsanız, anlatalım...

Günümüzün en yetenekli, saygın ve sofistike caz vokalistlerinden Carmen Lundy, müziğe altı yaşında aldığı piyano dersleriyle başladı. The Apostolic Singers adlı gospel grubunun vokalisti olan annesinden ilham alan Carmen Lundy, Miami Üniversitesi’nde opera eğitimine başlasa da, kısa sürede gerçek ilgisinin caz olduğunu farketti.Bir yandan Miami caz sahnesinde yerini alırken, diğer yandan stüdyo müziği ve caz bölümlerinden mezun oldu.1978 baharında New York’a taşınan sanatçı, caz klüplerinde çalışmaya başladı ve sadece Kuzey Amerika’da değil, aynı zamanda Asya, İngiltere ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde de ün saldı. Avustralya, Danimarka, Rusya, Japonya, İsviçre, New York, Washington, D.C., Northern California ve Los Angeles’ta masterclasslar veren Carmen Lundy, 1998 yılındaki başlangıcından bu yana, Washington D.C., The Kennedy Center’daki Betty Carter`s Jazz Ahead Programı kapsamında klinikler düzenlemeye devam etmektedir. Aynı zamanda yetenekli bir tiyatro oyuncusu olan Carmen Lundy, Lawrence Holder’ın "They Were All Gardenias" adlı Broadway oyununda  ve Duke Ellington’un "Sophisticated Ladies" adlı Broadway şovunda oynadı.
 
Otuz yılı aşkın kariyerinde altmışın üzerinde besteye imza atan Carmen Lundy, aynı zamanda kardeşi olan basçı Curtis Lundy, Ray Barretto, Kenny Barron, Bruce Hornsby, Mulgrew Miller, Terri Lyne Carrington, Kip Hanrahan, Courtney Pine, Roy Hargrove, Jimmy Cobb, Ron Carter, Marian McPartland, Regina Carter, Steve Turre, Geri Allen, Robert Glasper ve Kenny Kirkland ile aynı sahneyi paylaştı. Besteleri Carmen Lundy Songbook başlığıyla 2007’de yayımlandı ve Kenny Barron "Quiet Times", Ernie Watts "At The End Of My Rope" ve Straight Ahead "Never Gonna Let You Go" gibi sanatçılar tarafından yorumlandı. Bugüne dek yayınlanan albümleri: Good Morning Kiss, Moment To Moment, Night And Day, Old Devil Moon, Self Portrait, Something To Believe In, This Is Carmen Lundy, Jazz and The New Songbook – Live at The Madrid, Come Home ve Solamente.

Cazkolik.com / 23 Ocak 2012, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.