Tunçel Gülsoy bu hafta, Beyaz Nokta Gelişim Vakfı kurucusu Sn. Tınaz Titiz’i ağırlıyor.

Tunçel Gülsoy bu hafta,  Beyaz Nokta Gelişim Vakfı kurucusu Sn. Tınaz Titiz’i ağırlıyor.

Sevgili müzik dostlarım merhaba,
 
İstanbulu esir alan sis bu sabah ardında güneşli bir hava bırakarak geçti gitti, o gitti ama insanların iki kulakları arasındaki sanal sis henüz yerinde duruyor.
Cuma akşamı bir dost evinde askerden gelen genç bir insanı karşılamak için verilen bir davette idik. İnanılmaz bir haşlanmış içli köfte ve göz nuru bir keşkek ile yemek tatlı faslına geldik. Çevremde oturan insanlara baktım, biraz sohbet konusu açmaya çalıştım ama nafile oldu. Herkes kendi küçük dünyasında yaşamaya devam etti, dayanamadım ve yarın akşam Beşiktaş Feneri acaba yenebilir mi diye sordum. Soruş o soruş oldu, ortalığa müthiş bir enerji geldi, fırtına gibi sohbet başladı, akşam biz ayrılırken sohbetimizin süren bölümünde Türkiye’nin nasıl kurtarılacağına bile gelmiştik.
 
Futbol çok güçlü bir ilgi alanı, hava gibi su gibi olmuş, onsuz yaşamak imkansız değil ama nereye varsanız karşınızda o var. Dün akşam Dave Holland Overtone Quartet konserinden dönerken otobüsümüz Beşiktaş’tan geçiyordu, sokaklarda Beşiktaş bayrakları ile yürüyen kalabalığı izledim, nasıl bir enerji ve çoşku vardı sizlere kelimelerle anlatmam mümkün değil. Şunu görüyorum, insanlarımızda müthiş bir enerji var, ama mesele onu doğru yönde harekete geçirtmekte. Tıpkı atom enerjisi gibi bir şey bu, enerjinin nasıl kullanılacağı enerjinin kendisinden daha belirleyici oluyor.
 
Bu hafta 383.’ü "Evde Çalamadıklarım"ın konuğu böyle bir misyonla yola çıkmış bir insan olacak. Beyaz Nokta Gelişim Vakfı’nın başkanı sayın Tınaz Titiz ile vakfın misyonu ve çalışmaları üzerine güzel bir müzikal yolculuk yapacağız.
 
Vakfın web sayfasında bakın neler yazıyor:

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı
, sorunların köklerine inerek toplumsal yaşamın tüm kesitlerinde akılcılık ve erdemi egemen kılma arayışları sonucunda 1994 yılında kuruldu.

Bireylerin Sorun Çözme Kabiliyetini artırarak toplumu daha kaliteli bir yaşam seviyesine yükseltmek amacıyla geliştirdiği ve uygulamakta olduğu projelerden bazıları; Ezbersiz Eğitim, Gençler için Kişisel Gelişim Platformu (KİGeP), Yurttaşlık Eğitimi, Bilim Çantası, Öğrenme Evi® gibi öncü ve yenilikçi uygulamalardır.

Toplumumuzdaki çeşitli akıl ve/ya erdem dışı tutum ve davranışların ürettiği sorunların kökleri durumunda olan Kaynak Sorunlar ile bunların çeşitli bileşimleridir.

90’lı yıllarda başlayan; sorunların köklerine inerek toplumsal yaşamın tüm kesitlerinde akılcılık ve erdem’i egemen kılma arayışlarımız, Beyaz Nokta® Vakfı’nın kurulması ile yeni bir boyut kazandı.

Vakıf, genelde toplumun, özelde ise toplumun etkin kesimlerinin sorun çözme kabiliyetlerini artırma amaçlı çalışmaları ile tanındı, benimsendi ve gelişti.
 
Vizyonumuz;
“Sorun Çözme Kabiliyeti” gelişmiş, sorunlarının çözümü için kurtarıcı beklemeyen bir toplum.

Misyonumuz;
“Sorun Çözme Kabiliyetini” artırabilecek, tekrarlanabilir projeler üretip uygulamak.

Değerlerimiz;
Erdem, Akılcılık (Bilimsellik), Bireycilik, Sürekli gelişim ve Doğaya saygı.
 
Müzikleri Tınaz Bey için ben seçtim, bu programda seslerin güzelliğinin düşüncenin güzelliğinin bir adım arkasında kalmasına özen gösterdim. Umarım hoşunuza gider.
 
1) Duke Ellington / CD: Three Suits; Dance of the floradores (Dance of the flowers)
2) Claude Bolling+Jan Pierre Rampal / CD: Suite for Flute and Jazz Piano no 2; Vagabonde
3) John Di Martino / CD: Jazz Mozart; Dance of the wind-Symphony Number 40
4) Itzhak Perlman+Andre Previn / CD: The Jazz Album, No 1; Ragtime Dance
5) The Swingle Singers / CD: Anyone for Mozart, Bach, Handel Vivaldi? Twinkle twinkle little star
6) Jacques Loussier / CD: The 50th anniversary recording; Siciliana in G minor
7) Joshua Bell / CD: At home with friends; Il Postino
8) Katia and Marielle Labeque / CD: Gladrags; The entertainer
 
Beyaz Nokta’ya sizler de katılabilirsiniz, Türkiye’de daha yapılması gereken çok şey var, gelin güzelliklerin parçası olun:  www.beyaznokta.org.tr
Hepinize güzel bir hafta ve iyi bayramlar dilerim. Sevgi ve güzellikle kalın.
 
Tunçel Gülsoy
23 Kasım 2009, Pazartesi
[email protected]

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tunçel Gülsoy

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Celal İşsevenler
    30 Kasım 2009 Pazartesi 09:10

    Sayın Tunçel Bey, Yayınlarınızı büyük bir zevk ile dinliyoruz.Yazılarınızı ise hayranlıkla okuyorum. Toplumumuzda çok büyük bir eksikliği,sorunlara akılcı ve bilimsel yaklaşımla,gideriyorsunuz. Başarılarınızın devamını diler ve yayınlarınız hiç ara vermeyin lütfen. Herşey için teşekkürler, sevgiler, saygılar. Celal İşsevenler

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.