Türkiye'de yaşamayı tercih eden İsrailli müzisyen Yinon Muallem yaşadıklarını kitap halinde yayınladı

Türkiye'de yaşamayı tercih eden İsrailli müzisyen Yinon Muallem yaşadıklarını kitap halinde yayınladı

Perküsyonist, caz müzisyeni, besteci ve eğitmen gibi birden çok vasfa sahip Yinon Muallem tüm bu vasıflarının yanında ayrıca bir müzik elçisi. Yılın büyük bölümünü Türkiye'de geçiren İsrailli müzisyen Muallem'i hep yayınladığı albümlerle tanırız ama bu kez bir kitapla karşımıza çıktı.

 

2002 yılında İsrail'den ayrılıp Türkiye'ye yerleşen Muallem "İstanbul-Tel Aviv" isimli kitabında İstanbul'a yerleştikten sonraki hayat yolculuğunu anlatıyor.

 

Önsözde belirttiğine göre yazarın yaşadıklarını yazma kararının arkasında eşi Dilek var. Türkiye ile İsrail ilişkileri hep sorunlu oldu. Bu sorunlar tek tek vatandaşların gündelik hayatını zorlaştıran, kavganın tarafı haline getirmemesi gerekse de hayat öyle akmıyor. Yinon Muallem için de öyle olmuş belli ki. İsrail'in bir Gazze operasyonu sırasında Türkiye'de yaşayan bir İsrailli olarak tecrübelerini kaleme almaya başlaması ve ilk yazının İsrail'de bir gazetede yayınlanması üzerine yazıların devamını yazma ve kitap haline getirme kararı almasını sağlamış.

 

Kitabın başında ilginç olduğu kadar faydalı bir bölüme yer vermiş Muallem. Türk ve Ortadoğu müziği makamlar üzerine kuruludur. Muallem, Irak Yahudisi bir ailenin oğlu olarak makamların ruhu ve tekniğini en iyi bilenlerden. Kitabındaki makamlar isimli bölümde 8 farklı makamı kısa açıklamalarla kendi cümleleriyle anlatıyor.

 

Kitabın kurgusal olarak bir diğer ilginç yönü, her bir bölümün başlığı altında farklı makamlarda yazdığı kendi bestelerini bölümün alt başlığı olarak not etmesi. Yani, bu müzikleri dinleyerek kitabın ilgili bölümlerini okursanız eğer müzik eşliğinde anlatılanrın ilişkisini kurmuş olursunuz. Muallem'in akıcı anlatımıyla müzikler aynı sürede kolaylıkla okunup bitiyor.

 

Aslında, Muallem'in hayatı da müziği gibi. Müziğinin merkezine Ortadoğu soundlarını oturtan sanatçı caz merkezli, kendisinin 'falafel caz' dediği bir yaklaşıma sahip. Türkiye'ye yerleştikten sonra bir Türkle evlenerek iki kültürlü olmanın maddi ve manevi sorunlarını göğüsleyen Muallem yaşadıklarını içtenlikle kaleme almış.

 

Özveri, sevgi, iyiniyet ve sonsuz çabayla engellerin aşılabildiğine inanan Muallem yaşamından kesitleri "İstanbul-Tel Aviv" isimli kitabında dürüstçe ortaya koyuyor.

 

Paloma Yayınevi'nden çıkan kitabı kitapevlerinden ve internet üzerinden satın alabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 26 Ekim 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.