The Irishman filmi ses getirirken Joe Pesci de yeni caz albümüyle konuşuluyor

The Irishman filmi ses getirirken Joe Pesci de yeni caz albümüyle konuşuluyor

Bu haberi tam şu sıra yapmayacaksak ne zaman yapacağız, ya da, başka deyişle bu albüm tam da şu sıra çıkmayacaksa ne zaman çıkacak?


Yaşarken Hollywood efsanesine dönüşen Joe Pesci 26 Kasım’da yayına giren Netflix filmi “The Irishman” ortalığı kasıp kavururken doğru zamanlamayla tam o günlerde 13 parçadan oluşan 13. albümü "Still Singing"i yayınladı.


Açıkçası, Joe Pesci’nin yıllardır müzik albümü yayınlayan ve caz söyleyen biri olduğu az biliniyordu, bu albümle filmin aynı dönem yayınlanması sanatçının bu yanını biraz daha ortaya çıkardı.


Eleştirmenler Pesci’nin sesini ve albümünü iddialı bulmasa da burada önemli olan sanatçının mükemmel sese ve yoruma sahip olması değil kendini samimiyetle ifade etme çabası.


Pesci’yi çoğumuz mafya filmlerinden tanımakla birlikte onun iyi bir komedi oyuncusu, “Evde tek Başına” gibi filmlerde de oynayan çok yönlü sanatçı olduğunu unutmamalıyız. Hatta, çoğu mafya filminde dahi komedi karakteri güçlü bir profil çizer.


Pesci’nin müzik albümü yayınlama geçmişi yeni değil. Ta 1968 yılına dayanan tutkulu bir geçmiş. O yıl “Little Joe Sure Can Sing!” isimli bir albüm yayınlamıştı. Ayrıca, geçmişte sahne tecrübesi yaşadığını da biliyoruz. Bu durum, seksenli yıllarda Yeşilçam krize girdiği vakit anlı şanlı Yeşilçam starlarını gazino sahnelerinde gördüğümüzü hatırlatır bize.


1992 yılında “Songs Just For You” albümünü yayınlayan Pesci her zaman caz ve Broadway çizgisinde müzikler söyledi. İdolleri muhtemelen Frank Sinatra filan olabilir ama Pesci’nin bu sesle öyle bir iddiası olması zor, sadece beğeni düzeyinde kalabilir fakat özellikle Frankie Valli’yi sevdiğini biliyoruz.


Joe Pesci’nin sesi kime benziyor?


Çocuk yaşta sahneyle tanışan Pesci albümün kapağına çocukluk fotoğrafını koyarak aradan geçen onlarca yıla nazire yaparcasına “Still Singing” ismini vermiş. Elbette doğru. Hâlâ perdelerde, hâlâ sahnelerde.


Gelelim sesinin kime benzediğine... Dinleyenler hemen farketmiş midir bilmiyoruz ama Joe Pesci’nin sesi geçtiğimiz yıllarda ölen Jimmy Scott’ın benzeri. Tamam, onun kadar iyi değil ama Scott’ı çok andırıyor.


Martin Scorsese 1970’leri anlatan filmlerindeki Broadway lokallerinde geçmişteki ihtişamını çoktan geride bırakmış, gözden düşmüş, ancak ikinci, üçüncü sınıf lokallerde yer bulabilen şarkıcıları gösterirdi. Pesci’nin sesi ve şarkıları o yılları ve o karakterleri andırıyor.


Albümde iki düet var


Müzik severler için en büyük sürpriz şüphesiz sesini fazlasıyla andırdığını söylediğimiz Jimmy Scott ile düeti. “The Nearness of You” düetinde orijinaliyle hayranı aynı şarkıda dinlemek harika bir sürpriz olmuş. Altı dakikayı aşan şarkıda Pesci`nin ustaya saygısı açık net hissediliyor. Parçanın ilk üç dakikası Scott ile geçilirken temayı devralan Pesci’nin aynı rengi hürmetle devam ettirmesi nostalji pedalına basan hoş bir an ve beraber söyleyerek bitirmeleri ise güzel bir final olmuş Diğer düet ise Maroon 5’dan Adam Levine.


Cazkolik.com / 30 Kasım 2019, Cumartesi


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X