Dört günlük bayram tatilinde dinleme listesine alınması gereken güzellikte yeni bir albüm

Dört günlük bayram tatilinde dinleme listesine alınması gereken güzellikte yeni bir albüm

The New Yorker dergisinin "yeni caz dalgasının önemli isimlerinden biri" diye tanımladığı İsrail doğumlu ve orada büyüyen ama yıllardır New York Brooklyn'de yaşayan basçı Ömer Avital ve Quantar isimli beşlisi yeni çalışması "New York Paradox"u yayınladı.

 

Beşlinin diğer isimleri olan piyanist Eden Ladin, tenor saksofoncu Alexander Levin, tenor ve soprano saksofoncu Asaf Yuria ve davulcu Ofri Nehemya da İsrail doğumlu müzisyenler.

 

Ömer daha önce Türkiye'de konser verdi. En son 2018 Akbank Caz Festivalinde yer almıştı mesela. Farklı nedenlerle Cazkolik sayfalarında birden çok yer verdiğimiz bir sanatçı. Albümleri 2013 yılından beri düzenlediğimiz Best of listelerinde yer almış. Yani, hiç yabancımız değil, müziğini sevdiğimiz bir sanatçı.

 

Uzun yıllardır New York'ta yaşasa da müziğindeki ortadoğu rengi hep taze ve belirgin ama zeminde esas olan hardbop caz. Güçlü, ifadeli, akıcı, dinleyeni kolundan tutup sallayan bir müzik. Zaten, müziğine yerleştirdiği ortadoğu fırçaları bizim gibi dinleyicileri hemen alıp sürüklüyor. Yeni albüm de öyle. Bu karamsar salgın döneminde dinlemesi güzel geldi. Uyumları sağlıklı bir beşli. İsimlerin hepsini bir yerlerden tanıyoruz.

 

Açılıştaki Shabazi Yemenli şair Rabbi Shalom Shabazi'nin adını taşıyor. Avital'in baba tarafı Yemenli zaten. Oldukça akıcı bir müzik. Yedi dakika su gibi akıyor. Diğer parçaları da merak ediyor insan. Her parça ortadoğu esanslı değil, baya hardbop cümleler var ama bazıları öyle. Avital'in yıllar öncesinden "Yemen Blues" isimli bir parçasını akla getiriyor. O sebeple olacak tavizsiz caz dinleyicisinin haricindeki insanları da cezbedebilir bu müzik. Albümün en uzun parçası "Just Like River Flows" mesela güzel bir parça. Uzunluğu gözünüzü korkutmasın, akıyor. Davulun enerjisi dışarı kaçanı hemen yakalayıp yine müziğin başına oturtan bir enerji. Dinlemenizde fayda var. Bayram tatili karantina döneminde heyecanlı bir seçenek olabilir.

 

Cazkolik.com / 22 Mayıs 2020, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.